Wikipedie:Správci

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Wikipedie:S)
Jump to navigation Jump to search
Zkratka:
  • WP:S

Správce je wikipedista s „právy správce“, která mu technicky umožňují vykonávat některé speciální úkony na české Wikipedii. Tato práva jsou přidělována uživatelům, které komunita považuje za zkušené a důvěryhodné. Správci však nejsou zvláštní autoritou nadřazenou ostatním uživatelům a při výkonu své funkce by se měli řídit pravidly a konsenzem komunity.

Potřebuji pomocNástěnka správcůSeznam všech správcůŽádost o práva správceArchiv hlasování o správcíchSprávci chronologickyVýroční měsíce správců

Komunita pověřuje správce vykonáváním důležitých údržbových prací, které vyžadují oprávnění správce a nejsou povoleny ostatním uživatelům. Mezi tyto práce patří např. vyhodnocování konsenzu a provádění výsledků diskuse o smazání, kontrola nových či změněných stránek, mazání zřejmého vandalismu, blokování vandalů nebo pomoc uživatelům s činnostmi, která vyžadují správcovská práva. Dále správci vykonávají rozhodnutí učiněná arbitrážním výborem.

Jelikož jsou správci zkušenými uživateli, ostatní wikipedisté žádající o pomoc či radu se často obracejí právě na správce.

Je samozřejmým předpokladem, že i správci své úkoly vykonávají s uvážením a zodpovědně.

Oprávnění správců[editovat | editovat zdroj]

Software MediaWiki, na kterém Wikipedie běží, obsahuje množství funkcí s omezeným přístupem. Z těchto funkcí mají správci povoleno následující (kompletní seznam):

Zamčené stránky[editovat | editovat zdroj]

  • Zamykat, resp. polozamykat (pouze před anonymy a čerstvě registrovanými účty s málo editacemi), a odemykat stránky, pokud si to vynutí zvláštní okolnosti – vizte Wikipedie:Zamčené stránky.
  • Přímo zamčené stránky editovat (což se ovšem většinou nedoporučuje); ostatní uživatelé mohou změny zamčených stránek navrhovat na jejich diskusních stránkách.

Mazání a obnovování smazaných stránek[editovat | editovat zdroj]

  • Mazat stránky a soubory včetně jejich historie. Wikipedisté navrhují stránky ke smazání na stránce Wikipedie:Diskuse o smazání; pokud je tam učiněno rozhodnutí stránku smazat, některý ze správců to vykoná. Někdy je smazání stránky čistě technickou záležitostí, např. když přesměrování překáží při přejmenování stránky nebo pro opravu stránky, jejíž historie byla poškozena. Jindy se mazáním odstraňuje zjevný vandalismus nebo materiál, který porušuje autorská práva.
  • Prohlížet smazané stránky a soubory a obnovovat je.

Vracení změn[editovat | editovat zdroj]

  • Rychle vracet změny stránek (revertovat). Jakýkoli uživatel (přihlášený i nepřihlášený) může stránku vrátit na dřívější verzi. Správci mají rychlejší, automatizovaný nástroj pro vracení, který jim umožňuje vracet vandalismus. V seznamu příspěvků uživatele nebo znázornění rozdílů mezi dvěma verzemi stránky je u každé změny, která je pro danou stránku aktuální, odkaz ve tvaru [rychlý revert]. Kliknutím na tento odkaz se článek vrátí na poslední verzi, kterou nevytvořil daný uživatel, přičemž tato změna je označena jako malá editace, se shrnutím Editace uživatele "X" vrácena do předchozího stavu, jehož autorem je "Y". O tuto funkci si mohou uživatelé, kteří nejsou správci, zažádat na stránce Patroláři a revertéři.

Skrývání vandalismu ze stránky posledních změn[editovat | editovat zdroj]

  • Správci mohou ze stránky Poslední změny skrývat vandalismus. K tomu stačí k URL pro přístup k seznamu uživatelových příspěvků přidat &bot=1, např. //cs.wikipedia.org/w/index.php?title=Speci%C3%A1ln%C3%AD:P%C5%99%C3%ADsp%C4%9Bvky&target=Vandal&bot=1. Pokud se na této stránce klikne na odkaz pro vrácení změn, bude jak původní editace, tak editace obnovující nový stav skryta z implicitního zobrazení seznamu posledních změn (bude označena příznakem bot). Změny nejsou skryty ze seznamu uživatelových příspěvků, historií stránek či uživatelského seznamu sledovaných stránek, pouze se implicitně nezobrazují, pro jejich zobrazení je třeba kliknout na odkaz „zobrazit boty“. Cílem této funkce je omezit obtěžování vandalem. Tato vlastnost nesmí být používána při vracení běžné úpravy, pouze pro jednoduché případy jasného vandalismu.

Zablokování a odblokování uživatele[editovat | editovat zdroj]

Vzhled a texty rozhraní[editovat | editovat zdroj]

Konfigurování editačních filtrů[editovat | editovat zdroj]

  • Správci mohou vytvářet a měnit editační filtry, které umožňují automatizované odchytávání editačních chyb ještě před uložením editace. Také si mohou prohlížet i filtry, jejichž obsah je ostatním skrytý.

Importování ze sesterských projektů[editovat | editovat zdroj]

Prověřování nových stránek[editovat | editovat zdroj]

  • Správci mohou označovat prověřené stránky z knihy nejnovějších stránek. Prověřené položky seznamu mají bílé pozadí, neprověřené mají žluté pozadí. O tuto funkci si mohou uživatelé, kteří nejsou správci, požádat prostřednictvím stránky Patroláři a revertéři.

Správa značek[editovat | editovat zdroj]

  • Správci mají také rozšířené možnosti nakládání se značkami. Mohou je vytvářet, aktivovat či deaktivovat pro ostatní uživatele nebo mazat z databáze.

Ostatní úrovně přístupu[editovat | editovat zdroj]

Kromě správců má MediaWiki několik dalších úrovní přístupu, zde setříděné zhruba podle vzrůstajících oprávnění – správci jsou stupeň pod byrokraty (viz též meta:User groups):

Přihlášení uživatelé[editovat | editovat zdroj]

Běžní uživatelé, včetně anonymních návštěvníků, kteří se „nepřihlásili“, mohou dělat většinu věcí, včetně těch nejdůležitějších: editovat články a pomáhat s údržbou Wikipedie.

Ale pouze přihlášení uživatelé mohou přejmenovávat stránky a načítat soubory na úložiště Wikimedia Commons.

Boti[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také v článku Wikipedie:Bot.

Editace uživatelů s příznakem bot se nezobrazují na stránce posledních změn. Používají ho automatické skripty (boti) editující velké množství stránek.

Byrokraté[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také v článku Wikipedie:Byrokraté.

Správci se zvláštními právy („byrokraté“) mohou udělit ostatním uživatelům práva správce (ale nikoli je zpětně odebrat). Přidělování práv je zaznamenáváno v Knize správců se zvláštními právy. Byrokraté také mohou přidělovat či odebírat uživatelskému účtu příznak bot.

Revizoři[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také v článku Wikipedie:CheckUser.

Mohou to být správci nebo běžní uživatelé. Mají přístup k rozhraní Speciální:CheckUser, které jim umožňuje zjistit IP adresu přihlášeného uživatele nebo všechny editace z dané IP adresy, ať již přihlášených nebo anonymních uživatelů.

Globální přejmenovávači[editovat | editovat zdroj]

Uživatelé s tímto oprávněním (Global Renamer) mohou měnit uživatelům na základě jejich žádosti uživatelská jména.

Stevardi[editovat | editovat zdroj]

Uživatelé s právem „stevard“ (angl. steward) mohou libovolně měnit uživatelská práva libovolného uživatele na libovolném projektu nadace Wikimedia. To umožňuje přidělovat a (jako jediným) odebírat správcovská práva a označovat uživatele příznakem bot. Stevardi také mohou na žádost uživatele změnit jeho uživatelské jméno, o což lze požádat na stránce Wikipedie:Změna uživatelského jména. Jejich činnost je zaznamenávána na meta:Special:Log/rights, žádosti o jejich pomoc patří na stránku meta:Requests for permissions. Obvykle však neprovádějí činnost, kterou může provést místní správce se zvláštními právy.

Vývojáři[editovat | editovat zdroj]

Nejvyšší úrovní přístupu (ve skutečnosti celá skupina úrovní, rozdíly jsou ovšem pro běžného uživatele neviditelné) je „vývojář“. Vývojáři mohou provádět přímé zásahy do softwaru a databází Wikipedie a obvykle neprovádějí většinu běžných administrativních funkcí. Lze je kontaktovat prostřednictvím e-mailové konference Wikitech-L. Seznam vývojářů a další informace jsou na mw:Developers (anglicky).

Zneužívání pravomocí správce[editovat | editovat zdroj]

Správci mohou být oprávnění odebrána, pokud jich zneužívá. V současné době může být správcovství odebráno buď rozhodnutím správní rady Nadace Wikimedia (v praxi se nevyužívá), rozhodnutím arbitrážního výboru nebo rozhodnutím komunity, jak je podrobněji popsáno na stránce žádosti o práva správce. Lze zavést i mírnější opatření, např. omezení využívání některých schopností. Technicky mohou administrátorská práva odebrat stevardi.

Máte-li pocit, že vás správce utlačuje, použijte proces řešení sporů. Pokud s ním není domluva (správci, stejně jako všichni ostatní, upřednostňují faktické argumenty poukazující na nevhodnost jejich jednání před obviňováním z totality a zlovůle), můžete si vyžádat názor komunity na stránce Žádost o komentář. V závažnějších případech se obraťte na Arbitrážní výbor se žádostí o opatření nebo o arbitráž.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]