Roman Abramovič

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Roman Abramovič
Roman Abramovič (2008)
Roman Abramovič (2008)

Narození 24. října 1966 (51 let)
Saratov
Choť Irina Abramovich (1991–2007)
Daša Alexandrovna Žukovová (2007–2017)
Děti Arkadij Abramovič
Sídlo Londýn
Moskva
Tel Aviv
Alma mater Moskevská státní Kutafinova právnická akademie (MGJUA)
Profese podnikatel a politik
Ocenění Řád cti
Řád přátelství
Webová stránka www.roman-abramovich.com
Commons Kategorie Roman Abramovich
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Roman Arkaděvič Abramovič (rusky Роман Аркадьевич Абрамович, * 24. října 1966 Saratov, Sovětský svaz) je ruský podnikatel židovského původu, politik, bývalý gubernátor Čukotky. V současné době jde o 13. nejbohatšího Rusa. V pořadí nejbohatších lidí světa podle časopisu Forbes pro rok 2013 je veden na 107. místě s odhadem majetku ve výši 10,2 miliardy US dolarů.[1] Jeho hlavní firmou je holdingová společnost Millhouse Capital.

Dětství[editovat | editovat zdroj]

Když mu byl jeden rok, zemřela jeho matka na otravu krve. Jeho otec zemřel, když mu byly pouhé 3 roky. O sirotka se začal starat jeho strýc, zaměstnaný v ropném průmyslu, kde poprvé poznal svět ropy, který mu později přinesl jeho ohromné bohatství.

Počátky podnikání[editovat | editovat zdroj]

S podnikáním začal už na konci 80. let v době Gorbačovovy ekonomické reformy. Jak přesně přišel k svému bohatství, se nikdy moc nechtěl zmiňovat. Oficiální verzí je, že začal obchodovat s ropnými produkty, měnami atd. Tehdy byl také stíhán za údajné zpronevěry a krádeže vlaků plných ropy. Nikdy mu však nic nebylo dokázáno. Je jisté, že hlavní podíl na jeho vzestupu měl vlivný boss 90. let v Rusku - Boris Berezovskij, který jej seznámil s prezidentem Jelcinem, který zoufale potřeboval peníze, aby odvrátil pokusy komunistů o převrat. To se velice hodilo podnikovým lidem jako byl on sám, kteří Jelcinovi požadované peníze půjčovali a za to se stávali majiteli lukrativních podniků po celém Rusku.

Ústup z Ruska[editovat | editovat zdroj]

Éra oligarchů a jejich bezmezné moci skončila rokem 2000 s nástupem Vladimira Putina do prezidentské funkce. Někteří oligarchové, kteří se postavili proti novému vládci Kremlu, přišli o svůj majetek nebo skončili ve vězení, jako např. Michail Chodorkovskij.

Abramovič se v roce 2000 stal gubernátorem Čukotky, kde investoval značné vlastní prostředky do rozvoje regionu a kde si ho místní lidé velice oblíbili. Úřad gubernátora zastával do roku 2008. Téhož roku v říjnu se stal předsedou čukotského regionálního parlamentu.[2]

Byl však pořád známý pouze mezi znalci světa businessu. Roku 2003 přesunul své aktivity do Anglie a koupil tehdy zadlužený fotbalový klub Chelsea FC.

Vzestup na Západě[editovat | editovat zdroj]

V době, kdy vstoupil do Chelsea, se klub utápěl v dluzích a nemohl útočit na anglický titul. To se však brzo změnilo. Abramovič klubu pomohl z dluhů a nakoupil posily z celého světa. Přivedl do mužstva trenéra Josého Mourinha. Po jeho odstoupení pro neshody s Abramovičem měl klub několik dalších trenérů. Abramovič stabilizoval celkovou situaci klubu. Zpočátku pumpoval do Chelsea obrovské peníze a odměnou mu byl vzestup Chelsea mezi fotbalovou elitu. V posledních letech však Abramovič přestal vydávat tolik peněz a snažil se klub dovést k finanční soběstačnosti. Kapitalizoval své pohledávky v Chelsea a tím klub prakticky oddlužil. Po mnohých zklamáních se dočkal vítězství svého klubu ve finále Champions League proti FC Bayern dne 19. května 2012 v Mnichově.

Osobní život[editovat | editovat zdroj]

Roman Abramovič je rozvedený a má 6 dětí.[1] Jeho manželkou byla Daša Žukovová.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Roman Abramovich [online]. Forbes.com, březen 2013. Dostupné online. 
  2. Čukotčané se radují: Abramovič se vrací, Týden.cz, 22.10.2008

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]