Želva zelenavá

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Želva zelenavá

alternativní popis obrázku chybí
Želva zelenavá - mládě
Stupeň ohrožení podle IUCN
Téměř ohrožený
téměř ohrožený[1]
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
Třída: plazi (Reptilia)
Řád: želvy (Testudines)
Podřád: skrytohrdlí (Cryptodira)
Čeleď: želvovití (Testudinidae)
Rod: želva (Testudo)
Binomické jméno
Testudo hermanni
Gmelin, 1789
Rozšíření poddruhů želvy zelenavé.
Rozšíření poddruhů želvy zelenavé.
Poddruhy
 • T. h. boettgeri
 • T. h. hermanni
 • T. h. hercegovines
 • T. h. peloponnesica
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Želva zelenavá (Testudo hermanni) je býložravá suchozemská želva, jejíž přirozené životní prostředí je v jižní Evropě. Je zřejmě nejoblíbenější druh želvy chovaný v zajetí. Je chráněná statusem EU CITES A.

Obecně[editovat | editovat zdroj]

Dorůstá 20 cm, v přírodě se vyskytují i větší jedinci. Karapax má žluto-hnědé nebo hnědo-černé zabarvení, které se může měnit při dlouhodobém pobytu ve venkovním prostředí. Na pŕedních končetinách má pět prstů s tupými drápky, na zadních končetinách čtyři prsty. Od příbuzné želvy žlutohnědé se liší žlutozelenými tóny ve zbarvení krunýře, zdvojeným nadocasním štítkem na zadním okraji karapaxu (horní strany krunýře) a rohovitým hrotem na špičce ocasu. Na rozdíl od želvy žlutohnědé nikdy nemá na stehnech zvětšené, ostruhovité šupiny. Je oblíbená pro svou aktivitu.

Areál rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Rozšířena je především v oblasti Řecka, balkánských států (až po Dunaj). Některé poddruhy žijí v Itálii, na Baleárech, Korsice, Sardinii, v jižní Francii a východním Španělsku (v tzv. katalánských zemích).[2] Má ráda volné stepní krajiny zarostlé keři, které poskytují dostatek stínu, se spoustou kamení. Ráda se schovává, a i když je aktivní ve dne, z úkrytu vylézá raději za šera, protože jí horko nesvědčí. Také ve venkovním výběhu se snaží vždy nalézt stín a bezpečný úkryt, kde by se mohla skrýt. Zřejmě obliba těchto želv vedla k jejich únikům z chovu a začlenění se do přírody i v Česku, podobně jako některé další cizí druhy želv.

Chov[editovat | editovat zdroj]

I když se jedná o býložravou želvu, z živočišné potravy pak pro doplnění výživy ráda jí vaječné žloutky, syrové maso (třeba i žížaly), v přírodě žere i trus kopytníků a dalších savců. V potravě by však měla převažovat rostinná složka, k níž patří papmpelišky, salát, tráva, jetel nebo čínské zelí, ráda si pochutná i na ovoci a zelenině, třeba na rajčatech, jahodách nebo strouhané mrkvi.

Pro správný chov želvy je zásadní zajistit zvířeti dostatečný přísun ultrafialového záření. Ideální je venkovní chov s expozicí na slunci, při chovu v teráriu je zcela nezbytné zajistit dostatečný osvit umělým zdrojem UV záření[3][4].

Želvám je velmi vhodné doplnit stravu umělým zdrojem vápníku, jako jsou jemně mleté vaječné skořápky, spolu s přísunem UV záŘení je to nejlepší prevence onemocnění rachitidou. Pro mláďata je vhodné dodávat i vitamíny A a D.[2]. Komerčně nabízené vitamínové doplňky nejsou nutné, někteří chovatelé je dokonce označují za škodlivé a při nesprávném dávkování smrtící[5].

Ačkoli termín "suchozemská želva" sugeruje, že želvy vyžadují pobyt v suchém prostředí, opak je pravdou. Želvám je nutné zajistit trvalou přiměřenou vlhkost chovného prostředí. Nedostatek vlhkosti vede k různým problémům, zejména růstovým deformacím krunýře (zhrbatění). Škodlivé je rovněž prašné prostředí, které může způsobit onemocnění očí a dýchacích cest.

Názory na to, zda je pro želvy zimní spánek nutný se významně rozcházejí. Zatímco někteří autoři a chovatelé tvrdí, že zimování je nutné i v prvním roce života[2], jiní naopak mají zimování v prvním roce za velmi rizikové a nedoporučují ho[6][7]. Praktické zkušenosti chovatelů nenaznačují, že by absence zimního spánku vůbec zvířatům škodila (viz Želva_zelenavá).

Ochrana[editovat | editovat zdroj]

Želva zelenavá (Testudo hermanni) je chráněná statusem EU CITES, kdy želvy spadají do skupiny CITES "A". Želva zelenavá konkrétně do přílohy ES "A" a do příloha CITES II. Vlastník (majitel) želvy potřebuje tedy Cites dokumenty (REGISTRAČNÍ LIST exempláře ohroženého druhu živočicha nebo rostliny) a při prodeji či nákupu také výjimku ze zákazu obchodní činnosti (žlutý doklad). Vzhledem k tomu, že je většina želv přímo ohrožena vyhynutím a jmenovitě uvedena na seznamu CITES I, II a III, prodej a koupě je limitován podmínkami těchto dokumentů. S těmito dokumenty pak dochází k přeregistraci želvy na nového vlastníka (majitele). Prakticky to znamená, že neregistrovaná zvířata mohou být zabavena a pokud je znám jejich původ, na náklady majitele pak navrácena do místa původu.[8]

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

 • Želva zelenavá se dožívá 60-80, podle některých pramenů 50-100 let[4]
 • Pohlaví lze u želv spolehlivě určit teprve v šesti, obvykleji až v deseti letech
 • Pro suchozemské želvy byly uspořádány v březnu 2012 v Brně-Bystrci závody[9], pravděpodobně první oficiálně povolené v České republice[10]. Zúčastnila se čtyři zvířata, zvítězila šestiletá samice želvy zelenavé Wendy, hned v závěsu za ní byl Pan Želva[11].
Želva zelenavá

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. Červený seznam IUCN 2016.3. 8. prosince 2016. Dostupné online. [cit. 2016-12-11]
 2. a b c WILKE, Hartmut. Želvy: jak o ně správně pečovat a jak jim porozumět:rady odborníka ke správnému chovu. Praha : Vašut, 2001. 60 s. ISBN 978-80-7236-003-5.  
 3. http://www.euzelva.cz/clanky/osvetleni-do-teraria----w-.html
 4. a b http://www.zvirata.net/zelva-zelenava/
 5. http://www.euzelva.cz/clanky/zelvy-a-vitaminy.html
 6. http://www.euzelva.cz/clanky/zimovani_odzimovani-zelvy.html
 7. http://www.svet-zelv.cz/index.php/obecne-informace-chov-zelv/38-obecne-informace/132-zimovani
 8. http://www.terareptilium.estranky.cz/clanky/testudo-hermanni--zelva-zelenava-/
 9. http://krap32.cz/?p=901 Máš doma želvu? Je to želva závodní!
 10. http://krap32.cz/wp-content/uploads/2012/02/Bystrck%C3%A1-%C5%BEelva_MZ-O%C5%BDK_20120116_rozhodnut%C3%AD-o-schv%C3%A1len%C3%AD-%C5%99%C3%A1du.pdf Bystrcká želva, rozhodnutí o schválení řádu MZ OŽK_20120116 (PDF)
 11. http://krap32.cz/?p=1010 Velký bystrcký bazar: Finále patřilo želvě Wendy

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]