Plnicí pero

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Plnicí pero

Plnicí pero je psací nástroj umožňující psaní a kreslení inkoustem na vodní bázi. Při psaní je inkoust veden do hrotu gravitací a na principu kapilarity. Na rozdíl od násadky je inkoust uchováván uvnitř pera, k plnění se používají přednaplněné zásobníky (bombičky), konvertor nebo pístový mechanizmus. U konvertoru a pístového mechanizmu se barvivo nasává přes hrot pera na principu podtlaku. Hroty per bývají kovové (např. z nerezavějící oceli či zlata) a podle tloušťky bývají značeny písmeny (F – fine, tenký; M – medium, střední, B – bold, široký…). K psaní plnicím perem není třeba vyvinout téměř žádný tlak na papír.

Historie[editovat | editovat zdroj]

První záznamy o používání per fungujících na principu zásobníku tekutého inkoustu pocházejí z 10. století. V roce 1636 německý vynálezce Daniel Schwenter popsal pero vyrobené ze dvou brků, z nichž jeden slouží (za pomoci korku) jako zásobník inkoustu, druhý jako hrot.

Významnější rozvoj a vynálezy, jež by se daly označit jako plnicí pera v dnešním slova smyslu, potom přicházejí zhruba v polovině 19. století. Za otce plnicího pera by potom bylo možné označit Lewise Edsona Watermana, objevitele kapilárového systému vedení inkoustu perem a zakladatele firmy Waterman. Největší rozvoj plnicích per potom nastává na počátku 20. století a v současné době jsou častěji užívána kuličková pera. Plnicí pera jsou v současnosti někdy používána jako luxusní doplňky – např. pera Montblanc; známou značkou je i společnost Parker Pen Company.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Fountain pen na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]