V tomto článku je použita zastaralá šablona.

Marta Jandová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Marta Jandová Verner
Základní informace
Rodné jméno Marta Jandová
Narození 13. dubna 1974 (44 let)
Praha, Československo Československo
Žánry Rock, Hard rock
Povolání Zpěvačka a herečka
Hlasový obor Alt
Aktivní roky 1993 - současnost
Vydavatel Sony BMG
Rodiče Petr Janda
Web www.martajandova.de
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Příbuzenstvo
otec Petr Janda
matka Jana Jandová
strýc Slávek Janda
dcera Marie
manžel Miroslav Verner
tchán Miroslav Verner

Marta Verner, rozená jako Marta Jandová (* 13. dubna 1974 Praha) je zpěvačka a muzikálová herečka českého původu, známá především z působení v německé kapele Die Happy.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodila se 13. dubna 1974 v Praze jako dcera Petra a Jany Jandových. Jejím otcem je rocker Petr Janda, zpěvák kapely Olympic. Vystudovala střední školu ekonomickou se zaměřením na jazyky. Během střední školy absolvovala roční studijní pobyt v USA, kam odjela krátce poté, co jí v sedmnácti letech zemřela matka na nádorové onemocnění. O několik let později této nemoci podlehl i její starší bratr Petr.

V 19 letech, po nepřijetí na vysokou školu, se v Praze seznámila s Thorstenem Mewesem (kytaristou Die Happy) a odjela s ním původně na rok do Německa, aby se doučila další jazyk a nabrala nové zkušenosti. Po několika týdnech bydlení u Thorstenových rodičů vzala volné místo zpěvačky v jeho rockové kapele Die Happy, původně jako koníček. Od roku 1993 do roku 1999 (než Die Happy dostali pořádnou nahrávací smlouvu u Sony BMG v Německu) vystřídala několik zaměstnání, pracovala např. v čajovně, chodila mýt nádobí, roznášela letáky, pracovala jako sekretářka nebo dělala ochranku na koncertech. Po podepsání smlouvy se začala naplno živit zpěvem. První a průlomová deska kapely nese název Supersonic Speed a v Německu zaznamenala úspěch. Společně s kytaristou Thorstenem, bubeníkem Jurgenem a basistou Ralphem se vydala na dráhu rockové zpěvačky.

V České republice se jako zpěvačka prvně představila v 90. letech, většinou společně s Petrem Jandou při televizním vystoupení. Se svou kapelou dostala možnost bez ohledu na slávu svého otce vystoupit na ČT 2, ještě před velkým průlomem v Německu. S doprovodnou kapelou vystoupila v roce 1998 na Českém Slavíkovi. Pro novější fanoušky Marty bylo překvapením, že prvním muzikálem v ČR nebyla Mona Lisa, nýbrž muzikál Krysař Daniela Landy, v roce 1996. Už tehdy alternovala hlavní rolí, Agnes, s tehdejší hvězdou Lucií Bílou.

V Německu bydlela šestnáct let, nejprve v Ulmu, poté převážně v Hamburku. Zkušebna kapely se nachází v Berlíně.

Do Čech se vrátila na jaře roku 2009. Získala hlavní roli Mona Lisy ve stejnojmenném muzikálu v Divadle Broadway. Kromě toho přijala nabídku do poroty historicky první Československé SuperStar, kde ji diváci zvolili nejsympatičtějším porotcem ročníku.

V roce 2010 se objevila v hlavní ženské roli Dorotky v muzikálu Kat Mydlář, v roli Evelíny v muzikálu Baron Prášil a v roli Soni v muzikálu Ať žije rocknroll.V tomto roce také zasedla v porotě německé pěvecké soutěže PopStars a na německé televizi ZDF moderovala jednou týdně svůj vlastní hudební pořad s názvem NeoMusic: Wanted, jehož hlavní doménou byla živě hraná hudba.

V roce 2012 se začal vysílat seriál Gympl s (r)učením omezeným, kde si Marta Jandová zahrála nemalou roli učitelky Jany "Džajny" Pelnerové. Tato role byla mezi diváky velmi oblíbená a díky tomuto seriálu se stali z Marty Jandové a Ondřeje Brzobohatého skvělí přátelé. Dále byla Marta k vidění v několika epizodách seriálu Doktoři z Počátků a Ordinace v růžové zahradě.

Marta byla na počátku roku 2015 vybrána Českou televizí (ovšem na popud diváků), aby spolu s Václavem Noidem Bártou reprezentovala Českou republiku na Eurovision Song Contest 2015 ve Vídni. Zde zazněla nádherná balada Hope Never Dies, s níž Marta a Václav dopadli lépe než všechny dosavadní české delegace. Také jsme Martu mohli vídat v porotě Československé SuperStar 2015.

Nyní se objevuje na obrazovkách v pořadu Tvoje tvář má známý hlas 2[1], ve kterém se proměnila např. v Beyoncé, Cee Lo Green nebo ve svého otce Petra Jandu.

Osobní život[editovat | editovat zdroj]

Prvním manželem Marty Jandové byl Thorsten Mewes (kytarista kapely Die Happy), rozvedli se však po 5 letech manželství. Po rozvodu s ním navázala vztah s jiným členem kapely, basistou Ralphem Riekerem, později byl jejím partnerem popový zpěvák Sasha a Viktor Mráz.

Nyní žije s manželem Miroslavem Vernerem, který pracuje jako gynekolog. Dne 7. srpna 2013 se jim narodila dcera Marie.[2]

Zpěvačka přijala jméno svého manžela. Svatba se konala 27. června 2014 v kostele sv. Martina v Třebotově.[3]

Vedlejší projekty[editovat | editovat zdroj]

Hudební spolupráce[editovat | editovat zdroj]

 • 1999 - Project KAIN kytaristy Jiřího Urbana a basisty Zdeňka Kuba z Arakainu - píseň Zavřu oči
 • 2001Kalter Glanz a Gewissen se skupinou Letzte Instanz
 • 2005Wie Weit(anglická verze "How far") se skupinou Apocalyptica (Bundesvision Song Contest - 5. místo)
 • 2005Horizont se skupinou In Extremo
 • 2005Lena se skupinou BAP
 • 2006Undivided se skupinou Dog eat Dog
 • 2006 - píseň Zeichen der Zeit - Ein weiterer Morgen - hudební projekt, na kterém spolupracovala řada křesťanských německých popových hudebníků
 • 2007Träumst Du?(anglická verze "Dream here with me") se skupinou Oomph! (Bundesvision Song Contest - 1. místo)
 • 2008 - "Sing dein Leben - Mädchen checken das" song k německé kampani
 • 2010Halt Dich an mir fest se skupinou Revolverheld
 • 2011 - "Káva a sex", duet s Markem Ztraceným
 • 2012 - "I got to know" s českou skupinou Clou
 • 2012 - "Santa Superstar" - singl z muzikálu Vánoční zázrak, s Gabrielou Gunčíkovou
 • 2012 - nová verze písně "Loď do neznáma" Peciho Uherčíka (Fero Griglák, Dušan Hájek, Petr Janda, Václav Neckář, Jan Neckář, Pavol Hammel, Jožo Ráž, Aleš Brichta, Peter Cmorik, Mário 'Kuly' Kollár a Marta Jandová)
 • 2015 - Eurovision Song Contest 2015 ve Vídni. Reprezentace České republiky spolu s Václavem Noidem Bártou s písní Hope Never Dies.

Muzikály[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. Tvoje tvář má známý hlas 2: Tady je kompletní složení účastníků. Blesk.cz. Dostupné online [cit. 2016-10-15]. 
 2. Marta Jandová porodila dceru, jmenuje se Marie. iDNES.cz [online]. 2013-08-08. Dostupné online. 
 3. Jana Hofmanová. [http://www.super.cz/280642-gratulujeme-novomanzelum-zpevacka-marta-jandova-se-vdala.html Gratulujeme novomanželům: Zpěvačka Marta Jandová se vdala!] // Super.cz 23. července 2014 10:10

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]