Václav Pichl

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Václav Pichl
hudební skladatel Václav Pichl
hudební skladatel Václav Pichl
Základní informace
Narození25. září 1741
Bechyně
České královstvíČeské království České království
Úmrtí23. ledna 1805 (ve věku 63 let)
Vídeň
Rakouské císařstvíRakouské císařství Rakouské císařství
Příčina úmrtícévní mozková příhoda
Žánryklasická hudba, symfonie a opera
Povoláníhudební skladatel, houslista, dirigent a libretista
Nástrojehousle
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Václav Pichl (25. září 1741 Bechyně[1]23. leden 1805 Vídeň) byl český hudební skladatel a houslista.

Život[editovat | editovat zdroj]

Prvního hudebního vzdělání se mu dostalo v Bechyni od kantora Jana Pokorného. V letech 1752 až 1758 působil jako zpěvák v jezuitské koleji v Březnici. Později studoval v Praze filosofii, teologii a práva, v té době byl současně houslistou v jezuitském semináři Sv. Václava. Roku 1762 získal uplatnění jako první houslista v kostele Matky Boží před Týnem, kde studoval u varhaníka Josefa Segera kontrapunkt. Roku 1765 se stal díky pozvání Karla Ditterse z Dittersdorfu houslistou v orchestru biskupa Adama Patačiče v dnešní Oradei. Zde působil až do roku 1769, kdy orchestr zanikl.

V roce 1769 obdržel nabídku na místo dirigenta v Petrohradě, kterou odmítl a naopak přijal místo kapelníka u hraběte Hartiga v Praze. Po dvou letech, roku 1770, se stal prvním houslistou ve vídeňském dvorním divadle. V roce 1775 se stal na doporučení císařovny Marie Terezie hudebním ředitelem arcivévody Ferdinanda Karla, správce Lombardie, v Miláně. V Itálii dosáhl vrcholu své umělecké činnosti. Zde zkomponoval většinu svých oper a symfonických děl a dostalo se mu i významného ocenění. V roce 1779 se stal členem Filharmonické společnosti v Mantově a v roce 1782 v Bologni.

Roku 1796 byla Lombardie napadena francouzskými vojsky a při těchto událostech byl zničen jeho archiv a sbírky. Vrátil do Vídně kde arcivévodovi sloužil až do své smrti. Zemřel náhle na mrtvici 23. ledna 1805 při houslovém koncertu, který hrál v Lobkovickém paláci ve Vídni.

28. září 1941 mu byla odhalena pamětní deska na rodném domě v Bechyni.

Pichl hovořil česky, německy, italsky, francouzsky a latinsky. Přestože žil dlouhou dobu v cizině, nepřerušil styk s českým prostředím. Komponoval písně na české texty, napsal dějiny českých hudebníků v Itálii a přeložil libreto Mozartovy opery Kouzelná flétna. Vedle hudby byl i literárně činný. Kromě výše zmíněných dějin českých hudebníků napsal i řadu operních libret, jak pro vlastní potřebu, tak i pro jiné skladatele.

Busta V. Pichla na rodném domě v Bechyni

Hudební dílo[editovat | editovat zdroj]

Václav Pichl je autorem téměř 400 skladeb:

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]