Strahovský tunel

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Strahovský tunel
Strahovsky tunel-vjezd.jpg
Vjezd do Strahovského tunelu na Smíchově
Základní údaje
 Stát:  Česko Česko 
 Místo:  Praha 
 Silnice:  Pražský městský okruh 
 1. portál:  Mimoúrovňová křižovatka
Malovanka
, Praha 
 2. portál:  Smíchov, Praha 
 Provozní délka:  2,004 km
 Počet dopr. tubusů:   2 (3. nedokončený)
Výstavba
 Zahájení stavby:  1980
 Dokončení:  1997
 Otevření:  1997
1. tubus
 Zahájení stavby 1. tubusu:  1980
 Dokončení 1. tubusu:  1997
 Otevření 1. tubusu:  1997
2. tubus
 Zahájení stavby 2. tubusu:  1985
 Dokončení 2. tubusu:  1997
 Otevření 2. tubusu:  1997
 

Strahovský tunel je silniční tunel v Praze, je dlouhý 2004 m, z toho ražená část má délku 1544 m. Byl první a nejdelší stavbou svého druhu v Česku.

Severní portál – v levé části je prostor pro nerealizovaný východní tubus

Tunel vede ze Smíchova pod Břevnovem (pod Strahovským stadionem) a vyúsťuje na hranici čtvrtí Břevnov a Střešovice. Je důležitou součástí pražského Městského okruhu. Uvnitř ho tvoří 2 tubusy, každý má 2 jízdní pruhy 3,5 m široké. Stavba byla zahájena v roce 1985 (ražení průzkumné štoly od roku 1979). Původně bylo plánováno postavit po etapách celkem tři tubusy, zatím byly dokončeny jen dva (západní a střední) a dostavba východního, z něhož je postaven pouze severní a jižní hloubený rozplet, se prozatím neplánuje. Po roce 1989 došlo ke změnám na jižní straně, když místo vyústění do Smíchova byl navržen most přes Plzeňskou ulici (dnes Mozartův most) a tunel Mrázovka. Tunel byl dostavěn v roce 1997, otevřen v listopadu téhož roku.

Na severní straně je plánován další tunel pod Střešovicemi, který bude součástí dlouhého tunelového komplexu Blanka ústícího na trojském břehu Vltavy.

Strahovský tunel je součástí Ochranného systému metra, v případě potřeby jej uzavřou tlakové uzávěry na obou koncích, které jsou konstruovány tak, aby odolaly tlakovému výbuchu. Spojení s trasou B pak zajišťuje štola. V případě nouze by se do tohoto krytu mohlo ukrýt 15 tisíc osob.[1]

V revolučním kvasu na přelomu 80. a 90. let přišel publicista Jaroslav Veis s populárním řešením dvou kontroverzních a vlekoucích se staveb socialismu, Strahovského tunelu a Žižkovské televizní věže. Ve fejetonu pro obnovené Lidové noviny navrhl žižkovskou věž podříznout a poté její tubus strčit do tunelu. Po letech bylo autorství této myšlenky přisuzováno Ludvíku Vaculíkovi.[2]

MÚK Malovanka[editovat | editovat zdroj]

Vyústění Strahovského tunelu z místa nad tunelem Mrázovka

Nyní probíhá výstavba pokračování městského okruhu stavbou MÚK Malovanka. Tato část okruhu napojí již zprovozněný Strahovský tunel na pokračování tunelu Blanka.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Podívejte se do tunelů atomového krytu pod Strahovem
  2. Jaroslav Veis: O žižkovské věži a pražském tunelu, Český rozhlas, 20. 12. 2012

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Strahovský tunel ve Wikimedia Commons