Robert Schuman

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Tento článek pojednává o evropském politikovi. O hudebním skladateli pojednává článek Robert Schumann.
Robert Schuman
Narození 29. června 1886
Lucemburk
Úmrtí 4. září 1963 (ve věku 77 let)
Scy-Chazelles
Místo odpočinku Saint Quentin Church
Alma mater Univerzita ve Štrasburku
Humboldtova univerzita
Univerzita v Bonnu
Mnichovská univerzita
Ocenění Cena Karla Velikého (1958)
Erasmus Prize (1959)
Rytíř řádu Pia IX
Politická strana Lidové republikánské hnutí
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Dr. jur. Robert Schuman (29. června 1886 Clausen, Lucembursko4. září 1963 Chazelles u Mét) byl francouzský politik lucembursko-lotrinského původu. V letech 1947–48 byl ministerským předsedou, 1958–60 prezident Evropského parlamentu; jako ministr zahraničí (1948–52) se význačně podílel na vytvoření Montánní unie (též Schumanův plán), spolu s Jeanem Monnetem je považován za zakladatele Evropské unie.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Schumanova evropská aktivita[editovat | editovat zdroj]

Schumanovo jméno je jako jméno málokterého jiného politika spojeno s Evropou, s jejím poválečným uspořádáním a s vytvořením dnešní Evropské unie. Svou dráhu evropského politika začíná Schuman 1948, kdy se stal ministrem zahraničí v celkem osmi vládách (až do roku 1952). Již v této době začíná koncipovat příští vzhled Evropy, později se jeho snahám říká Schumanův plán.

Z 9. května 1950 pochází jeho historické Vyhlášení o novém uspořádání Evropy (tzv. Schumanova deklarace), počínající vznikem Montánní unie, která vyústí do vzniku Evropské federace. Montánní unie samotná byla v Paříži 18. dubna 1951 založena, Schumanovy plány na evropské společenství však ve Francii nenalezly podpory, a tak se Schuman v roce 1952 vzdal svého úřadu.

1953 vstoupila v platnost evropská Úmluva o ochraně lidských práv a základních svobod (též Strassburská konvence[1]), na které se Schuman významně podílel. Schuman pak podnikl mnoho cest po Evropě a zasazoval se o uskutečnění své myšlenky sjednocené Evropy. Zadostiučinění se dočkal roku 1957 přijetím Římských smluv; o rok později byl zvolen prvním prezidentem Evropského parlamentu, v témže roce mu byla udělena Karlova cena města Cáchy.

Robert Schuman byl též velkým zastáncem porozumění mezi Německem a Francií, na kterém stojí celý evropský integrační projekt.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Evropská úmluva o ochraně lidských práv - ke stažení v pdf

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • CONZEMIUS, Victor. Proroci a předchůdci. Praha : Zvon, 1997. 259 s. ISBN 80-7113-220-9. Kapitola Robert Schuman - Křesťan a státník, s. 201-211.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]