Dahlacké ostrovy

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Dahlacké ostrovy
ዳህላክ
Mapa
Mapa
Geografie
Poloha:
Rozloha: 900 km²
Počet ostrovů: 126
Časové pásmo: UTC+3
Hlavní ostrov: Dahlak Kebir
Země
Stát: EritreaEritrea Eritrea
Provincie: Severní Rudé moře
Obyvatelstvo
Počet obyvatel 2 500

Dahlacké ostrovy je skupina více než sto dvaceti ostrůvků korálového původu, která leží v Rudém moři nedaleko přístavu Masawa a je součástí Eritrey. Má rozlohu okolo 900 km² a žije na ní asi dva a půl tisíce obyvatel, hovořících semitským jazykem dahlik. Největším ostrovem je Dahlak Kebir (Velký Dahlak) se 754 km², kde také žije většina obyvatel; jedinými dalšími trvale obydlenými ostrovy jsou Nora a Dohul. Ostrovy jsou ploché, nejvyšší bod dosahuje zhruba 50 metrů nad mořskou hladinou. Pobřeží je lemováno mangrovy a plážemi s jemným bílým pískem. Podnebí je horké a suché.

O souostroví se zmiňuje pod názvem Alalaiou už plavební příručka z 1. století našeho letopočtu Periplus Maris Erythraei. Tradičním zdrojem obživy místních obyvatel byl rybolov a získávání želvoviny a mořských perel. Náhrobky s nápisy v kúfském písmu svědčí o tom, že již v 7. století zdejší obyvatelé přijali islám. Od 16. století ostrovy náležely osmanskému pašovi ze Suakinu, roku 1890 se staly s celou Eritreou italskou kolonií. Italové vybudovali na ostrově Nakura (Nocra) obávanou trestaneckou kolonii pro politické vězně. Po druhé světové válce se ostrovy staly součástí Etiopie, v době prosovětské vlády Dergu využívalo strategicky umístěné souostroví jako svou základnu sovětské námořnictvo.[1] Roku 1990 ostrovy dobyla Eritrejská lidově osvobozenecká fronta a o tři roky později se staly součástí samostatné Eritrey. Podle zprávy organizace Stratfor dovolila Eritrea Izraeli umístit na Dahlackých ostrovech svoji vojenskou posádku.[2]

Dahlacké ostrovy jsou perspektivní turistickou oblastí, která má díky dlouhodobé izolaci relativně málo dotčenou tropickou přírodu, návštěvníkům se nabízejí možnosti rybaření, potápění a jachtingu. Ostrov Dahlak Kebir má pravidelné lodní spojení s necelých 20 km vzdálenou Masawou, na ostrově Dessie byl postaven velký luxusní hotel.[3] Hnízdí zde také množství mořských ptáků (racek bělooký, faeton červenozobý, kolpík bílý, ostříž arabský, rybák oranžovozobý), proto bylo souostroví vyhlášeno významným ptačím územím pod ochranou ICBP, okolní moře s početnou populací delfínů a dugongů je národním parkem.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ethiopia Armed Forces, The Library of Congress
  2. Arutz Sheva, 12. 12. 2012
  3. Grand Hotel Dahlak

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]