Wikipedie:WikiProjekt Fotografování/Foto okolí Prahy

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Září 2013[editovat | editovat zdroj]

Foto okolí Prahy dosáhlo svého prvního cíle! Každá vesnice má aspoň jednu fotku. Hlavním fotografem za poslední období byl Sefjo. Přispěli i další (Aktron, Miaow Miaow i moje maličkost), ale Sefjo byl ten, kdo se postaral o to dosažení cíle. Díky! --Packa (diskuse) 26. 12. 2013, 23:11 (UTC)

Historie stavu fotografií z obcí okolo Prahy
Srpen 2007 Duben 2008
Prague Surround Municipality Photos 200804.gif
Červen 2008 Srpen 2008
Prague Surround Municipality Photos 200806.gif
Prague Surround Municipality Photos 200808.gif
Listopad 2008 Červenec 2009
Prague Surround Municipality Photos 200811.gif
Prague Surround Municipality Photos 200907.gif
Leden 2010 Září 2010
Prague Surround Municipality Photos 201001.gif
Prague Surround Municipality Photos 201009.gif
Září 2011 Červen 2012
Prague Surround Municipality Photos 201109.gif
Prague Surround Municipality Photos 201206.gif
Září 2013
Prague Surround Municipality Photos 201309.gif

Vysvětlivky[editovat | editovat zdroj]

Počet kvalitních fotografií obcí v okolí Prahy – podle kategorií v Commons a fotografií v hlavních článcích o těchto obcích v české Wikipedii

  • červená – žádná fotografie
  • žlutá – málo fotografií (1 fotografie u větších vesnic a městeček, 1-2 fotografie u měst; případně i více fotografií, ale jen jednoho objektu)
  • modrá – dostatek fotografií (1 fotografie u menších vesnic, 2-3 fotografie u větších vesnic a městeček, 3-4 fotografie u měst; případně i více fotografií, ale chybí některý hlavní objekt)
  • zelená – velké množství fotografií (v poměru k velikosti obce)

Kritéria[editovat | editovat zdroj]

Kritéria jsou stejná jako u akce Foto Praha: do počtu zjištěných fotek se berou pouze kvalitní fotografie – musí splnit aspoň tato kritéria (viz také Dobrá fotografie, i když tady máme kritéria nižší):

  • snímek je dost velký (výška nebo šířka aspoň 800px)
  • je dostatečně ostrý
  • je přiměřeně jasný a kontrastní
  • není příliš nakloněný (sbíhající se svislice jde tolerovat, i když je samozřejmě lepší, když je autor narovnal)
  • a hlavně – předmět snímku je na něm dobře vidět

Pokud není k dispozici dost jiných fotografií, je možné tolerovat ty vady, které by ještě šly digitálně opravit (hlavně jas a kontrast, případně menší náklon).

Za fotky z konkrétní obce se berou jen současné nadzemní fotky. Historické fotky se tady taky nepočítají.

Účel a cíl[editovat | editovat zdroj]

Packa se touto akcí snaží navázat na úspěšnou akci Foto Praha. Účel akce je zatím jen naznačen v historii.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Když Packa jezdí po pražských čtvrtích, aby udělala fotky pro Foto Praha, občas se dostane i za hranice Prahy. A zjišťuje, že i tam jsou pěkné vesnice a městečka, která nemohou za to, že před 30 nebo 40 lety komunističtí byrokrati při své touze po moci namalovali hranice Prahy zrovna tak, že jejich vesnice už v Praze neleží. Takže i tam Packa zmáčkne spoušť, protože i tyto vesnice si ke svému článku zaslouží jednu nebo víc fotek.

V okolí Prahy je dost zajímavých míst – třeba čekárna v Zálezlicích

Packa však nechce začínat nějakou akci typu Foto okolí Prahy (aspoň v dohledné době :). Myslí si však, že je třeba zaznamenat, jak to s fotografiemi z obcí okolo Prahy v současnosti vypadá. Proto připravila mapku s jejich aktuálním počtem fotek. Vzala jen ty vesnice a města, která leží v pásmu 10 km od hranic Prahy (berou se jen ty obce, které do tohoto pásma aspoň zasahují svými obydlenými částmi – tedy ne jen katastrálním územím).

Za nějakou delší dobu – třeba půl roku – by Packa tuto mapu aktualizovala a pak by se snad uvidělo, jestli by bylo vhodné dělat s mapkou něco dál.

P. S. Packa ví, že Aktron připravil podobnou mapku pro obce z okresu Praha-západ. S Aktronem se Packa dohodla, že příště by bylo lepší se spolu předem trochu domluvit (o svých plánech jsme vzájemně nevěděli, připravovali jsme tyto mapky nezávisle a na wiki jsme je dali ve stejný den). Protože však nikdo z nás nechystá k mapkám žádnou další akci, dohodli jsme se, že je zatím necháme tak, jak jsou. --Packa 22:28, 29. 9. 2007 (UTC)

Samozřejmě že wikiakce by byla problém, neboť u obcí v okolí Prahy enycklopedická významnost klesá prudce, zatímco náklady na dopravu a čas vzrůstají velice. Něco takového by tuším bylo nad možnosti našich wikipedistů. Z mých smělých plánů také moc nezbylo (mění se počasí a tak opravdu nelze ujít 20 km českým venkovem). Doporučil bych tedy nějaký start velkolepé akce na jaro 2008. Na podzim je to vskutku kontraproduktivní. Aktron (d|p) 21:44, 29. 9. 2007 (UTC)
Doporučoval bych kolo, v případě ucházejícího počasí se chystám o tomto víkendu směrem jihozápadním, tak dám vědět, jak to dopadlo :-) Jedudědek 10:59, 9. 10. 2007 (UTC)
Á, na kolo nemám náladu, a to už od června... radši si to dávám pěšky. --Aktron (d|p) 11:10, 9. 10. 2007 (UTC)
Packa se snažila naznačit, že u "obcí v okolí Prahy encyklopedická významnost" neklesá a proto si zaslouží své fotky. --Packa 22:28, 14. 10. 2007 (UTC)

Provedl jsem dvě aktualizace; první 1. dubna a druhou 31. května. Zatímco u první mapy bylo po téměř roční odluce vidět zlepšení plošné, za dva měsíce jara se ukázaly změny hlavně v určitých oblastech. Těmi jsou tedy hlavně sever mapované oblasti (tam jsem byl já, pomohl i Miaow Miaow) a jih, kam se vydal také ještě i ŠJů, kterému bych rád poděkoval za obrázky z okolí Davle, které jsou opravdu pěkné. --Aktron (d|p) 12:02, 31. 5. 2008 (UTC)

Prázdniny 2008[editovat | editovat zdroj]

I když od poslední Aktronovy aktualizace uběhly jen 2 měsíce, mapka se pěkně zazelenala! Je vidět, že léto přeje nejen dovoleným, ale i fotografům.

Packa by proto chtěla poděkovat všem, kteří se o to přičinili: za oblast Kladna až Kralup Aktron a Miaow Miaow, za povodí Berounky Jagro a ŠJů, za okolí Českého Brodu Petr Vilgus a petr1868. Packy Packy pak fotily hlavně na Jesenicku a okolo Brandýsa nad Labem (Starou Boleslav samozřejmě taky :) Díky ale i všem ostatním, kteří udělali aspoň jednu fotku – např. Chmee2 (byrokraty si musíme předcházet ;-) --Packa 3. 8. 2008, 13:36 (UTC)


Canon EOS Rebel.svg
Wikiprojekt Fotografování
Požadované a Vyřízené obrázky
Neaktivní akce: Foto Praha, Foto Praha Plus, Foto Brno
Aktivní akce: Foto grant českých obcí, Vědecká a odborná fotografie, Foto okolí Prahy
Nápověda | Jak fotografovat dobře