Josef Smítka: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 39 bajtů ,  před 3 lety
m
Doplněno křestní jméno druhé manželky J. Smítky staršího - Marie, doplněna její profese
m (typo)
m (Doplněno křestní jméno druhé manželky J. Smítky staršího - Marie, doplněna její profese)
[[Soubor:Smítkova jeskyně 1.jpg|náhled|Smítkova jeskyně, nebo také bivak na Slunečné, kde se Smítka za Druhé světové války ukrýval]]Po krátkém ukrývání v [[Praha|Praze]] se přesunul do ''Skaláku'' (z Prahy jel do [[Sedmihorky|Sedmihorek]] na kole), který dobře znal a věděl, kde se ukrýt. Nejčastěji pobýval v jeskyni na ''Slunečné věži''. I přes nebezpečí zatčení chodil Smítka do [[Turnov|Turnova]] a do [[Železný Brod|Železného Brodu]] do kina. Za tmy pak chodil i domů i přesto, že byl jejich dům kvůli vypsané odměně na Smítkovu hlavu hlídán českými četníky přestrojenými v civilu.
 
Během [[Druhá světová válka|Druhé světové války]] zemřela jeho matka Marie (podle vzpomínek pamětníků spáchala sebevraždu). Jeho otec ještě za jejího života chodil s v té době padesátiletou bezdětnou paníučitelkou hry na klavír Marií Lamplovou, kterou si po smrti manželky vzal. Marie Lamplová - Smítková se pak o Josefa Smítku mladšího starala, kdykoliv přišel ze skal domů.
 
Na podzim [[1944]] byl Smítkův úkryt v jeskyni pod ''Janovou vyhlídkou'' v blízkosti hradu [[Valdštejn (hrad)|Valdštejn]] vyzrazen. Horolezci si nedávali pozor, mysleli si, že je ve skalách nikdo nenajde. [[Karel Chlum|Karla Chluma]] a [[Bohumil Habr|Bohumila Habra]], kteří se též vyhýbali totálnímu nasazení, zatkli. Smítka se zachránil skokem ze skalního okna do šestimetrové hloubky a doprovázený střelbou z pušek četníkům unikl.
Josef Smítka, po popravě jediného syna bezdětný, si po válce vzal na výchovu syna svého bratra (tedy bratrance Josefa Smítky mladšího) Aloise Smítku. Nechal ho vyučit na elektrikáře, zaplatil mu svatbu a začátkem padesátých let ho nechal i s jeho rodinou bydlet ve svém domě.
 
Po smrti jeho druhé manželky Marie Lamplové - Smítkové se Josef Smítka starší oženil po třetí. Bylo mu tehdy již 65 let. Jeho třetí žena byla o desítky let mladší a bydlela u něho původně v podnájmu. Chodil s ní ještě za života jeho druhé manželky. Chtěla dům pro svou dceru a na rodinu Aloise Smítky proto volala pod různými záminkami policii. Alois Smítka pak pod tlakem i s rodinou (manželka Marie a dvě dcery) z domu začátkem šedesátých let 20. století odešel.
 
=== Politické názory a povahové rysy ===
79

editací

Navigační menu