Passer (rod)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxVrabec (Passer)
alternativní popis obrázku chybí
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Podkmenobratlovci (Vertebrata)
Třídaptáci (Aves)
Podtřídaletci (Neognathae)
Řádpěvci (Passeriformes)
Čeleďvrabcovití (Passeridae)
Rodvrabec (Passer)
Brisson, 1760
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Passer (česky vrabec) je rod vrabcovitého ptáka. Většina zástupců rodu se nachází v teplých otevřených stanovištích Afriky (rod se na tomto kontinentu vyvinul) a na jihu Eurasie. Několik druhů se přizpůsobilo lidskému osídlení, což umožnilo například vrabci domácímu (Passer domesticus) rozšířit se do areálu většího než byl jeho původní rozsah výskytu. K jeho vysazení pak došlo v mnoha částech světa, například v Americe nebo Austrálii. V menší míře byli introdukováni i vrabci polní (Passer montanus).

Vrabci z rodu Passer jsou malí ptáci se silnými kuželovitými zobáky, zabarvení hnědě až šedavě, často s černými, žlutými či bílými znaky. Obvykle dosahují velikosti mezi 10 až 20 cm, nejmenší vrabec kaštanový (Passer eminibey) měří asi 11,4 cm a váží 14,4 g, největší druh, vrabec běloskvrnný (Passer gongonensis), dosahuje velikosti 18 cm a hmotnosti 42 g.

Vrabci jsou většinou společenští a tvoří velká hejna. Živí se hlavně semeny, avšak mohou lapat (zvláště v době reprodukce) i hmyz. Svá neupravená hnízda si vrabci z tohoto rodu stavějí například v dutinách stromů, v budovách, či je přistavují k hnízdům jiných druhů ptáků (čáp bílý). Snůška činí až osm vajíček, o která se starají oba rodiče obyčejně 12 až 14 dní. O mláďata následně pečují dalších 14 až 24 dnů.

Žijící druhy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Passer na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]