Vranské jezero

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
O jezeru na ostrově Cres pojednává článek Vranské jezero (Cres).
Vranské jezero
Pohled na Vranské jezero z nedaleké hory Štandarac (303 m)
Pohled na Vranské jezero z nedaleké hory Štandarac (303 m)
Poloha
SvětadílEvropa
StátChorvatskoChorvatsko Chorvatsko (Zadarská župa)
Vranské jezero
Vranské jezero
Zeměpisné souřadnice
Rozměry
Rozloha30,16 km²
Délka13,6 km
Šířka2,2 km
Max. hloubka3,9 m
Min. hloubka0,95 m
Ostatní
Nadm. výška0,7 m n. m.
Pobřeží36,4 km
Přítok vodyPotoky Jablanac, Jaruga, Kotarka, Skorobić a Vrbica
Odtok vodyKanál Prosika
PřístupnáAno
OstrovyBabin Školj
SídlaVrana, Radašinovci, Banjevci, Kašić, Drage, Pakoštane
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vranské jezero nebo též jezero Vrana (chorvatsky Vransko jezero) je přírodní kryptodepresní krasové jezero, které se nachází v opčině Pakoštane v Zadarské župě v Chorvatsku. Jezero bylo pojmenováno podle vesnice Vrana, nacházející se na severozápad od něj. K východnímu břehu jezera dosahují opčiny Stankovci, Pirovac a Tisno. Jezero se rozkládá těsně u pobřeží a od Jaderského moře je odděleno 13 km dlouhým a 1 až 2 km širokým pásem země s letovisky Pakoštane a Drage. Jezero se nachází v nadmořské výšce 0,7 metrů, jeho rozloha je 30,16 km² a hloubka dosahuje až 3,9 m. Je největším chorvatským jezerem.

Pobřeží[editovat | editovat zdroj]

Jezero je 13,6 km dlouhé a 2,2 km široké protáhlé ze severozápadu na jihovýchod. Obvod jezera měří 36,4 km. Na severozápadním břehu se nacházejí stezky a pozorovatelny zvěře. Severovýchodní pobřeží je porostlé lesem. Na jihozápadě jsou zahrady. Pobřeží je málo členité s málo výraznými zálivy. Výjimku tvoří poloostrov Babin školj na jihovýchodním konci jezera.

Vodní režim[editovat | editovat zdroj]

Voda je přijímána z několika pramenů a potoků a je odváděna umělým kanálem Prosika do Pirovackého zálivu.

Využití[editovat | editovat zdroj]

U jezera se nachází rybí farma a jezero samotné je často využíváno k rybaření.

Ochrana přírody[editovat | editovat zdroj]

Celé jezero je součástí stejnojmenného přírodního parku. Žije zde mnoho druhů ryb (sumec velký, kapr obecný, lín obecný, gambusie komáří, karas stříbřitý, mořčák evropský, cípal hlavatý, jazyk obecný, mořan zlatý, cípal evropský, endemitní ryba Scardinius dergle) a žab (skokan skřehotavý, rosnička zelená, ropucha obecná, kuňka žlutobřichá, ropucha zelená). V okolí jezera rovněž žije mnoho živočichů, jako například obojživelníci (mlok skvrnitý, čolek obecný), želvy (želva zelenavá, želva bahenní), ještěrky (blavor žlutý, gekon turecký, gekon zední, paještěrka dalmatská, ještěrka dalmatská, ještěrka balkánská, ještěrka jadranská, ještěrka italská), hadi (užovka podplamatá, užovka obojková, štíhlovka balkánská, užovka stromová, štíhlovka útlá, užovka pardálí, užovka levhartí, šírohlavec ještěrčí, zmije růžkatá). Ze savců zde žije asi čtyřicet druhů netopýrů, hlodavců, hmyzožravců a šelem. Žije zde i velké množství hmyzu, bylo zde zaznamenáno celkem 133 druhů pavouků. Jezero je též ornitologickou rezervací, z ptáků zde žije například volavka červená a kormorán malý.

Přístup[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Vransko jezero na chorvatské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]