TeamGym

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

TeamGym je poměrně mladou gymnastickou disciplínou s kořeny ve Skandinávii, konkrétně ve Švédsku, kde se provozuje již od sedmdesátých let a kde je nejoblíbenější gymnastickou disciplínou. Forma závodu byla původně vytvořena Evropskou gymnastickou unií (UEG).[1] Je to týmová soutěž, každý tým se skládá z 8 - 10 závodníků. Soutěžit mohou mužské týmy, ženské týmy a mix týmy (polovina mužů, polovina žen). Základní rozdělení závodních kategorií je podle věku na Junior (do 16 let) a Senior (od 16 let). Týmy závodníků předvádějí společný program na hudbu ve třech disciplínách – pohybová skladba, akrobacie a trampolína. Program cvičení obsahuje prvky ze sportovní gymnastiky a akrobacie. Družstvo, které získá po předvedení sestav v jednotlivých disciplínách v součtu nejvyšší počet bodů, vyhrává.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Se soutěžemi TeamGymu se začalo ve skandinávských zemích v druhé polovině 20. století, konkrétněji v roce 1994. I proto se pro TeamGym občas používá výraz "severský trojboj". Úplně první Mistrovství Evropy se uskutečnilo v roce 1996 ve Finské Jyväskyle a označovalo se jako EuroTeam . V roce 2003 došlo ke změně a název byl nahrazen výrazem TeamGym[2]. V prvních ročnících se soutěží účastnily pouze kluby. Od roku 2010 se pořádá oficiální Mistrovství Evropy a jednotlivé země reprezentují jejich národní týmy. Protože je sport velmi mladý a vznikl v Evropě, není mimo tento kontinent příliš rozšířen. Proto se v TeamGymu zatím nepořádá Mistrovství světa a není zařazen do programu Olympijských her.

Český TeamGym[editovat | editovat zdroj]

V TeamGymu je v současné době veliká konkurence. K evropské špičce patří dle výsledků z vrcholných soutěží především skandinávské týmy. I tak se ale český národní tým pravidelně objevuje na Mistrovství Evropy. Ještě v době EuroTeamu se v roce 1998 povedl skvělý úspěch, kdy se týmu FTVS USK Praha povedlo v soutěži zvítězit.[3]

Na Mistrovství Evropy v roce 2018, konaném v Portugalsku, se českému týmu žen povedlo dostat do finále,[4] kde tým obsadil šesté místo.[5]

Disciplíny[editovat | editovat zdroj]

TeamGym tvoří tyto tři disciplíny.[6]

Pohybová skladba[editovat | editovat zdroj]

Pohybová skladba je sestava pro celý tým předváděná na hudbu. Musí obsahovat gymnastické prvky (např. skoky či obraty), rovnovážné a silové prvky (např. stojky nebo přednosy) a akrobatické prvky (např. přemet nebo salto). Časový limit je od 2 minut a 15 sekund do 2 minut a 45 sekund. Pohybové skladby se účastní všichni členové týmu. Celý program musí být předveden uvnitř závodní plochy veliké 14m x 16m.

Trampolína[editovat | editovat zdroj]

Každý tým předvádí tři série skoků na malé trampolíně. Minimálně jedna série musí být provedena přes přeskokový stůl a jedna bez něj. V jedné sérii závodí vždy 6 gymnastů, kteří se mohou mezi sériemi měnit. Časový limit je 2 minuty a 45 sekund. V první sérii musí všichni gymnasté předvést stejný prvek. Ve druhé a třetí sérii mohou předvést stejný prvek či obtížnost zvyšovat tj. každý následující cvičenec předvede stejný nebo obtížnější prvek. PRogram je předváděný na instrumentální hudbu.

Akrobacie[editovat | editovat zdroj]

Na akrobatickém pásu závodníci předvádějí tři různé série dynamických akrobatických řad, které obsahují minimálně 3 různé prvky. V každé řadě cvičí vždy 6 závodníků týmu, mezi řadami se mohou měnit. V první sérii musí všichni gymnasté předvést stejný prvek. Ve druhé a třetí sérii mohou předvést stejný prvek či obtížnost zvyšovat tj. každý následující cvičenec předvede stejný nebo obtížnější prvek. Minimálně jedna série musí obsahovat pouze prvky prováděné vpřed, a jedna pouze prvky prováděné vzad. Program je předváděný na intrumentální hudbu. Časový limit je 2 minuty a 45 vteřin.

Posuzování[editovat | editovat zdroj]

Soutěž hodnotí rozhodčí. Dle odbornosti jsou rozhodčí rozděleni do 4 kategorií (kategorie I. - III. + mezinárodní).[7] Rozhodčí udělují body za jednotlivé disciplíny a jsou rozděleni do tzv. panelů. Na každou disciplínu dohlíží 4 - 8 rozhodčích. Na pohybové skladbě jsou dva oddělené panely (jeden v čele a jeden z boku). Na akrobacii a trampolíně sedí všichni rozhodčí pohromadě u jednoho stolu. Každý rozhodčí vydává svoji známku sám a je za ni plně zodpovědný.

Výsledná známka za každou disciplínu je složena z tzv. D, E a C známky. Známka D (Difficulty) je obtížnost, která je tzv. otevřená, nemá žádnou horní hranici. Známka E (Execution) je provedení, kde všechny týmy začínají na hodnotě 10 bodů, která je pak krácena srážkami např. za nesprávně provedené či chybějící prvky apod. Známka C (Composition) je kompozice, která začíná na hodnotě 2 body pro trampolínu a akrobacii a 4 body pro pódiovou skladbu. Součet známek E, D a C dohromady dává výsledné hodnocení za disciplínu.

Jednodušší varianty[editovat | editovat zdroj]

TeamGym Junior[editovat | editovat zdroj]

Český gymnastická federace[8] se rozhodla zavést specifická pravidla pro mladší závodníky či pro starší závodníky s nižší výkonností, tzv. TeamGym Junior, která jsou jednodušší obdobou pravidel TeamGym. Rozdíly jsou například v počtu závodníků tvořící tým (6 - 12 závodníků), v nižších požadavcích na obtížnost nebo kompozici, v menší ploše pro pohybovou skladbu (14 x 14 metrů) či v kratším limitu pro pohybovou skladbu (délka od 1 minuty 30 sekund do 2 minut 15 sekund pro nejmladší kategorii) apod.

Malý TeamGym[editovat | editovat zdroj]

Ze soutěže Malý TeamGym je vypuštěna disciplína Pohybová skladba.[9] Nejčastěji se jí účastní závodníci z nejmladší kategorie (6-11 let). Cílem je také zpřístupnit soutěže v tomto sportu co nejvíce závodníkům.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. European Union of Gymnastics [online]. [cit. 2019-09-04]. Dostupné online. 
  2. TeamGym. old.teamgym.cz [online]. [cit. 2019-09-04]. Dostupné online. 
  3. TeamGym. old.teamgym.cz [online]. [cit. 2019-08-29]. Dostupné online. 
  4. Czech Republic - 2018 TeamGym Europeans, senior women's team final [online]. [cit. 2019-09-04]. Dostupné online. 
  5. UEG Gymnastics. www.ueg.org [online]. [cit. 2019-08-29]. Dostupné online. 
  6. Pravidla TeamGym 2017 - Aktualizace 2019 - Česká gymnastická federace. www.gymfed.cz [online]. [cit. 2019-08-29]. Dostupné online. 
  7. Seznam Rozhodčích - Česká gymnastická federace. www.gymfed.cz [online]. [cit. 2019-09-04]. Dostupné online. 
  8. Česká gymnastická federace [online]. [cit. 2019-09-04]. Dostupné online. 
  9. Pravidla a Technická ustanovení Malý TeamGym - Česká gymnastická federace. www.gymfed.cz [online]. [cit. 2019-08-29]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]