Burhan Šähidi

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Borhan Şahidi
Stranická příslušnost
ČlenstvíKomunistická strana Číny

Narození3. října 1894
Aqsu
Úmrtí27. srpna 1989 (ve věku 94 let)
Peking
Alma materHumboldtova univerzita
Profesepolitik
CommonsBurhan Shahidi
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Burhan Šähidi, ujgursky بۇرھان شەھىدى (3. října 1894 Kazaňská gubernie27. srpna 1989 Peking) byl čínský politik ujgurské národnosti. Byl ovlivněn modernistickým islámským hnutím džadídistů, později se stal funkcionářem Komunistické strany Číny.

Narodil se čínským exulantům v Rusku (podle jiné verze životopisu byl původem Tatar), vystudoval kazaňskou metresu Muhammadija a pracoval jako knihkupec a účetní. Po pádu říše Čching odešel do Číny. Studoval politickou ekonomii v Berlíně, působil ve vládě autonomního Sin-ťiangu a v diplomacii. V letech 1938 až 1944 jej Šeng Š’-cchaj věznil jako trockistu. Po válce byl guvernérem města Urumči a od roku 1947 členem kuomintangské vlády v Nankingu. Po roce 1949 se přidal ke komunistům, stal se nejvyšším představitelem sinťiangské autonomie a předsedou Asociace čínských muslimů. Organizoval poutě do Mekky a usiloval o navázání diplomatických styků mezi ČLR a islámskými státy. Po vypuknutí kulturní revoluce byl obviněn z nacionalistické úchylky a uvězněn. V roce 1976 byl propuštěn a rehabilitován, vydal vzpomínkovou knihu Padesát let v Sin-ťiangu a založil organizaci pro návrat jelena milu do volné přírody.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Шахиди, Бурган na ruské Wikipedii a Burhan Shahidi na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]