Přeskočit na obsah

Rudé moře

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Šablona:Infobox moře Rudé moře (arabsky البحر الأحمر‎ [al-bahhr al-ahhmar]) je vnitřní moře Indického oceánu mezi Arabským poloostrovem a Afrikou.

Popis

Je 2000 km dlouhé a až 350 km široké. Rozloha Rudého moře je asi 450 000 km². Maximální hloubka je 3039 m. Na jihu je Rudé moře spojené průlivem Bab-al-Mandab s Adenským zálivem Arabského moře, na severu spojuje Rudé a Středozemní moře Suezský záliv a Suezský průplav.

Rudé moře leží v pokračování riftového systému, proti ostatním mořím je geologicky mladší a jeho šelf je úzký s korálovými útesy.[1]

Rudé moře leží v aridnísemiaridní oblasti.

Rudé moře má velmi vysokou slanost (průměrně 36 až 38 promile), která je způsobena velkým výparem, minimálním množstvím srážek a omezeným přítokem sladké vody z řek.

Kromě korálových útesů jsou v Rudém moři oblasti s podmořskými pastvinami mořských trav[Pozn. 1], mangrovy a slaniska. V době rozmnožování sinice (druhu Trichodesmium erythraeum) získává červené zbarvení.

Doprava

Rudé moře je díky Suezskému průplavu důležitou námořní cestou spojující Středozemní moře s Indickým oceánem.

Existují plány na přemostění Bab-al-Mandab či Tiranské úžiny. Světovým unikátem se zřejmě stane 28,5 km dlouhý most, jenž chystá postavit dubajská firma. Náklady na stavbu se vyšplhají do výše 10,3 miliard eur (278 mld. Kč), započne v roce 2009 a potrvá přibližně 15 let.[2]

Významné přístavy na pobřeží

Suez

Turistika

Na pobřeží Rudého moře v druhé polovině 20. století vyrostla turistická střediska.

Potápění

Rudé moře je místo plné zázraků, právě zde jsem zažil ty nejúžasnější ponory.

Jacques Cousteau

Rudé moře je jedním z nejseverněji položených korálových moří na Zemi a vzhledem k poměrně nízké vzdálenosti od Evropy patří mezi nejnavštěvovanější potápěčská místa na světě. Hlavním lákadlem je zejména množství korálových útesů a podmořského života v jejich okolí. Většina nejnavštěvovanějších potápěčských lokalit se nachází při egyptském pobřeží. Neméně zajímavé lokality se však nacházejí při pobřeží Súdánu, Eriteje nebo Saúdské Arábie.

Zálivy, průlivy, průplavy

Akabský záliv

Ostrovy, poloostrovy

V Rudém moři jsou četné drobné ostrovy a souostroví často s korálovými útesy: eritrejské Dahlacké ostrovy; egyptský Zabargad a Rocky Island, Giftun, Tiran; jemenský Perim, Kamaranské a Hanišské ostrovy; saudskoarabské Farasanské ostrovy; súdánské Suvákinské ostrovy.

Odkazy

Poznámky

  1. Mořskými trávami jsou označovány mořské rostliny z čeledi Posidoniaceae, Zosteraceae, Hydrocharitaceae nebo Cymodoceaceae.

Reference

  1. KUKAL, Zdeněk a kolektiv. Základy oceánografie. Praha : Academia, 1990. ISBN 80-200-0313-4. Str. 99.
  2. http://www.ceskenoviny.cz/zpravy/index_view.php?id=316001

Literatura

Externí odkazy

Šablona:Link GA