Seznam medailistů na letních olympijských hrách v běhu na 110 m překážek (muži) a 100 m překážek (ženy)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Historický přehled medailistů v běhu na 110 metrů překážek na letních olympijských hrách:

Medailisté[editovat | editovat zdroj]

Muži (110 m překážek)[editovat | editovat zdroj]

Rok Místo Zlatá medaile – Zlato Výkon vítěze Stříbrná medaile – Stříbro Bronzová medaile – Bronz
1896 Atény USA Thomas Curtis 17,6 Spojené království Grantley Goulding
neudělena
1900 Paříž USA Alvin Kraenzlein 15,4 USA John McClean USA Frederick Moloney
1904 St. Louis USA Frederick Schule 16,0 USA Thaddeus Schideler USA Lesley Ashburner
1908 Londýn USA Forrest Smithson 15,0 USA John Garrels USA Arthur Shaw
1912 Stockholm USA Fred Kelly 15,1 USA James Wendell USA Martin Hawkins
1920 Antverpy Vlajka Kanady používaná v letech 1868-1921) Tommy Thomson 14,8 USA Harold Barron USA Frederick Murray
1924 Paříž USA Dan Kinsey 15,0 Jihoafrická republika Sid Atkinson Švédsko Sten Pettersson
1928 Amsterodam Vlajka používaná v letech 1928–1994 Sid Atkinson 14,8 USA Steve Anderson USA John Collier
1932 Los Angeles USA George Saling 14,6 USA Percy Beard Spojené království Donald Finlay
1936 Berlín USA Forrest Towns 14,2 Spojené království Donald Finlay USA Fritz Pollard
1948 Londýn USA William Porter 13,9 USA Clyde Scott USA Craig Dixon
1952 Helsinky USA Harrison Dillard 13,7 USA Jack Davis USA Arthur Barnard
1956 Melbourne USA Lee Calhoun 13,5 USA Jack Davis USA Joel Shankle
1960 Řím USA Lee Calhoun 13,8 USA Willie May USA Hayes Jones
1964 Tokio USA Hayes Jones 13,67 USA Blaine Lindgren Sovětský svaz Anatolij Michajlov
1968 Mexico City USA Willie Davenport 13,33 USA Ervin Hall Itálie Eddy Ottoz
1972 Mnichov USA Rod Milburn 13,24 Francie Guy Drut USA Thomas Hill
1976 Montréal Francie Guy Drut 13,30 Kuba Alejandro Casanas USA Willie Davenport
1980 Moskva Východní Německo Thomas Munkelt 13,39 Kuba Alejandro Casanas Sovětský svaz Alexandr Pučkov
1984 Los Angeles USA Roger Kingdom 13,20 USA Greg Foster Finsko Arto Bryggare
1988 Soul USA Roger Kingdom 12,98 Spojené království Colin Jackson USA Tony Campbell
1992 Barcelona Kanada Mark McKoy 13,12 USA Tony Dees USA Jack Pierce
1996 Atlanta USA Allen Johnson 12,95 USA Mark Crear Německo Florian Schwarthoff
2000 Sydney Kuba Anier García 13,00 USA Terrence Trammell USA Mark Crear
2004 Atény Čína Liou Siang 12,91 - OR USA Terrence Trammell Kuba Anier García
2008 Peking Kuba Dayron Robles 12,93 USA David Payne USA David Oliver
2012 Londýn USA Aries Merritt 12,92 USA Jason Richardson Jamajka Hansle Parchment
2016 Rio de Janeiro Jamajka Omar McLeod 13,05 Španělsko Orlando Ortega Francie Dimitri Bascou

Ženy (80 m překážek)[editovat | editovat zdroj]

Ženy – od roku 1932 do roku 1968

Rok Místo Zlatá medaile – Zlato Výkon vítězky Stříbrná medaile – Stříbro Bronzová medaile – Bronz
1932 Los Angeles USA Mildred Didriksonová 11,7 USA Evelyne Hallová Vlajka používaná v letech 1928–1994 Marjorie Clarková
1936 Berlín Italské království Trebisonda Valla 11,7 Nacistické Německo Anni Steuerová Vlajka Kanady používaná v letech 1921-1957 Elizabeth Taylorová
1948 Londýn Nizozemsko Fanny Blankers–Koenová 11,2 Spojené království Maureen Gardnerová Austrálie Shirley Stricklandová
1952 Helsinky Austrálie Shirley Stricklandová 10,9 Sovětský svaz Marija Golubničaja Německo Maria Sanderová
1956 Melbourne Austrálie Shirley Stricklandová 10,7 Východní Německo Gisela Köhlerová Austrálie Norma Throwerová
1960 Řím Sovětský svaz Irina Pressová 10,8 Spojené království Carole Quintonová Východní Německo Gisela Birkemeyerová
1964 Tokio Východní Německo Karin Balzerová 10,54 Polsko Teresa Ciepły Austrálie Pam Kilbornová
1968 Mexico City Austrálie Maureen Cairdová 10,39 - OR Austrálie Pam Kilbornová Čína Ťi Čeng

Ženy (100 m překážek)[editovat | editovat zdroj]

Ženy – od roku 1972

Rok Místo Zlatá medaile – Zlato Výkon vítězky Stříbrná medaile – Stříbro Bronzová medaile – Bronz
1972 Mnichov Východní Německo Annelie Ehrhardtová 12,59 Rumunsko Valeria Bufanu Východní Německo Karin Balzerová
1976 Montréal Východní Německo Johanna Schallerová 12,77 Sovětský svaz Taťána Anisimovová Sovětský svaz Natalija Lebeděvová
1980 Moskva Sovětský svaz Věra Komisovová 12,56 Východní Německo Johanna Klierová Polsko Lucyna Langer
1984 Los Angeles USA Benita Fitzgeraldová 12,84 Spojené království Shirley Strong Francie Michele Chardonnet
USA Kim Turner
1988 Soul Bulharsko Jordanka Donkovová 12,38 Východní Německo Gloria Siebertová Německo Claudia Zaczkiewicz
1992 Barcelona Řecko Voula Patoulidou 12,64 USA Lavonna Martin Bulharsko Jordanka Donkovová
1996 Atlanta Švédsko Ludmila Engquistová 12,58 Slovinsko Brigita Bukovecová Francie Patricia Girard-Léno
2000 Sydney Kazachstán Olga Šišiginová 12,65 Španělsko Glory Alozie USA Melissa Morrisonová
2004 Atény USA Joanna Hayesová 12,37 Ukrajina Olena Krasovská USA Melissa Morrisonová
2008 Peking USA Dawn Harperová 12,54 Austrálie Sally Pearsonová Kanada Priscilla Schliepová
2012 Londýn Austrálie Sally Pearsonová 12,35 - OR USA Dawn Harperová USA Kellie Wellsová
2016 Rio de Janeiro USA Brianna Rollinsová 12,48 USA Nia Aliová USA Kristi Castlinová

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]