Tatarská omáčka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Tatarská omáčka
Základní informace
Kategorieomáčky
Místo původuFrancie
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Tatarská omáčka (francouzsky sauce tartare, hovorově tatarka) je majonéza, do níž se přimíchává koření a zelenina, nejčastěji nadrobno nakrájené sterilované okurky, méně papričky. Bývá dochucována octem, worcestrem či hořčicí, může obsahovat dodatečně přidaný olej (olej je základní součástí majonézy a jako takový je v ní přítomen) a další přísady. Někde jsou její součástí i další ingredience, např. cibule, česnek, víno, citronová šťáva, pažitka a další.

Užití[editovat | editovat zdroj]

Hodí se jako příloha, respektive dochucovadlo k mnoha pokrmům, zejména smaženým. Pro tyto účely je výhodnější než majonéza, protože je řidší. To je společně s chuťovými vlastnostmi hlavním důvodem její výroby.

Tatarská omáčka je běžné zboží potravinářských obchodů, nicméně je možné si ji vyrobit doma. V tomto případě je vhodné ji spotřebovat co nejdříve po zhotovení. Přidání čehokoliv do majonézy ji kontaminuje bakteriemi, což prudce sníží její životnost. Tatarská omáčka prodávaná v obchodech bývá velice rozdílné kvality, mnohdy obsahuje náhražkové suroviny, zejména vodu se zahušťovadly a přídatnými látkami nebo obsahuje jen minimum vaječných žloutků.

Češi jsou zřejmě největšími milovníky tatarské omáčky na světě. Zatímco ostatní národy si máčejí hranolky v kečupu, Češi k nim raději jedí tatarku. Utratí za ni o 40 % více peněz než za kečup.[1] Užívá se i na Ukrajině, často ve variantě s koprem.

Alternativně lze náhražkovou tatarskou omáčku vyrobit i z bílého jogurtu namísto z majonézy. Nejstarší recepty na tatarskou omáčku pochází z Anglie a Francie z 19. stoleti.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]