László Bíró

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
László Bíró
Narození29. září 1899
Budapešť
Úmrtí24. října 1985 (ve věku 86 let)
Buenos Aires
Povolánívynálezce, novinář a sochař
OceněníNárodní síň slávy vynálezců (2007)
Nábož. vyznáníluteránství
PodpisLászló Bíró – podpis
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

László József Bíró (29. září 1899 Budapešť24. října 1985 Buenos Aires) byl maďarský vynálezce židovského původu. Proslavil se jako vynálezce kuličkového pera.

Bíró pracoval jako žurnalista, ale zajímal se i o malování. V roce 1931 sestrojil první prototyp kuličkového pera, když si všiml, že inkoust používaný při tisku novin schne rychleji a nezanechává skvrny, jako obyčejná tužka. Snažil se použít tento inkoust v plnicím peru, což se mu však nepodařilo, neboť byl příliš hustý. Ve spolupráci se svým bratrem Györgym, který byl chemik, vymyslel nový typ pera, ve kterém použil kuličku, která se pohybem pera po papíru otáčí a roznáší přitom inkoust na povrch papíru.

V roce 1938, kdy se začala protižidovská opatření v Maďarsku, Bíró spolu se svým bratrem zemi opustili a odešli do Paříže, kde si patentoval svůj vynález. V Paříži mu odchod do Argentiny doporučil Augustin Justo. Bíró se až na argentinském velvyslanectví dozvěděl, že A. Justo je argentinský prezident.

10. června 1943 Bíró spolu s bratrem v Argentině předložili další patent a založili Biro Pens of Argentina (v Argentině se kuličkové pero dosud nazývá „birome“). Britská vláda patent odkoupila, aby mohli piloti Royal Air Force používat tento nový druh pera, neboť umožňovalo psaní i ve vysokých nadmořských výškách, bez rozlévání inkoustu.

V 60. letech 20. století se kuličkové pero rozšířilo do celého světa. V mnoha zemích se kuličkové pero nazývá jednoduše „Biro“ nebo „biropen“. V Argentině se dosud Den vynálezců oslavuje 29. září, v den Bíróvých narozenin.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku László Bíró na slovenské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]