V tomto článku je použita zastaralá šablona.

Marta Jandová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Marta Jandová Verner
Základní informace
Rodné jméno Marta Jandová
Narození 13. dubna 1974 (44 let)
Praha, Československo Československo
Žánry Rock, Hard rock
Povolání Zpěvačka a herečka
Hlasový obor Alt
Aktivní roky 1993 - současnost
Vydavatel Sony BMG
Rodiče Petr Janda
Web www.martajandova.de
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Příbuzenstvo
otec Petr Janda
matka Jana Jandová
strýc Slávek Janda
dcera Marie
manžel Miroslav Verner
tchán Miroslav Verner

Marta Verner, rozená jako Marta Jandová (* 13. dubna 1974 Praha) je zpěvačka a muzikálová herečka českého původu, známá především z působení v německé kapele Die Happy.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodila se 13. dubna 1974 v Praze jako dcera Petra a Jany Jandových. Jejím otcem je rocker Petr Janda, zpěvák kapely Olympic. Vystudovala střední školu ekonomickou se zaměřením na jazyky. Během střední školy absolvovala roční studijní pobyt v USA, kam odjela krátce poté, co jí v sedmnácti letech zemřela matka na nádorové onemocnění. O několik let později této nemoci podlehl i její starší bratr Petr.

V 19 letech, po nepřijetí na vysokou školu, se v Praze seznámila s Thorstenem Mewesem (kytaristou Die Happy) a odjela s ním původně na rok do Německa, aby se doučila další jazyk a nabrala nové zkušenosti. Po několika týdnech bydlení u Thorstenových rodičů vzala volné místo zpěvačky v jeho rockové kapele Die Happy, původně jako koníček. Od roku 1993 do roku 1999 (než Die Happy dostali pořádnou nahrávací smlouvu u Sony BMG v Německu) vystřídala několik zaměstnání, pracovala např. v čajovně, chodila mýt nádobí, roznášela letáky, pracovala jako sekretářka nebo dělala ochranku na koncertech. Po podepsání smlouvy se začala naplno živit zpěvem. První a průlomová deska kapely nese název Supersonic Speed a v Německu zaznamenala úspěch. Společně s kytaristou Thorstenem, bubeníkem Jurgenem a basistou Ralphem se vydala na dráhu rockové zpěvačky.

V České republice se jako zpěvačka prvně představila v 90. letech, většinou společně s Petrem Jandou při televizním vystoupení. Se svou kapelou dostala možnost bez ohledu na slávu svého otce vystoupit na ČT 2, ještě před velkým průlomem v Německu. S doprovodnou kapelou vystoupila v roce 1998 na Českém Slavíkovi. Pro novější fanoušky Marty bylo překvapením, že prvním muzikálem v ČR nebyla Mona Lisa, nýbrž muzikál Krysař Daniela Landy, v roce 1996. Už tehdy alternovala hlavní rolí, Agnes, s tehdejší hvězdou Lucií Bílou.

V Německu bydlela šestnáct let, nejprve v Ulmu, poté převážně v Hamburku. Zkušebna kapely se nachází v Berlíně.

Do Čech se vrátila na jaře roku 2009. Získala hlavní roli Mona Lisy ve stejnojmenném muzikálu v Divadle Broadway. Kromě toho přijala nabídku do poroty historicky první Československé SuperStar, kde ji diváci zvolili nejsympatičtějším porotcem ročníku.

V roce 2010 se objevila v hlavní ženské roli Dorotky v muzikálu Kat Mydlář, v roli Evelíny v muzikálu Baron Prášil a v roli Soni v muzikálu Ať žije rocknroll.V tomto roce také zasedla v porotě německé pěvecké soutěže PopStars a na německé televizi ZDF moderovala jednou týdně svůj vlastní hudební pořad s názvem NeoMusic: Wanted, jehož hlavní doménou byla živě hraná hudba.

V roce 2012 se začal vysílat seriál Gympl s (r)učením omezeným, kde si Marta Jandová zahrála nemalou roli učitelky Jany "Džajny" Pelnerové. Tato role byla mezi diváky velmi oblíbená a díky tomuto seriálu se stali z Marty Jandové a Ondřeje Brzobohatého skvělí přátelé. Dále byla Marta k vidění v několika epizodách seriálu Doktoři z Počátků a Ordinace v růžové zahradě.

Marta byla na počátku roku 2015 vybrána Českou televizí (ovšem na popud diváků), aby spolu s Václavem Noidem Bártou reprezentovala Českou republiku na Eurovision Song Contest 2015 ve Vídni. Zde zazněla nádherná balada Hope Never Dies, s níž Marta a Václav dopadli lépe než všechny dosavadní české delegace. Také jsme Martu mohli vídat v porotě Československé SuperStar 2015.

Nyní se objevuje na obrazovkách v pořadu Tvoje tvář má známý hlas 2[1], ve kterém se proměnila např. v Beyoncé, Cee Lo Green nebo ve svého otce Petra Jandu.

Osobní život[editovat | editovat zdroj]

Prvním manželem Marty Jandové byl Thorsten Mewes (kytarista kapely Die Happy), rozvedli se však po 5 letech manželství. Po rozvodu s ním navázala vztah s jiným členem kapely, basistou Ralphem Riekerem, později byl jejím partnerem popový zpěvák Sasha a Viktor Mráz.

Nyní žije s manželem Miroslavem Vernerem, který pracuje jako gynekolog. Dne 7. srpna 2013 se jim narodila dcera Marie.[2]

Zpěvačka přijala jméno svého manžela. Svatba se konala 27. června 2014 v kostele sv. Martina v Třebotově.[3]

Vedlejší projekty[editovat | editovat zdroj]

Hudební spolupráce[editovat | editovat zdroj]

 • 1999 - Project KAIN kytaristy Jiřího Urbana a basisty Zdeňka Kuba z Arakainu - píseň Zavřu oči
 • 2001Kalter Glanz a Gewissen se skupinou Letzte Instanz
 • 2005Wie Weit(anglická verze "How far") se skupinou Apocalyptica (Bundesvision Song Contest - 5. místo)
 • 2005Horizont se skupinou In Extremo
 • 2005Lena se skupinou BAP
 • 2006Undivided se skupinou Dog eat Dog
 • 2006 - píseň Zeichen der Zeit - Ein weiterer Morgen - hudební projekt, na kterém spolupracovala řada křesťanských německých popových hudebníků
 • 2007Träumst Du?(anglická verze "Dream here with me") se skupinou Oomph! (Bundesvision Song Contest - 1. místo)
 • 2008 - "Sing dein Leben - Mädchen checken das" song k německé kampani
 • 2010Halt Dich an mir fest se skupinou Revolverheld
 • 2011 - "Káva a sex", duet s Markem Ztraceným
 • 2012 - "I got to know" s českou skupinou Clou
 • 2012 - "Santa Superstar" - singl z muzikálu Vánoční zázrak, s Gabrielou Gunčíkovou
 • 2012 - nová verze písně "Loď do neznáma" Peciho Uherčíka (Fero Griglák, Dušan Hájek, Petr Janda, Václav Neckář, Jan Neckář, Pavol Hammel, Jožo Ráž, Aleš Brichta, Peter Cmorik, Mário 'Kuly' Kollár a Marta Jandová)
 • 2015 - Eurovision Song Contest 2015 ve Vídni. Reprezentace České republiky spolu s Václavem Noidem Bártou s písní Hope Never Dies.

Muzikály[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. Tvoje tvář má známý hlas 2: Tady je kompletní složení účastníků. Blesk.cz. Dostupné online [cit. 2016-10-15]. 
 2. Marta Jandová porodila dceru, jmenuje se Marie. iDNES.cz [online]. 2013-08-08. Dostupné online. 
 3. Jana Hofmanová. [http://www.super.cz/280642-gratulujeme-novomanzelum-zpevacka-marta-jandova-se-vdala.html Gratulujeme novomanželům: Zpěvačka Marta Jandová se vdala!] // Super.cz 23. července 2014 10:10

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]