Václav Vojtěch

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Václav Vojtěch
Vojtěch.jpg
Narození 28. listopadu 1901
Skřivany
Úmrtí 6. srpna 1932 (ve věku 30 let)
Sadská
Alma mater Univerzita Karlova
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Vojtěchova rodná hájovna ve Skřivanech
Vojtěchův dub - 400 let, obvod kmene 690 cm

Dr. Václav Vojtěch (29. listopadu 1901 ve Skřivanech u Nového BydžovaLabe u Sadské 6. srpna 1932) byl český cestovatel.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Narodil se 29. listopadu 1901 ve Skřivanech u Nového Bydžova, jeho život skončil tragickým utonutím v Labi u Sadské 6. srpna 1932. Studoval gymnázium v Novém Bydžově a učitelství zeměpisu na Karlově univerzitě. V roce 1922 byl vyslán Českým zeměpisným archivem do Paříže, aby zpracoval materiál z první světové války. V roce 1928 se stal redaktorem tiskové kanceláře Central European Press, kde se při zpracování zahraničních zpráv dozvěděl o Byrdově plánu letecké expedice k jižnímu pólu. Prostřednictvím amerického bankéře českého původu Tomáše Čapka zaslal Byrdovi osobní dopis, ale zprvu byl odmítnut. 25. září odjíždí do Southamptonu, kde se nalodil na loď do Wellingtonu. Přesvědčí Byrda o svém zájmu na účasti v expedici a je přijat jako topič na lodi Eleanor Bolling, zásobovacím plavidlu expedice. Později pracoval jako kuchař a cvičitel polárních psů.

Dne 27. ledna 1929 v rámci expedice admirála Byrda vstoupil jako první Čech na území Antarktidy, za což obdržel (rovněž jako první Čech) nejvyšší americké vyznamenání – Zlatou medaili Kongresu USA. Své zážitky a dojmy popsal na nesčetných velice úspěšných přednáškách, ve spoustě novinových článků, a také v knize Námořníkem, topičem a psovodem za jižním polárním kruhem, jež je cenným historickým svědectvím o organizaci a průběhu polárních výprav ve zlomové první třetině 20. století, kdy bylo i cestovatelství obohaceno řadou technických vymožeností (radiové spojení, letecká doprava atd.). V srpnu roku 1932 měl odcestoval na Aljašku a připojit se k Hrdličkovi při studiu polárního klimatu, geologie a geografie. Při návštěvě přátel v Sadské však utonul při převrácení kanoe na Labi.

Vojtěchovu osobnost i onu slavnou výpravu na Jižní pól si lze podrobně přiblížit v rozsáhlé expozici Muzea v Novém Bydžově. Vojtěchovu památku pak připomíná pomník v jeho rodných Skřivanech.

Na památku Dr. Václava Vojtěcha se v Krkonoších od roku 1986 každoročně koná závod psích spřežení.[1] Jedná se o závod, v němž družstvo tvoří musher se psím spřežením a lyžař. Závod je inspirován dlouhými traily arktickými pustinami, při nichž si musher veze vše potřebné s sebou.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

  • Námořníkem, topičem a psovodem za jižním polárním kruhem, Praha, 1932 (druhé vydání Praha, Olympia, 1968). Dostupné online.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ledová Jízda–memoriál Dr. Václava Vojtěcha

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]