Východoevropský oligarcha

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Oligarcha)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Východoevropský oligarcha je termín pro obchodního nebo průmyslového magnátapostsovětských republikách hlavně ve Východní Evropě, který náhle zbohatl po rozpadu SSSR. Termín pochází z ruštiny a nemusí nutně znamenat, že oligarcha má politickou moc (jak by slovo odvozené od oligarchie mohlo naznačovat). Nejvyšší oligarchové nicméně politickou moc mají.

Ze všech států bývalého východního bloku se oligarchové objevili v Rusku a na Ukrajině, kde tomu zavdal předpoklady naprostý rozpad a rozklad státních struktur v 90. letech 20. století, což jim umožnilo dostat se k majetku v některých případech i kriminální činností. V bývalých sovětských satelitních a v baltských státech se sice zbohatlíci objevili také, ale v menší míře a bez reálné politické moci. Někteří analytici přirovnávají moderní ruské oligarchy ke středověkým bojarům Moskevského knížectví.[1] V Bělorusku a Kazachstánu se moci brzy chopili diktátoři, kteří vzestupu oligarchů zabránili. V Bělorusku také existují „oligarchové,“ ale jsou výrazně chudší a poplatní režimu.[2]

Za oligarchu je označován i vlastník zemědělského, potravinářského a chemického holdingu Agrofert, médií a bývalý ministr financí Andrej Babiš,[3] který je díky čerpání dotací z veřejných zdrojů a státním zakázkám obviňován ze střetu zájmů.[4][5][6]

Ruští oligarchové[editovat | editovat zdroj]

Jelcinovští oligarchové[editovat | editovat zdroj]

Éra oligarchů a jejich bezmezné moci skončila rokem 2000 s nástupem Vladimira Putina do prezidentské funkce. Někteří oligarchové, kteří se postavili proti novému vládci Kremlu, přišli o svůj majetek nebo skončili ve vězení.

Putinovští oligarchové[editovat | editovat zdroj]

Ukrajinští oligarchové[editovat | editovat zdroj]

Čeští oligarchové[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Russia’s Oligarchy, Alive and Well New York Times, Published: December 30, 2013
  2. Are There Any Oligarchs In Belarus?. belarusdigest.com [online]. [cit. 2014-08-27]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2014-08-27. 
  3. Ola Cichowlas, Andrew Foxallapril: Now the Czechs Have an Oligarch Problem, Too na foreignpolicy.com, zveřejněno 10. dubna 2015 - 14:09, doplněno 23. dubna 2015.
  4. HOLUB, Petr. PRÁVO: Střet zájmů vyřadil z provozu finanční správu [online]. Neviditelný pes, 2017-05-01 [cit. 2017-05-24]. Dostupné online. (česky) 
  5. Demokracie v Česku stojí před zkouškou, míní nadace blízká Merkelové [online]. iDNES.cz, 2017-05-17 [cit. 2017-05-24]. Dostupné online. (česky) 
  6. HVÍŽĎALA, Karel. Babiš do vlády nepatří. Ale jak o tom přesvědčit voliče, když emoce jsou na jeho straně? [online]. Aktuálně.cz, 2017-05-09 [cit. 2017-05-24]. Dostupné online. (česky) 
  7. (rusky) 9 богатейших украинцев в рейтинге Forbes-2014 (Forbes.ru)
  8. Petro Porošenko: čokoládový král, který míří do čela Ukrajiny. iDNES.cz [online]. 2014-5-4. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  • PODANÝ, Petr. Na Ukrajině zuří i válka oligarchů. O moc, miliardy a přežití. Týden.cz [online]. [cit. 2014-08-27]. Dostupné online.