Registrované partnerství v Bulharsku

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Stejnopohlavní soužití v Evropě
     Stejnopohlavní manželství
     Registrované partnerství
     Neregistrované soužití
     Neuznáváno či neznámo
     Manželství striktně vymezeno jako svazek muže a ženy

Bulharsko nedává stejnopohlavním svazkům žádný právní status. V letech 2008 a 2009 se na několika místních televizních stanicích uskutečnily diskuse s politiky, církevními představiteli, gay aktivisty a dalšími ohledně této problematiky. Subjekty stejnopohlavního manželství, registrovaného partnerství a adopce dětí homosexuálními páry byly diskutovány postupně během prvního roku. Od dubna 2009 se projednávalo téma registrovaného partnerství v Bulharsku. Vláda doporučila Národnímu shromáždění hlasovat pro nový Zákon o rodině, do něhož by se mělo zahrnout i registrované partnerství.[1]

Avšak zákon nepočítal s páry stejného pohlaví. Nicméně 16. července 2008 komise pro ochranu před diskriminací doporučila rozšíření zákona o registrovaném partnerství o stejnopohlavní páry.[2] V přímém důsledku byl 12. června 2009 po dvou letech diskusí přijat nový Zákon o rodině bez sekce registrovaného partnerství, jak pro homosexuální, tak i pro heterosexuální páry.

Ústava Bulharské republiky manželství definuje jako svazek muže a ženy, čímž zakazuje jeho potenciální legalizaci.[3]

Související[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. [1][nedostupný zdroj] [nedostupný zdroj]
  2. Controversy as Bulgarian Parliament debates new Family Code [online]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. Bulgaria - Constitution

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  • Plea for Bulgaria to Recognize Same-Sex Couples [online]. [cit. 2016-07-08]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2009-02-14. (anglicky) 
  • MEPs Ask Bulgaria to Grant Legal Recognition to Gay Couples [online]. Dostupné online. (anglicky) 
  • Euro MPs have called on the Bulgarian government (sic) to extend civil partnerships to gay and lesbian couples [online]. [cit. 2009-04-26]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 12-02-2009. (anglicky) 
  • Give gay couples legal partnerships, MEPs ask Bulgaria [online]. [cit. 2016-07-08]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2011-06-29. (anglicky)