Władysław Anders

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Władysław Anders
Narození 11. srpna 1892
Błonie
Úmrtí 12. května 1970 (ve věku 77 let)
Londýn
Alma mater Rižská technická univerzita
Povolání důstojník a politik
Ocenění komandér Řádu čestné legie
Řád sv. Anny II. třídy
Řád sv. Anny III. třídy
Řád sv. Stanislava II. stupně
legionář Záslužné legie
… více na Wikidatech
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Hrob gen. Władysława Anderse v Itálii

Władysław Anders (11. srpna 1892, Błonia, Ruské impérium - 12. května 1970, Londýn, Spojené království) byl polský generál, hlavní velitel polských ozbrojených sil v letech 1944 - 1945.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Mládí[editovat | editovat zdroj]

Władysław Anders se narodil v rodině pozemkového poradce německého původu. Studoval reálné gymnázium ve Varšavě.

Od roku 1910 sloužil v jezdectvu ruské armády. V první světové válce byl třikrát zraněn. V roce 1917 ukončil kurs akademie generálního štábu v Petrohradu. Po bolševické revoluci odešel do Polska a účastnil se polsko-sovětské války.

Kariéra před válkou[editovat | editovat zdroj]

V roce 1921 začal studovat École spéciale militaire v Paříži. Do Polska se vrátil roku 1924 a stal se velitelem domobrany Varšavy. Během Květnového převratu byl na straně prezidenta, který byl nucen odstoupit. V té době dosáhl hodnosti generálporučíka.

Druhá světová válka[editovat | editovat zdroj]

V době vypuknutí druhé světové války velel Anders brigádě kavalérie. Polská armáda v té době neměla šanci vyhrát proti Wehrmachtu. Sám Anders byl několikrát zraněn. Nakonec byl zatčen Sověty a vězněn ve Lvově a později i v Lubjance.

Po útoku Německa na SSSR 22. června 1941 byl Anders propuštěn s úkolem vytvořit spojeneckou polskou armádu vedle Rudé armády. Odešel na Střední Východ, poté bojoval v Itálii a účastnil se bitvy o Monte Cassino.

Poválečné roky a smrt[editovat | editovat zdroj]

Komunistické orgány roku 1946 vzaly Andersovi hodnost generála i polské státní občanství, kterému bylo navráceno až roku 1989. Odešel do Londýna, kde navázal styky s exilovou vládou.

Zemřel během oslav 26. výročí bitvy o Monte Cassino. Byl pochován na polském vojenském hřbitově (Polski Cmentarz Wojenny) v blízkosti kláštera Montecassino v Itálii. V roce 1995 mu bylo posmrtně uděleno nejvyšší polské státní vyznamenání řád Bílé orlice.[1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Władysław Anders na polské Wikipedii.

  1. POLAK, Bogusław; TYM, Juliusz S.. Historia. Fundacja im. generała Władysława Andersa [online]. . Podrobná biografie W. Andersa. Dostupné online.  

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]