Přeskočit na obsah

AKM

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
AKM
TypÚtočná puška
Místo původuSovětský svaz SSSR
Historie služby
Ve službě1959 - dosud
PoužívánaVýchodní blok, státy SSSR, Jugoslávie atd.
Válkyválka ve Vietnamu, irácko-íránská válka, válka v Afghánistánu, první a druhá čečenská válka atd.
Historie výroby
KonstruktérMichail Kalašnikov
Navrženo50. léta
Výrobce
  • Ižmaš
  • Tulská továrna
  • ostatní
Výroba1959–1977[1]
(SSSR)
Vyrobeno kusůpřes 10 278 300
VariantyAKMS, AKMP, AKML, AKMLP, AKMSP, AKMSN, AKMSNP
Základní údaje
Hmotnost3,1 kg
Délka880 mm
Délka hlavně415 mm
Obsluha1 osoba
Typ náboje7,62 × 39 mm
Ráže7,62
Kadence600 ran/min
Úsťová rychlost715 m/s
Účinný dostřel100 až 1 000 m
Zásobování municíschránkový zásobník na 30 nábojů

AKM je modernizovaná verze pušky AK-47. Do služby byla zařazena roku 1959 a je nejrozšířenější variantou celé série střelných zbraní AK. Našla široké uplatnění u většiny členských států bývalé Varšavské smlouvy a jejích afrických a asijských spojenců. Exportovány a vyráběny byly v mnoha dalších zemích. Výroba těchto pušek probíhala jak ve zbrojovce v Tule, tak Iževsku. Oficiálně ji v sovětské frontové službě na konci 70. let nahradila AK-74, ale dál zůstává ve výzbroji po celém světě.

Proti původní verzi je AKM o 700 gramů lehčí, protože má odlehčené pouzdro závěru. Na jeho výrobu je použita technologie sváření kovových výlisků, díky čemuž je jeho výroba lacinější a jednodušší. I úderný mechanizmus je vylepšený, zabraňuje dopadu kladívka na úderník před úplným uzavřením závěru. Má zpomalovač kadence a chránič ústí hlavně působí jako kompenzátor zdvihu. Dá se různě modifikovat. Například je možné ho vybavit různými optikami, na hlaveň je možné připevnit granátomet nebo bajonet, který v kombinaci s pouzdrem umožňuje stříhání pletiva. Některé verze mají rukojeť a pažbu vyrobenou z plastu, na rozdíl od AK-47, které je mají dřevěné. Verze se sklopnou kovovou pažbou se nazývá AKMS. AKM lze na první pohled rozeznat od AK-47 podle doplněného kompenzátoru zdvihu na ústí hlavně a také menšího prolisu nad zásobníkem.

Varianty[editovat | editovat zdroj]

  • AKM - verze s pevnou pažbou
  • AKMN - verze AKM s lištou na levé straně zbraně pro noční zaměřovače
  • AKMS - verze se sklopnou ramenní opěrkou
  • AKMSN - verze AKMS s lištou na levé straně zbraně pro noční zaměřovače
  • AKMSU - verze AKMS s krátkou hlavní. Existuje pouze jediný originální exemplář, ostatní jsou repliky. Dlouho se považovala za prototyp krátké zbraně pro řidiče a speciální jednotky (v podstatě AKS-74U pro ráži 7,62 × 39 mm, později se však zjistilo, že jediná existující zbraň tohoto druhu byla nejspíše vyrobená některým z Paštunských zbrojířů, neboť tělo nepochází ze sovětského AKMS, nýbrž z čínského Typu-56 I. Pro tuto teorii navíc nahrává i fakt, že v době vzniku této zbraně se již vyráběly AKS-74 s vylepšenou pažbou; nebyl tedy důvod využívat tělo AKMS.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. STOTT, Rob. Google Books. The AK47 catalog volume 1. [s.l.]: Lulu.com, August 15, 2013. Dostupné online. ISBN 9781300588283. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]