Socialistický stát

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Mapa se státy, které v minulosti byly, anebo jsou nyní považovány za socialistické státy

Socialistický stát nebo socialistická republika je takový stát, v jehož základní charakteristikou jsou systém vlády jedné socialistické strany.

Charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Socialistický stát, zpravidla republika, může být založený i na vládě komunistické strany, která prosazuje znárodnění všech důležitých výrobních prostředků a z eokonomického hlediska je obvykle založena na teoretických myšlenkách marxismu-leninismu. Pro její ekonomický systém je charakteristické plánované hospodářství nebo jeho elementy.

Centrální místo v ústavě těchto států má závazek k dosažení socialismu. Samy sebe pak tyto státy označují jako reálně socialistické. Socialistické státy (někdy nazývané komunistické) jsou, vzhledem k uplatňování vedoucí úlohy jedné strany, a ted časté absenci základních demokratických principů, jsou často považovány za totalitní. Jsou rovněž charakteristické problematickým přístupem k dodržování lidských práv, svobod, či se dokonce dopouštějí zločinů proti lidskosti.

Minulost[editovat | editovat zdroj]

V průběhu Studené války měla většina socialistických států blízké vztahy se Sovětským svazem. Zatímco Jugoslávie za vlády Josipa Tita, Indie za Džaváharlála Néhrúa či Egypt za Gamála Násira zaváděly vlastní modely socialismu a prostřednictvím Hnutí nezúčastněných zemí prosazovali vlastní nezávislou a k soupeření velmocí neutrální politiku.

Většina východoevropských zemí Československá socialistická republika, Polská lidová republika, Maďarská lidová republika, Bulharská lidová republika, Rumunská socialistická republika, a Německá demokratická republika byly satelitními státy Sovětského svazu.

Po čínsko-sovětské roztržce začala maoistická Čína soutěžit se Sovětským svazem o vliv v socialistických zemích.

Současnost[editovat | editovat zdroj]

K socialismu se hlásí ústavy Bangladéšské lidové republiky, Kooperativní republiky Guyany, Indie, Portugalska, Srílanské demokratické socialistické republiky a Tanzanie. V Jižní Americe se za socialistické státy také považují Bolívie, Ekvádor a Venezuela. Tyto státy jsou založeny na principu pluralitní demokracie a zpravidla se nehlásí k Marxismu-Leninismu.

V současnosti existuje jen několik fakticky socialistických států s vedoucí úlohou komunistické strany: Kubánská republika, Čínská lidová republika, Korejská lidově demokratická republika, Vietnamská socialistická republika a Laoská lidově demokratická republika.[zdroj?]

Související články[editovat | editovat zdroj]