Varhan Orchestrovič Bauer

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Varhan Bauer
Varhan Bauer (2011)
Varhan Bauer (2011)
Narození21. ledna 1969 (54 let)
Praha, ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Povoláníhudební skladatel a dirigent
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Varhan Bauer (* 21. ledna 1969, Praha) je český hudebník, hudební skladatel, aranžér a dirigent.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Vystudoval chemii na tehdejší SPŠCh v pražské Křemencově ulici. Školu úspěšně ukončil v roce 1987. Již tehdy se věnoval hudbě a skládání. Následně úspěšně absolvoval Konzervatoř Jaroslava Ježka v Praze, obory skladba (profesor Antonín Bílý) a dirigování (profesor Hynek Farkač). Během studia založil a dirigoval svůj vlastní experimentální 60členný symfonický orchestr „Worchester Scandal“. Realizoval tím vlastní kompozice, v nichž šlo o hledání syntézy stylu, žánru, barev a nálad nejen symfonické hudby, ale i jazzu, funku či rapu. Pro jeho umělecký růst byl také velmi přínosný půlroční pobyt v Los Angeles, kde načerpal mnoho vědomostí (Beverly Hills Library), pracovních zkušeností (hudba pro TV a film) a inspirace pro další tvorbu (jammsessions s americkými jazzmany).

Během studií pracoval jako orchestrátor pro známé české skladatele - Karla Svobodu, Ondřeje Soukupa, Michala Pavlíčka či Michaela Kocába.[1]

Po ukončení studia pracoval jako orchestrátor, aranžér i dirigent filmové a scénické hudby. Kromě studiové práce se toto těleso složené z mladých hudebníků z HAMU a z konzervatoří věnuje koncertní činnosti, zahajuje nebo končí festivaly, otvírá letní kina, hraje duchovní hudbu v kostelech (Roxy 2002, Český Lev 2003, Filmový festival Karlovy Vary 2004, Elsa 2004 aj.).

Věnuje se komponování filmové a scénické hudby, vepsal do povědomí české veřejnosti svou prací na hudbě k filmu Goyovy přízraky amerického režiséra českého původu Miloše Formana, kterou nahrál ve studiu Abbey Road, kde dirigoval Londýnský symfonický orchestr. (Ve filmu zpívala i jeho sestra Alice, doprovázená London Symphony Orchestra; natáčelo v londýnském studiu Abbey Road.) Dirigoval také Moravskou filharmonii na turné české operní divy Evy Urbanové a se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu premiéroval svoji symfonickou větu Trebbia 007.

Bauer se zabývá také komponováním reklamní, propagační a jiné drobné hudby utilitární povahy. Nebojí se experimentovat s jinými žánry. Svou vlastní tvorbu často hraje i nahrává s orchestrem, který založil pod jménem Okamžitý filmový orchestr. V létě roku 2008 proběhla televizními médii zpráva, že Varhan Orchestrovič Bauer pozměnil hudbu a poněkud i text české hymny (kde domov můj → zde domov můj, podle něho „bychom už po těch letech mohli vědět, kde bydlíme a být na to hrdí“). Na tuto příležitost si nechal ušít speciální frak v barvách trikolóry od paní Marie Copps.

Ve svých postojích je velmi kritický, je perfekcionista, rád provokuje. Dvacet let jezdil trabantem.

Má dva syny, staršího Eliáše Zeraele Bauera, který se mu narodil roku 1995 s jeho tehdejší manželkou Mayou Kvetny. 11. června 2009 uzavřel sňatek se Slovenkou Barbarou Trachtulcovou, se kterou má druhého syna Davida Lva Bauera (narozen 15. ledna 2010). Dále se mu narodila dcera Gina Bella Bauer a vnučka Luna Sofie Bauer od staršího syna Eliáše.

Hudba k filmům[editovat | editovat zdroj]

Dirigent[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. BAUER, Varhan Orchestrovič. Varhan biografie [online]. 2016 [cit. 2016-06-08]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-09-27. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]