Smažený sýr

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Smažený sýr s hranolky a oblohou

Smažený sýr (lidově smažák, slovensky vyprážaný syr) je české a slovenské jídlo, které se připravuje smažením obaleného sýru typu eidam nebo ementál. Smaží se i obalovaný hermelín, příp. camembert (pak je ale v jídelníčcích označován souhrnně jako smažený hermelín) nebo i jiné druhy sýrů, například niva či olomoucké tvarůžky (smažená niva, smažené tvarůžky). Typické je pro české hostince a rychlá občerstvení, je snadný a rychlý na přípravu, je podáván s přílohou a dobře zasytí. Vzhledem k tomu, že se jedná o smažené a relativně tučné jídlo, jehož příloha navíc často bývá taktéž smažená, je považováno za nepříliš zdravé, zvláště pak při časté konzumaci.[1]

V pohostinských zařízeních se jedná o časté (a někdy jediné) jídlo pro vegetariány (spolu se smaženým obalovaným květákem, či žampiony, případně jinou zeleninou), které je levné (nachází se v nízké cenové hladině).

Příprava[editovat | editovat zdroj]

Ingredience pro přípravu smaženého sýra

Smažený sýr se připravuje smažením na pánvi nebo ve fritovacím hrnci, před kterým je plátek sýra obalen podobně jako řízek v trojobalu (hladká mouka, vidličkou mírně našlehané vejce a strouhanka v tomto pořadí). Vzhledem k tomu, že sýr během smažení měkne a roztéká se, je doporučováno obalovací proces opakovat dvakrát nebo i třikrát, což zlepší pevnost obalu a zabrání vytečení sýra do fritovací nádoby či na pánev.

Podávání[editovat | editovat zdroj]

Smažení sýra

Smažený sýr by se měl servírovat rychle po smažení, jelikož při ochlazení ztrácí své ceněné vlastnosti a chuť. Podává se obvykle s hranolky, americkými bramborami nebo vařenými bramborami, volitelně pak s tzv. zeleninovou oblohou a s tatarskou omáčkou nebo majonézou. V rychlých občerstveních pak mimoto také vložený do housky se zeleninou a tatarskou omáčkou nebo majonézou (smažený sýr v housce).

Náhražky[editovat | editovat zdroj]

V současné době se vyrábějí levnější a méně kvalitní náhražky sýrů, ve kterých je kravský tuk nahrazován tukem rostlinným. Tyto výrobky nesmějí být označeny jako sýr. Pokud je na obalu uveden jako název výrobku např. lidově „smažák“ a není uvedeno, že se jedná o sýr, pak jde o tuto náhražku.[2]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://kuchyne.dumazahrada.cz/clanky/vareni-a-stolovani/smazena-jidla-kdy-neskodi-nasemu-zdravi-22360.aspx
  2. http://www.ceskatelevize.cz/program/cerneovce/clanek1553/29.09.2009-18:25-1.html

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]