Slatiňany (nádraží)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Slatiňany
Železniční stanice Slatiňany
Železniční stanice Slatiňany
Stát ČeskoČesko Česko
Kraj Pardubický kraj
Město Slatiňany
Souřadnice
Slatiňany (nádraží)
Slatiňany (nádraží)
Provozovatel dráhy SŽDC
Kód stanice 546838
Tratě 238
Nadmořská výška 270 m n. m.
V provozu od 1. června 1871
Zabezpečovací zařízení elektronické stavědlo K-2002 (DOZ ze Žďárce u Skutče)
Dopravních kolejí 3
Nástupišť (hran) 1 (2)
Prodej jízdenek Ano
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videaCommons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Slatiňany je železniční stanice ve východní části města Slatiňany v okrese Chrudim v Pardubickém kraji poblíž řeky Chrudimky. Leží na jednokolejné neelektrizované trati 238.

Historie[editovat | editovat zdroj]

V roce 1871 dostavěla společnost Rakouská severozápadní dráha (ÖNWB) svou trať navazující na železnici z Liberce a Rosic nad Labem a pokračující dále přes Chrudim do Havlíčkova Brodu, pravidelný provoz na trati byl zahájen 1. června. Autorem univerzalizované podoby stanic pro celou dráhu byl architekt Carl Schlimp. Trasa byla výsledkem snahy o propojení železničních tratí v majetku ÖNWB jihozápadním směrem, tedy traťových úseků Liberec-Pardubice a hlavního tahu společnosti, železniční trati spojující Vídeň a Berlín.

Po zestátnění všech soukromých společností v Rakousku-Uhersku roce 1908 pak obsluhovala stanici jedna společnost, Císařsko-královské státní dráhy (kkStB), po roce 1918 pak správu přebraly Československé státní dráhy.

Popis[editovat | editovat zdroj]

V roce 2016 byla dokončena rekonstrukce nádraží prováděná na širším úseku trati 238. Původní jednostranné a jedno ostrovní nekryté nástupiště nahradilo jedno nekryté vyvýšené nástupiště poloostrovní (k příchodu slouží přechody přes kolejiště).

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]