Václav Vojtěch

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Dr. Václav Vojtěch
Vojtěch.jpg
Narození 28. listopadu 1901
Skřivany
Úmrtí 6. srpna 1932 (ve věku 30 let)
Sadská
Alma mater Univerzita Karlova
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Vojtěchova rodná hájovna ve Skřivanech
Vojtěchův dub - 400 let, obvod kmene 690 cm

Václav Vojtěch (29. listopadu 1901 SkřivanyLabe u Sadské 6. srpna 1932) byl český cestovatel a polárník.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Narodil se 29. listopadu 1901 ve Skřivanech u Nového Bydžova, zde vystudoval gymnázium a později na Karlově univerzitě ještě učitelství zeměpisu. V roce 1922 byl vyslán Českým zeměpisným archivem do Paříže, aby zpracoval materiál z první světové války. V roce 1928 se stal redaktorem tiskové kanceláře Central European Press, kde se při zpracování zahraničních zpráv dozvěděl o plánech letecké expedice Richarda Evelyna Byrda k jižnímu pólu. Prostřednictvím amerického bankéře českého původu Tomáše Čapka zaslal Byrdovi osobní dopis, kde ho žádal o účast na expedici, ale byl odmítnutý. Dne 25. září odjel do Southamptonu, kde se nalodil na loď do Wellingtonu, kde přesvědčil Richarda Byrda a byl přijat do expedice, jako topič zásobovací lodi expedice Eleanor Bolling. Později pracoval jako kuchař a cvičitel polárních psů.

V průběhu této expedice vstoupil dne 27. ledna 1929 jako první Čech na území Antarktidy, za což obdržel (rovněž jako první Čech) nejvyšší americké vyznamenání – Zlatou medaili Kongresu. Své zážitky a dojmy popsal na přednáškách, v novinových článcích a také v knize Námořníkem, topičem a psovodem za jižním polárním kruhem, jež je svědectvím o organizaci a průběhu polárních výprav ve první třetině 20. století. V srpnu roku 1932 měl odcestovat na Aljašku a připojit se k Aleši Hrdličkovi při studiu polárního klimatu, geologie a geografie, ale při návštěvě přátel utonul při převrácení kanoe v Labi nedaleko Sadské.

Jeho osobnosti i jeho výpravě do Antaktidy je věnována expozici muzea v Novém Bydžově. Jeho památku připomíná pomník v rodných Skřivanech.

Od roku 1986 se v Krkonoších na jeho památku každoročně pořádá závod psích spřežení[1] Jedná se o závod, v němž družstvo tvoří musher se psím spřežením a lyžař. Závod je inspirován dlouhými traily arktickými pustinami, při nichž si musher veze vše potřebné s sebou.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

  • Námořníkem, topičem a psovodem za jižním polárním kruhem. Praha: Olympia, 1932, druhé vydání 1968. 

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ledová Jízda–memoriál Dr. Václava Vojtěcha

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]