Roman Abramovič

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Roman Abramovič
Roman Abramovič (2008)
Roman Abramovič (2008)

Narození 24. října 1966 (53 let)
Saratov
Choť Irina Abramovich (1991–2007)
Daša Alexandrovna Žukovová (2007–2017)
Děti Arkadij Abramovič
Sídlo Londýn
Moskva
Tel Aviv
Alma mater Moskevská státní Kutafinova právnická akademie (MGJUA)
Ruská státní Gubkinova univerzita ropy a plynu
Profese podnikatel a politik
Ocenění Řád cti
Řád přátelství
Webová stránka www.roman-abramovich.com
Commons Kategorie Roman Abramovich
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Roman Arkaděvič Abramovič (rusky Роман Аркадьевич Абрамович, * 24. října 1966 Saratov, Sovětský svaz) je rusko-izraelský podnikatel židovského původu. Byl také politikem, bývalým gubernátorem Čukotky. V současné době jde o 13. nejbohatšího Rusa. V pořadí nejbohatších lidí světa byl podle časopisu Forbes pro rok 2013 veden na 107. místě s odhadem majetku ve výši 10,2 miliardy US dolarů.[1] Jeho hlavní firmou je holdingová společnost Millhouse Capital. Je také majitelem londýnského fotbalového klubu FC Chelsea.

Dětství[editovat | editovat zdroj]

Když mu byl jeden rok, zemřela jeho matka na otravu krve. Jeho otec zemřel, když mu byly pouhé 3 roky. O sirotka se začal starat jeho strýc, zaměstnaný v ropném průmyslu, kde poprvé poznal svět ropy, který mu později přinesl jeho ohromné bohatství.

Počátky podnikání[editovat | editovat zdroj]

S podnikáním začal Abramovič už na konci 80. let v době Gorbačovovy ekonomické reformy. Jak přesně přišel ke svému bohatství se nikdy moc nechtěl zmiňovat. Oficiální verzí je, že začal obchodovat s ropnými produkty, měnami atd. Tehdy byl také stíhán za údajné zpronevěry a krádeže vlaků plných ropy. Nikdy mu však nic nebylo dokázáno. Je jisté, že hlavní podíl na jeho vzestupu měl vlivný boss 90. let v Rusku - podnikatel a politik Boris Berezovskij. Ten jej seznámil s ruským prezidentem Borisem Jelcinem, který potřeboval peníze, aby odvrátil pokusy komunistů o převrat. To se velice hodilo podnikavým lidem jako byl Abramovič, kteří Jelcinovi požadované peníze půjčovali, a za to se stávali majiteli lukrativních podniků po celém Rusku.

Ústup z Ruska[editovat | editovat zdroj]

Abramovič se v roce 2000 stal gubernátorem Čukotky, kde investoval značné vlastní prostředky do rozvoje regionu a kde si ho místní lidé velice oblíbili. Úřad gubernátora zastával do roku 2008. Téhož roku v říjnu se stal předsedou čukotského regionálního parlamentu.[2]

Byl však pořád známý pouze mezi znalci světa businessu. Roku 2003 přesunul své aktivity do Anglie a koupil tehdy zadlužený fotbalový klub Chelsea FC.

Vzestup na Západě[editovat | editovat zdroj]

V době, kdy vstoupil do Chelsea, se klub utápěl v dluzích a nemohl útočit na anglický titul. To se však brzo změnilo. Abramovič klubu pomohl z dluhů a nakoupil posily z celého světa. Přivedl do mužstva trenéra Josého Mourinha. Po jeho odstoupení pro neshody s Abramovičem měl klub několik dalších trenérů. Abramovič stabilizoval celkovou situaci klubu. Zpočátku pumpoval do Chelsea obrovské peníze a odměnou mu byl vzestup Chelsea mezi fotbalovou elitu. V posledních letech však Abramovič přestal vydávat tolik peněz a snažil se klub dovést k finanční soběstačnosti. Kapitalizoval své pohledávky v Chelsea a tím klub prakticky oddlužil. Po mnohých zklamáních se dočkal vítězství svého klubu ve finále Champions League proti FC Bayern dne 19. května 2012 v Mnichově.

Koncem května 2018 přijal Abramovič občanství Izraele. Jako syn židovských rodičů má Abramovič podle izraelských zákonů nárok na občanství a pas tohoto státu.[3] Již v roce 2017 koupil Abramovič v Tel Avivu dům.[4] Tento Abramovičův překvapivý krok byl vysvětlován tím, že mu vláda Spojeného království neprodloužila investorské vízum, a to na základě nového předpisu, který požaduje přesné údaje držitelů těchto víz o původu jejich majetku.[5][6]

Osobní život[editovat | editovat zdroj]

Roman Abramovič je rozvedený a má šest dětí.[1] Jeho manželkou byla Daša Žukovová.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Roman Abramovich [online]. Forbes.com, březen 2013. Dostupné online. 
  2. Čukotčané se radují: Abramovič se vrací, Týden.cz, 22.10.2008
  3. Der russische Oligarch Abramowitsch wird Israeli (Ruský oligarcha Abramovič se stal Izraelcem). Neue Zürcher Zeitung, [1], 28. května 2018 (německy).
  4. WANNER, Claudia: Roman Abramowitsch. Russischer Milliardär ist jetzt Israeli. (Ruský miliardář je nyní Izraelcem). Die Welt (Hamburk), [2], 29. května 2018 (německy).
  5. Warum Abramowitsch auf sein britisches Visum warten muss (Proč musí Abramovič čekat na svoje britské vízum). Neue Zürcher Zeitung, [3], 22. května 2018 (německy).
  6. Zavidujte ja graždanin! (Záviďte mi, já jsem občanem!). Novaja Gazeta, [4], 1. června 2018 (rusky).

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]