SVD (puška)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
SVD
SVD (nahoře) a SVDS (zkrácená verze se sklopnou opěrkou)
SVD (nahoře) a SVDS (zkrácená verze se sklopnou opěrkou)
Typ odstřelovací puška
Místo původu Sovětský svaz SSSR
Historie služby
Ve službě 1963– dosud
Používána viz dole
Války válka ve Vietnamu, válka v Afghánistánu, válka v Iráku
Historie výroby
Konstruktér Jevgenij Dragunov
Navrženo 1958–1963
Výrobce Ižmaš, Norinco
Základní údaje
Hmotnost 4,31 kg (bez optiky)
Délka 1 225 mm
Délka hlavně 620 mm (4drážkový pravotočivý vývrt)
Typ náboje 7,62 x 54 mm R
Princip střelby odběr prachových plynů
Úsťová rychlost 830 m/s (SVD, SVDS, SWD-M)
800m/s (SVU)
Maximální dostřel 1 300 m s optickým zaměřovačem
1 200 m s nekrytým hledím
Zásobování municí zásobník na 10 nábojů

Odstřelovačská puška Dragunov SVD (Snajperskaja Vintovka Dragunova) byla do výzbroje sovětské armády zavedena v roce 1963. Má některé rysy podobné AK, konstrukčně se ale od útočné pušky liší. Jedná se o samonabíjecí zbraň. Namísto dlouhého pístu AK, má SVD píst s krátkým zdvihem, což přispívá ke zvýšení stability zbraně při střelbě. Vyšší přesnosti střelby bylo dosaženo i kombinací velmi dlouhé hlavně se standardní montáží zaměřovacího dalekohledu se čtyřnásobným zvětšením.

Vývoj[editovat | editovat zdroj]

Válečné zkušenosti SSSR po 2. světové válce si vynutily pokrok i v pěchotních odstřelovacích puškách. SSSR si uvědomil roli odstřelovačů na bojišti, ale vhodný nástupce již používaných starých pušek Mosin 1891/30 a SVT-40 v té době nebyl. Proto byl zahájen vývoj, jehož výsledkem byla v roce 1963 odstřelovací puška SVD. Konstruktérem této zbraně byl Jevgenij Dragunov. Puška byla rychle nasazena do všech armád Varšavské smlouvy.

Verze[editovat | editovat zdroj]

 • SVD verze s pevnou pažbou
 • SVDS verze se sklopnou ramenní opěrkou (vyrábí se od 90. let protože SVD byla dlouhá a do obrněných vozidel a těsných prostorů se nevešla)

Stavba pušky[editovat | editovat zdroj]

SVD bez zásobníku a zaměřovače
Pohled do zaměřovače PSO-1

Tato odstřelovačská puška je samonabíjecí zbraň. Je zde využit Kalašnikovův mechanismus, pracuje na principu odběru plynů z hlavně tlakem na píst uložený nad hlavní. Vzor ze slavné pušky AK je patrný i na závěru, jehož dva uzamykací ozuby uzamykají pevně závěr díky rotačnímu závorníku. Plynový násadec je opatřen dvoustupňovým plynovým regulátorem s nastavitelnými výfukovými otvůrky. Nastavení regulátoru je následující: Normální podmínky - poloha 1, znečištění - poloha 2. Na rozdíl od AK-47, je na této pušce píst, pístnice a nosič tvořen samostatnými díly.

Předpažbí SVD je tvořeno dvěma totožnými částmi, navzájem propojenými objímkami. Každá strana předpažbí má šest podélných ventilačních otvorů. Pažba je odlehčená, má výškově nastavitelnou lícnici. Kromě pušky SVD se vyrábí i model označený jako SVDS, který měl původně odnímatelnou dřevěnou pažbu, ale dnes se vyrábí se sklopnou kovovou opěrkou. Toto provedení je určeno pro odstřelovače výsadkářů a speciálních jednotek.

Pár pušek dovážených do USA

Na ústí SVD je našroubován tlumič plamene, na kterém se nachází pět podélných štěrbin. Puška je dále vybavena mechanickými mířidly, stavitelnými až na 1 200m. Mimo jiné je také standardně osazována optickým zaměřovačem typu PSO-1, ten poskytne až čtyřnásobné zvětšení, záměrný kříž může být za zhoršených podmínek viditelnosti či šeru dosvětlen žárovkou uvnitř. Poslední novinkou je zaměřovač 1P21 „Minuta“ s možností plynulé regulace zvětšení v rozsahu tří až devítinásobném. Dále lze použít zaměřovacích dalekohledů označených jako NSPU 1 a 3, pracujících na principu zesilování zbytkového světla z okolního prostředí. Tento přístroj umožňuje účinné použití zbraně i v noci. S puškou lze pomocí zaměřovacího dalekohledu PSO-1 mířit na cíle vzdálené až 1 300 m, se zaměřovacím přístrojem NSPU je vzdálenost omezena na 400–600m s ohledem na aktuální počasí a typ prostředí.

Na zbraň je možno nasadit bodák známý z AKM. Do SVD se používá segmentovaný dvouřadý desetiranný zásobník, který je konstruován z plechu a jsou do něho vryty charakteristické vlisy.

Ke střelbě neslouží krátký náboj pro AK ráže 7,62x39 mm, nýbrž puškový náboj Mosin s okrajem 7,62 x 54 mm R, jehož původ se datuje ke konci 19. století. Pro velice přesnou střelbu se používají speciální odstřelovačské náboje. Střela o hmotnosti 9,8 g a prachová náplň 3,1 g.

Tyto náboje však mohou být nahrazeny i obyčejnými, běžnými náboji, které jsou například používány v československém univerzálním kulometu vzor 59.[1]

Celkově lze SVD hodnotit jako velmi dobrou a přesnou odstřelovačskou zbraň, schopnou snášet náročné podmínky služby na bojišti. Nicméně toho si můžeme všimnout i na ostatních modelech ruských zbraní jako je například legendární AK-47.

Příslušenství[editovat | editovat zdroj]

Zaměřovač PSO-1 v obalu
 • čtyři desetiranné zásobníky
 • plátěná sumka na zásobníky
 • čisticí a montážní souprava
 • nosný popruh
 • víceúčelový bodák
 • optický zaměřovač PSO-1 s ochranným obalem

Uživatelé[editovat | editovat zdroj]

Gruzínský voják s SVD

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. http://forum.valka.cz/viewtopic.php/t/19547/title/762x54R
 2. http://www.bdmilitary.com/forum/index.php?showtopic=77756
 3. The Finnish Defence Forces 7.62 TKIV Dragunov

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]