Propiska

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Detailní pohled na kuličkový mechanismus propisky
Zjednodušený princip propisky

Propiska či propisovačka nebo propisovací tužka je moderní psací potřeba, která se dočkala širokého uplatnění po celém světě. Skládá se z obalu, náplně a kuličkového mechanismu na bázi ložiska. V dnešní době existuje mnoho barevných náplní do propisek.

Etymologie[editovat | editovat zdroj]

Slovo propiska pravděpodobně souvisí s faktem, že při psaní přes kopírovací papír se na propisku dá tlačit, a ta tak zanechává čitelnou kopii – propisuje – na rozdíl od inkoustového pera, které bylo v době nástupu propisek rozšířeno jako hlavní psací potřeba zanechávající trvalý (to jest nevygumovatelný) záznam. K tvorbě více kopií kopírákem se před nástupem propisek musela používat obyčejná tužka nebo inkoustová (kopírovací či snímací)(sliněná) tužka, používalo se i plnicí pero se skleněnou špičkou.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Poprvé byla sestavena novinářem maďarského původu jménem László Bíró, který pracoval jako editor v malé redakci. V práci byl často nucen využívat tužky, které často špinily papír a lámaly se. Rozhodl se tudíž, že vytvoří novou psací potřebu, která by vycházela z použité tuše u tiskařských strojů. Během své práce se spojil se svým bratrem Georgem, který pracoval jako chemik. Společně došli k závěru, že nový druh psací potřeby by měl vycházet z kuličkového ložiska, které umožňuje plynulou rotaci. Kulička se při doteku s papírem začne otáčet, čímž umožňuje odebírání náplně ze zásobníku a přenášení na plochu. Bíró na svůj nový vynález obdržel 15. června 1938 britský patent.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]