Přeskočit na obsah

Tcheng Taj-jüan

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Tcheng Taj-jüan
Narození2. listopadu 1904
Úmrtí1. prosince 1974 (ve věku 70 let) nebo 1974 (ve věku 69–70 let)
Alma materMezinárodní Leninova škola
Changde First Middle School
Povolánípolitik
OceněníSecond Class Red Star Medal
Politická stranaKomunistická strana Číny
Funkcečlen celostátního výboru Čínského lidového politického poradního shromáždění
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Tcheng Taj-jüan (čínsky pchin-jinem Téng dàiyuǎn, znaky tradiční 滕代遠; 2. listopadu 19041. prosince 1974) byl čínský komunistický revolucionář a politik, účastník Dlouhého pochodu, dlouholetý ministr železnic Čínské lidové republiky, poté místopředseda celostátního výboru Čínského lidového politického poradního shromáždění.

Pocházel z okresu Ma-jang (v prefektuře Chuaj-chua v provincii Chu-nan), z rodiny drobného rolníka miaoské národnosti. Na studiích se zapojil do politického života, roku 1925 vstoupil do Kuomintangu a téhož roku i do Komunistické strany Číny. Roku 1927 už byl členem chunanského provinčního výboru KS Číny a předsedou chunanského svazu rolníků.

Sloužil v pluku, kterému velel Pcheng Te-chuaj. Roku 1928 byl jedním z vůdců Pchingťiangského povstání, po jeho porážce s Pcheng Te-chuajem odvedli své vojsko do Ťing-kang-šanu, kde se spojili s oddílem Ču Teho a Mao Ce-tunga. Tcheng Taj-jüan byl i nadále komisařem Pcheng Te-chuajovy jednotky (postupně 5. armády, 33. pluku, od června 1930 3. sboru), poté zástupcem generálního komisaře Rudé armády, náčelníkem mobilizačního oddělení ústřední vojenské komise. V létě 1934 odjel do Sovětského svazu, studoval na Frunzeho vojenské akademii v Moskvě, zúčastnil se VII. kongresu Kominterny. V prosinci 1937 se vrátil do Číny a byl jmenován náčelníkem štábu ústřední vojenské komise (leden 1938 – březen 1940), od konce roku 1939 velel komunistickým jednotkám na severozápadě Šan-si, od května 1940 pracoval jako zástupce ředitele a komisař Antijaponské vojenské a politické univerzity a člen stálého výboru severního byra ÚV. Po roce 1942 působil v různých velitelských funkcích v komunistických armádách, mimo jiné jako zástupce komisaře 2. polní armády (Teng Siao-pchinga), zástupce velitele Severočínského vojenského okruhu.

Na VII. sjezdu KS Číny byl zvolen členem jejího ústředního výboru, znovuzvolen byl i na VIII. (1956), IX. sjezdu (1969) a X. sjezdu (1973).

Po vzniku Čínské lidové republiky na podzim 1949 se v její vládě stal ministrem železnic (říjen 1949 – leden 1965), současně byl velitelem a komisařem železničních vojsk. Jako ministr se výrazně podílel na rekonstrukci a rozvoji čínské železniční sítě. Začátkem roku 1965 byl zvolen místopředsedou celostátního výboru Čínského lidového politického poradního shromáždění. Za kulturní revoluce byl perzekvován, nicméně přesto zůstal v ÚV.

Zemřel v Pekingu 1. prosince 1974.

V tomto článku byl použit překlad textu z článku 滕代远 na čínské Wikipedii.

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]