Přeskočit na obsah

Varmie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Mapa
Znak knížecího biskupství
Varmie a další historické země Polska na pozadí moderních správních hranic

Varmie (polsky Warmia, německy Ermland) je historická oblast v nížině u pobřeží Viselského zálivu v povodí řek Lava a Pasłęka o rozloze okolo 40 000 km². Tradičním centrem je Lidzbark Warmiński, největším moderním městem je Olštýn. V současnosti je Varmie rozdělená mezi Varmijsko-mazurské vojvodství (Polsko) a Kaliningradskou oblast (Ruská federace).

Historie[editovat | editovat zdroj]

Oblast dostala název podle původních obyvatel z pruského kmene Varmů. Od třináctého století oblast ovládal Řád německých rytířů, který válčil s polskými králi. Druhý toruňský mír z roku 1466 přiřkl Varmii Polsku jako součást Královských Prus, zároveň si však místní biskup zachoval značnou autonomii a titul knížete. Jedním z kandidátů na biskupský úřad byl Mikuláš Koperník, který bydlel ve Fromborku a zabýval se studiem varmijské historie a vlastivědy. Při dělení Polska se v roce 1772 stala Varmie součástí Pruského království a začala germanizace území. Po 1. světové válce proběhl plebiscit ve Varmii a Mazursku, v němž většina obyvatel dala přednost setrvání v rámci Německa před připojením k Polsku. Po druhé světové válce německé obyvatelstvo uprchlo nebo bylo odsunuto a území Varmie bylo rozděleno mezi Polsko a SSSR. Varmie má dosud status samostatné arcidiecéze.

Hlavní města[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • František Honzák, Marek Pečenka, Jitka Vlčková: Evropa v proměnách staletí. Libri, Praha 1995, ISBN 80-85983-00-1, s. 525

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]