Vrabcovití

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxVrabcovití
alternativní popis obrázku chybí
vrabec domácí (Passer domesticus)
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Podkmenobratlovci (Vertebrata)
Třídaptáci (Aves)
Podtřídaletci (Neognathae)
Řádpěvci (Passeriformes)
Podřádzpěvní (Passeri)
InfrařádPasserida
NadčeleďPasseroidea
Čeleďvrabcovití (Passeridae)
Illiger, 1811
Rody
Některá data mohou pocházet z datové položky.
vrabec polní (Passer montanus)
Pěnkavák sněžný (Montifringilla nivalis)
Vrabec moabský (Passer moabiticus)

Vrabcovití (Passeridae) je čeleď čítající asi 40 druhů malých pěvců, v češtině známých pod rodovými jmény vrabec a pěnkavák. Jejich domovinou je Evropa, Asie a Afrika, odkud byli někteří z nich zavlečeni i do jiných částí světa. Nejznámějším příkladem je vrabec domácí (Passer domesticus), který se v současné době již vyskytuje na všech světových kontinentech s výjimkou Antarktidy. Vzhledem k tomu, že se někteří vrabcovití často zdržují v blízkosti lidských obydlí, zejména pak již výše zmíněný vrabec domácí a jeho blízce příbuzný vrabec polní (P. montanus), se navíc jedná o ptáky dobře známé. Obecně se přitom vyskytují v otevřených krajinách, včetně zemědělské půdy, savan a polopouští.

Vrabcovití jsou malí, zavalití, zpravidla šedo-hnědě zbarvení ptáci s výrazně silným zašpičatělým zobákem. Jejich velikost se pohybuje od sotva 11,4 cm velkého vrabce kaštanového (Passer eminibey) až po 18 cm dorůstajícího vrabce běloskvrnného (Passer gongonensis). Jak je již zjevné na základě vzhledu jejich zobáků, jsou primárně semenožraví, v menší míře však požírají i hmyz. Hnízdí, nocují a po potravě pátrají v hejnech.

Klasifikace[editovat | editovat zdroj]

Zajímavost[editovat | editovat zdroj]

V rámci Druhého pětiletého plánu Čínské lidové republiky se v letech 1958–1962 stali vrabci jedním z cílů (a následně jednou z obětí) Kampaně proti čtyřem škůdcům, jedné z úvodních akcí tzv. Velkého skoku vpřed. Důsledkem bylo téměř naprosté vymizení vrabců v Číně během pouhých dvou let, což se spolu s dopady ostatních akcí v rámci Velkého skoku vpřed podílelo na vypuknutí jednoho z vůbec největších lidmi vyvolaných hladomorů v dějinách (odhady hovoří nejméně o 20 milionech mrtvých).

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • BURNIE, David, a kolektiv. Ptáci. Překlad Helena Kholová. Praha: Euromedia Group, 2008. ISBN 9788024222356. S. 452. 
  • SHIRIHAI, Hadoram; SVENSSON, Lars. Ptáci: Pěvci Evropy, Blízkého východu a severní Afriky. Svazek II. Překlad Tereza Švejcarová. 1. vyd. Praha: Euromedia Group, 2021. 623 s. (Universum). ISBN 978-80-242-7677-9. S. 298–335. 
  • SVENSSON, Lars, a kol. Ptáci Evropy, severní Afriky a Blízkého východu. Překlad Robert Doležal. 3., rozš. a oprav. vyd. Plzeň: Ševčík, 2016. 447 s. ISBN 978-80-7291-246-9. S. 372–375. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]