Wikipedie:Mediagrant

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Hlavní strana Obecná pravidla Porovnání témat Desatero cesty Tracker
1. Vyber si téma
Informace o tomto obrázku
Rightblackarrow40.svg 2. Vydej se fotit

Rightblackarrow40.svg 3. Nech si proplatit náklady

1. Vyber si téma 2. Vydej se fotit 3. Nech si proplatit náklady

Cílem Mediagrantu je finančně podporovat zejména wikipedisty působící na území ČR ve snaze získávat multimediální materiál pro použití ve Wikipedii a jejich sesterských projektech. Jste to právě vy, kdo může přispět Mediagrantu a být jeho hlavní součástí. Jeho prostřednictvím podporujeme širokou škálu wikipedistů, kteří vyjíždějí do svého okolí fotografovat nejrůznější objekty, navštěvují s fotoaparátem v ruce muzea či ty, kteří chtějí podpořit v rozvoji vlastní vize pomoci Wikipedii. A proto, pokud máte chuť se do projektu zapojit, přijít s vlastní žádostí, je Mediagrant určen právě vám.

Mediagrant je grantový program sdružení Wikimedia Česká republika, v současné době financovaný jako součást grantu APG nadací Wikimedia Foundation (podrobnosti dole). Všechny dotazy můžete směřovat na vedení Mediagrantu, a to na e-mailové adrese mg(at)granty.wikimedia.cz.

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Mediagrant ve Wikimedia Commons

Jak to funguje?[editovat | editovat zdroj]

Základní idea Mediagrantu spočívá v tom, že když nafotíte nebo jinak zaznamenáte nějaký užitečný svobodný materiál a tyto fotografie použijete na Wikipedii, proplatíme vám s tím vzniklé náklady (nejčastěji cestovní). Co chápeme jako užitečný materiál, se snaží popsat témata, které konkrétně stanoví, jaké věci se dají fotit nebo zaznamenávat, a jak to udělat, abyste měli nárok na proplacení nákladů. O každé téma se stará garant, který vyhodnocuje jednotlivé cesty a pomůže vám, pokud si s něčím nevíte rady.

Kromě cest v rámci témat může Mediagrant proplácet i různé jednorázové akce definované v grantové žádosti. Jedná se zejména o fotografické workshopy; budeme velmi rádi, pokud budete chtít tyto workshopy zorganizovat a v rámci možností se na ně pokusíme uvolnit finanční prostředky.

Jednou ze zásad potom je fotografovat pouze místa, která na Wikipedii zatím žádnou fotku nemají: ostatní užitečné fotky samozřejmě taky v přiměřeném množství nahrajte, ale podle počtu nově vyfocených objektů je Mediagrant hodnocen a podle toho i garanti témat hodnotí jednotlivé fotocesty. Podívejte se na tabulku porovnání témat, kde je tato zásada konkrétně vysvětlena a kde taky najdete její výjimky.

Jak se mohu zapojit?[editovat | editovat zdroj]

Podrobné a závazné informace naleznete v Obecných pravidlech Mediagrantu a v tabulce porovnání témat.

Co je vlastně potřeba udělat proto, abych se mohl(a) aktivně do Mediagrantu zapojit a čerpat jeho prostředky?

 • Ve zkratce je potřeba uskutečnit cestu, při které vám vzniknou náklady, během cesty vytvořit hodnotný mediální materiál (samozřejmě hlavně fotografie, ale pravidla tématu mohou uvažovat i video apod.)
 • Ten následně nahrát na Commons a přiměřené množství těchto fotografií použít v článcích, především v těch, kde zatím žádné nebyly.
 • Poté zaslat zprávu skrze Tracker garantovi projektu, který vyhodnotí splnění či nesplnění podmínek konkrétního projektu. Nakonec se s vámi domluví administrátor grantů na předání případných dokladů o cestě a na proplacení nákladů.

Víme, že to při prvním čtení zní složitě, ale nebojte se. Pokud narazíte na překážky, obraťte se na členy vedení Mediagrantu či na garanta projektu a my vám rádi vysvětlíme, jak a co funguje. Mediagrant je určen hlavně pro vás a podporu vaší činnosti a my jsme tu od toho, aby získání prostředků bylo pro vás co nejsnazší.

Co se může fotit?[editovat | editovat zdroj]

V Mediagrantu je pro vás přípravno sedm témat. Během jedné cesty je možné a vhodné je kombinovat: k jejich srovnání slouží porovnávací tabulka.
Seznam témat však není uzavřený: pokud máte námět na jiné téma, neváhejte napsat vedení Mediagrantu. Kromě toho můžete fotografovat i zcela jiné objekty, ale tyto cesty se musí předem podat ke schválení.

Foto českých obcí V české Wikipedii existují aspoň stručné články o všech 6251 obcích v České republice a o všech jejich částech (vesnicích). Fotografie však máme odhadem pouze u dvou třetin z nich. Cílem projektu proto je postupně doplňovat aspoň několik fotografií ke každé chybějící obci. Fotografují se však nejen obce, jednotlivé vesnice, místní památky aj., ale také blízké hrady, zámky, rozhledny a jiné zajímavosti. Logo projektu/grantu
Chráněná území Grant je zaměřen na získávání fotografií chráněných území a památných stromů po celém území České republiky ve snaze podpořit WikiProjekt Chráněná území. Celkové množství objektů ke zdokumentování překračuje 6000 položek, z nichž je nafocena jen část, a proto je vaše pomoc více než vítána. Chráněná území
Lidová tvořivost Toto téma obecně zahrnuje především historickou lidovou tvořivost (např. lidové tradice a zvyky, kroje, lidová architektura), řemeslnou tvorbu (např. nábytek, řezbářství, kovářství, keramika, oděvy a kůže, sklo) a nástroje používané k této tvorbě. Cílem projektu je také zdokumentovat rozmanitost lidové architektury v Čechách, na Moravě a ve Slezsku a přispět tak k zachování odkazu lidových stavitelů budoucím generacím.
 
Odborná fotografie Cílem tohoto tématu je fotit soubory, které mají nějaký odborných charakter, např. stroje, nářadí, materiály a postupů průmyslové výroby, stejně jako například specifických rostlinných druhů, kamenů, či sbírek muzeí a galerií. Konkrétní příklady na stránce tématu.
Události Grant podporuje (zejména platbou za dopravu) získávání fotografií k různým významným událostem, jako jsou festivaly, konference, protesty, katastrofy a další. Fotky jsou přidávány k již existujícím článkům z kategorie Události nebo využívány jako ilustrace zpráv na Wikizprávách s možností budoucího použití i na Wikipedii. Logo grantu Události
Vodstvo Cílem tohoto tématu je fotograficky zmapovat wikipedisticky významné stojaté vody a vodní toky v České republice, aby bylo možno ilustrovat příslušné články fotografiemi a případně také videi. Nefotí se pouze voda jako taková, ale i charakter toku, porost v jeho okolí a významné objekty (krajina, náhony, mosty, tunely, přítoky, soutoky, ostrovy, přehrady, významné stavby apod.).
Židovské památky Na území ČR je řada krásných židovských památek, které na Wikimedia Commons dosud nemají fotografie (a často na české wiki ani články) – jedná se především o židovské hřbitovy a synagogy, ať dosud aktivní či bývalé. Cílem grantu je fotograficky zdokumentovat dosud nezachycené objekty, aby se fotografie daly použít při psaní článků nebo k doplnění již existujících. Grant by měl pomoci především Wikipedistům, kteří se dokumentaci těchto památek dosud věnovali v rámci jiných projektů (např. FČO) nebo po vlastní ose. Vítáni však jsou všichni další přispěvatelé. Logo Židovské památky

Fotoaparáty a příslušenství[editovat | editovat zdroj]

Fotoaparáty s hlavním příslušenstvím

K podpoře wikipedistů pobočka pořídila řadu technického vybavení, které si můžete zapůjčit a využívat pro snazší získávání multimediálního materiálu. Na vyžádání jsme schopni poskytnout:

 1. Fotoaparáty s příslušenstvím:
  1. Digitální zrcadlovka typu DSLR Canon EOS 1000D s dvojicí objektivů (základní zoom EF-S 18-55, telezoom EF-S 55-250 IS) a externím bleskem typu Canon Speedlite 430EX II.
  2. Digitální zrcadlovka typu DSLR Canon EOS 600D s dvojicí objektivů (Canon 18-135 IS STM a širokoúhlý Sigma EX 10-20 mm DC HSM)
  3. Digitální zrcadlovka typu DSLR Canon EOS 70D s objektivem Canon 18-135 IS STM a GPS adaptérem Canon GP-E2
  4. Další samostatné příslušenství: druhý blesk Canon Speedlite 430EX II, stativ MANFROTTO MK394-PQ, fotobatoh Lowepro Fastpack 200, skládací fotostan 80x80x80 cm a drobnosti
  • Pokud tedy plánujete fotografování a nemáte vhodný fotoaparát nebo uvedené příslušenství, můžete si ho zamluvit a my vám ho rádi zapůjčíme. Fotoaparát zvolte podle zkušeností i účelu (k běžnému fotografování stačí i opravený Canon EOS 1000D); žádost o nejkvalitnější přístroj by měla být zdůvodněna.
  • Použijete-li fotoaparát pro získání snímku, přidejte prosím při nahrávání fotografií na Commons šablonu {{WMCZ Camera grant}}. Pokud použijete pouze objektivy, pak {{WMCZ Camera grant|lens}}, pro samotný blesk pak {{WMCZ Camera grant|flash}}.
 2. Skener Reflecta ProScan 7200, který umožňuje skenování standardních kinofilmů (pozitivních i negativních) a diapozitivů, má efektivní rozlišení 3250 dpi a vestavěnou funkci ICE (odstraňování škrábanců a prachu na skenu). Nemá automatický provoz. Zakoupen byl i program SilverFast, který optimalizuje jeho výkon. Ke skeneru je možné si zapůjčit i notebook s předinstalovaným softwarem.
  Pokud pořídíte snímek s pomocí tohoto vybavení, použijte prosím šablonu {{wikimedia CR transparent media scan}} do popisku souboru na Commons.

Další informace[editovat | editovat zdroj]

Struktura fungování[editovat | editovat zdroj]

Grant je spravován vedením Mediagrantu, kterému se dříve říkalo oko, což je skupina členů Wikimedia Česká republika. konkrétně Packa a cheva). K dosažení jsou na na e-mailové adrese mg(at)granty.wikimedia.cz. Vedení rozhoduje, jestli podaná žádost splňuje náležité formality a především jestli se projekt jeví jako životaschopný a pro komunitu prospěšný. Podle toho pak vydá stanovisko, zda projekt schvaluje či jestli ho zamítá, případně zašle připomínky a návrhy, co zlepšit a na co se zaměřit.

Nad jednotlivými projekty (tématy) dohlíží tzv. garant, kterým většinou bývá předkladatel samotné žádosti. Je na něm, aby připravil informace o tématu pro účastníky cest a komunikoval s vedením o jejich případných úpravách. Je to právě garant, který následně vyhodnocuje, zda uskutečněná cesta splnila podmínky grantu a byla úspěšná či nikoliv. Poté, co garant rozhodne o splnění podmínek cesty jednotlivého účastníka, předává cestu administrátorovi grantů (Vojtěch Veselý – vojtech.vesely(at)wikimedia.cz), což je osoba zodpovědná za administrativní zpracování cesty. Ten pak prostřednictvím pokladníka zajistí finanční vypořádání účastníka projektu z financí grantu APG.

Podrobnější informace o přípravě a zpracování cesty najdete v záložce Desatero fotografické cesty.

Hospodaření[editovat | editovat zdroj]

Nadace Wikimedia Foundation uvolnila v prvním kole k 15. 12. 2010 pod správu Wikimedia Česká republika v rámci Mediagrantu (I.) 21 000 euro. Z nich bylo spotřebováno 9 086 euro. Závěrečná zpráva je zde.
V druhém kole (tzv. Mediagrant II v letech 2014–15) bylo uvolněno 7 722 euro a dodatečně 4 500 euro. Závěrečná zpráva je zde.
Třetí, současné kolo (Mediagrant III) už není samostatným grantem, ale je součástí grantu APG, který zajišťuje financování provozu spolku Wikimedia CZ a jeho hlavních aktivit, mezi nimiž má Mediagrant důležitou pozici. Na hlavní aktivity bylo v Mediagrantu pro rok 2016 rezervováno 5 956 euro. Pro rok 2017 jde o obdobnou částku, ale drobné akce je možné financovat i z jiných zdrojů.

Důležité upozornění pokladníka

Účastníky, kteří jedou na svoji první cestu, prosíme, aby oznámili číslo bankovního účtu, na který jim má být zaslána platba (nejlépe hned po registraci v trackeru, položka Změnit údaje vpravo nahoře) a později stejným způsobem tento údaj zaktualizovali, pokud změnili účet či banku.

Číslo bankovního účtu je údaj neveřejný a nikdo kromě administrátorů grantu je neuvidí. V obou případech ušetříte čas a nepříjemnosti jak sobě, tak administrátorům.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Mediagrant svými základními principy i tematicky vychází z WikiProjektu Fotografování, který ještě na čistě nefinanční bázi rozjel v únoru 2007 wikipedista Chmee2. Přibližně se vznikem pobočky Wikimedia Česká republika v roce 2008 vypsala americká nadace Wikimedia Foundation granty, ve kterých bylo možné získat finanční prostředky na podporu rozvoje projektů Wikipedie. V prvním roce fungování grantů se z české Wikipedie sešlo k Nadaci osm žádostí, ze kterých bylo šest schváleno. Vznikl tak i projekt Fotografování českých obcí (FČO), který se stal ukázkovým příkladem využívání grantů a zapojení široké wikipedistické komunity do jeho běhu. První kolo grantů bylo ohraničeno trváním jednoho roku. Úspěch FČO a široké využívání zakoupeného fotoaparátu motivovalo členy sdružení k podání většího množství žádostí do příštího ročníku grantů. V této době (jaro 2010) se zrodila myšlenka, že by bylo pro sdružení i Nadaci výhodnější, kdyby vznikl jeden ucelený grant disponující větší částkou, o jejíž využívání by rozhodovalo samotné sdružení. Otevřela se tak cesta pro vznik Mediagrantu, který výrazně zjednodušuje čerpání prostředků na podporu svobodné tvorby. Finanční prostředky na tento grant ve výši 21 000 euro obdržela pobočka 27. 12. 2010 a vlastní projekt se rozběhl v červenci 2011 (i když Foto českých obcí fungovalo průběžně od začátku roku a bylo refinancováno zpětně stejně jako 7 cest z roku 2010).

Protože trochu bezbřehý a i časově neohraničený Mediagrant I již neodpovídal novému pojetí grantového systému nadace, dohodla se v roce 2013 Nadace s Wikimedií ČR na ukončení původního Mediagrantu a na podání žádosti o nový grant – Mediagrant II. Ten byl koncem roku 2013 schválen, Mediagrant vrátil nevyužité prostředky a získal nové. Pravidla nového Mediagrantu umožňovala provozování jednotlivých témat (popsaných v kapitole Co se může fotit?) za prakticky stejných podmínek jako v Mediagrantu I.

Třetí ročník Mediagrantu je součástí APG grantu, který zajišťuje financování pobočky Wikimedia CZ. Platí to pro rok 2016, kdy součástí Mediagrantu byla i soutěž Foť a piš, i pro nynější rok.

Související články[editovat | editovat zdroj]