Plzeňská (Praha)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Plzeňská
Plzeňská ulice od zastávky MHD U Zvonu k Andělu
Plzeňská ulice od zastávky MHD U Zvonu k Andělu
Umístění
StátČeskoČesko Česko
MěstoPraha
ObvodPraha 5, Praha 6
Městská částPraha 5, Praha 13, Praha 17
ČtvrťSmíchov, Motol, Stodůlky, Řepy
Poloha
Začíná naAnděl
50°4′19″ s. š., 14°24′15″ v. d.
Končí naNa Radosti
50°3′39″ s. š., 14°18′14″ v. d.
Historie
Pojmenováno poPlzeň
Další údaje
Kód ulice464287
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Plzeňská je radiální ulice v Praze, směřující ze Smíchova západním směrem na Plzeň.

Směr ulice[editovat | editovat zdroj]

Ulice vede východo-západním směrem, začíná na křižovatce Anděl, prochází Smíchovem, Košířemi, Motolem, po hranici Řep a Stodůlek a končí za železničním přejezdem před Zličínem (dále pokračuje ulice Na Radosti). Plzeňská patří k velmi důležitým tepnám ve městě; v úseku od křižovatky s Kartouzskou a Mozartovou (krátce za mostem Městského okruhu) až na Kavalírku je jednosměrná (s obousměrným provozem tramvají). Spolu s opačnou jednosměrnou ulicí Vrchlického je hlavním tahem spojujícím centrum města a jeho vnitřní okruh s dálnicí D5 a Plzní. Celá její trasa má minimálně dva jízdní pruhy po jeden směr; výjimku tvoří krátký úsek u křižovatky Anděl, kde je pěší zóna. Těsně za tímto úsekem křižuje mimoúrovňově ulici spojka mezi Strahovským tunelem a Tunelem Mrázovka.

Před převedením většiny silnic I. a II. třídy na území Prahy do systému místních komunikací byla tato ulice součástí silnice I/5, která byla postupně nahrazena dálnicí D5.

Okolní zástavba[editovat | editovat zdroj]

V okolí ulice je zástavba velmi různorodá. V oblasti Smíchova převažují novostavby ze začátku 21. století, na Betramce jsou pak hustě koncentrované činžovní domy ze století devatenáctého. V Košířích se objevují domy z přelomu 19. a 20. století; při rozšiřování komunikace však musela jejich část ustoupit. Oblast mezi Košířemi a Motolem je zastavěna řídce, objevují se budovy venkovského charakteru a panelové domy z druhé poloviny 20. století. Na konci ulice, mezi Řepy a Motolem pak zástavbu tvoří většinou vily a panelové domy z 80. let 20. století.

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Z hlediska veřejné dopravy nemá ani tak velký význam v dopravě autobusové, jako v té tramvajové. Již od roku 1897 tu vede tramvajová trať (postupně rozšiřovaná z Anděla až do Řep) a s ulicí sousedí i tramvajová vozovna (Vozovna Motol). Vzhledem k vozovně má trať i strategický význam. Některé autobusové linky tu slouží přímo jako napaječe tramvají a zajišťují tak obsluhu vzdálenějších čtvrtí či sídlišť.

Plzeňská ulice zde prochází zleva doprava a vede přes ni most, spojující oba tunely

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Významné stavby či náměstí v její blízkosti (směrem od centra)[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • RUTH, František. Kronika královské Prahy a obcí sousedních. Praha: Pavel Körber, 1903-1904. 1246 s. Dostupné online. Kapitola Plzeňská, s. 847–850. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]