Socialistický stát

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Mapa se státy, které v minulosti byly, anebo jsou nyní považovány za socialistické státy

Socialistický stát nebo socialistická republika je takový stát, v jehož základní charakteristikou jsou systém vlády jedné socialistické strany. Může být založený i na vládě komunistické strany, která prosazuje znárodnění všech důležitých výrobních prostředků a je obvykle založena na marxismu-leninismu. Pro ekonomický systém je charakteristické plánované hospodářství nebo jeho elementy. Centrální místo v ústavě těchto států má závazek k dosažení socialismu. Samy sebe pak tyto státy označují jako reálně socialistické. Komunistické státy jsou obviňovány z porušování lidských práv, svobod, či se dokonce dopouštějí zločinů proti lidskosti a absenci základních demokratických principů, považovány jsou za totalitní.

Minulost[editovat | editovat zdroj]

V průběhu Studené války měla většina socialistických států blízké vztahy se Sovětským svazem. Zatímco Jugoslávie za vlády Tita, Indie za Néhrúa či Egypt za Násira zaváděli vlastní modely socialismu a prostřednictvím Hnutí nezúčastněných zemí prosazovali vlastní nezávislou a k soupeření velmocí neutrální politiku. Většina východoevropských zemí Československá socialistická republika, Polská lidová republika, Maďarská lidová republika, Bulharská lidová republika, Rumunská socialistická republika, a Německá demokratická republika byly satelitními státy Sovětského svazu. Po čínsko-sovětské roztržce začala maoistická Čína soutěžit se Sovětským svazem o vliv v socialistických zemích.

Současnost[editovat | editovat zdroj]

K socialismu se hlásí ústavy Bangladéšské lidové republiky, Kooperativní republiky Guyany, Indie, Portugalska, Srílanské demokratické socialistické republiky a Tanzanie. V Jižní Americe se za socialistické státy také považují Bolívie, Ekvádor a Venezuela. Tyto státy jsou založeny na principu pluralitní demokracie a zpravidla se nehlásí k Marxismu-Leninismu. V současnosti existuje jen několik fakticky socialistických států s vedoucí úlohou komunistické strany: Kubánská republika, Čínská lidová republika, Korejská lidově demokratická republika, Vietnamská socialistická republika a Laoská lidově demokratická republika.[zdroj?]

Související články[editovat | editovat zdroj]