Parker Pen Company

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Parker Pen Company
Logo
Logo
Pluma-parker-detalle.jpg
Datum založení 1888
Zakladatel George Safford Parker
Sídlo Newhaven
Mateřská společnost Newell Brands
Majitel Newell Brands
Oficiální web www.parkerpen.com
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Parker Pen Company je americký výrobce psacích potřeb, založený roku 1891 americkým učitelem Georgem Saffordem Parkerem v Janesville ve Wisconsinu ve Spojených státech amerických.

Historie společnosti[editovat | editovat zdroj]

George Safford Parker, zakladatel společnosti Parker Pen Company, byl chudým venkovským učitelem ve městečku Janesville a smluvním prodejcem firmy John Holland Gold Pen Company, jejíž pera musel prodávat, aby vylepšil svoji bídnou sociální situaci. S pery značky, kterou prodával, však nebyl spokojen a dal se do vymýšlení vlastního typu plnícího pera. První patent na plnicí pero obdržel již roku 1889. V roce 1894 obdržel patent na svůj výrobek s názvem „Lucky Curve“ – plničku, která zabraňovala rozlití inkoustu z pera, což byl do té doby velký problém.

Pera Parker byla používána mnoha významnými osobnostmi. Například Giacomo Puccini s ním napsal operu La Bohème, A. C. Doyle jej používal při psaní povídek o Sherlocku Holmesovi. Pery Parker 51, která patřila generálu Dwightu D. Eisenhowerovi, byla 7. května 1945 podepsána konečná kapitulace Německa. V roce 1962 byla také firma Parker Pen vybrána jako výhradní dodavatel per a inkoustů do britské královské rodiny.

Modely per[editovat | editovat zdroj]

Parker Sonnet

Nejdůležitějšími modely v historii firmy jsou:

Slavný vzorec[editovat | editovat zdroj]

Prodejci per Parker svým zákazníkům při předvádění per Parker psali následující vzorec:

Mnoho lidí se pídilo po významu tajemného vzorce a i matematici a jiní vědci nebyly schopni hádanku rozluštit. Dnes se vykládá jako vzorec na dobrý koktejl Martini – 3,5 dílu ginu, půl dílu vermutu se 4 kostkami ledu a vše promíchané třikrát o 360 stupňů.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]