Sergej Pugačov

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Sergej Pugačov
Сергей Викторович Пугачев.jpg
Narození 4. února 1963 (56 let)
Kostroma
Ocenění medaile Na památku 1000 let Kazaně
Děti Alexandre Pougatchev
Funkce člen Rady federace Ruské federace
Web www.pugachevsergei.com
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sergej Pugačov (* 4. února 1963 Kostroma) je ruský podnikatel a politik, někdejší miliardář. Vedl volební kampaně prezidentů Borise JelcinaVladimira Putina. Od roku 2001 byl v Rusku po deset let senátorem.

Z blízkého přítele Putina se stal jeho ostrým kritikem. Jeho podnikatelské impérium se rozpadlo, v Rusku je obviněn ze zpronevěry a hrozí mu 10 let vězení. Pugačov obvinění považuje za absurdní. Od roku 2011 žije nejvíce v Londýně, odkud v létě 2015 prchl do francouzského Nice.

Život[editovat | editovat zdroj]

Pugačov zbohatl díky podnikání v bankovnictví již v době, kdy byl ruským prezidentem Boris Jelcin. Byl také majitelem loděnic, uhelných dolů a nemovitostí v Moskvě a Petrohradě.[1] Stal se pak i blízkým člověkem Vladimira Putina, míval proto přezdívku „Putinův bankéř“. V roce 2008 dosahoval Pugačovův majetek podle odhadu časopisu Forbes asi dvě miliardy dolarů. Patřil tak mezi 50 nejbohatších Rusů.

Téhož roku se ale neshodl s jinými vlivnými lidmi z Putinova okolí. V říjnu 2010 ústřední banka zrušila licenci Pugačovově bance Mežprombank, která poté zbankrotovala. Ještě předtím již však Pugačov údajně vytuneloval.[2] V Rusku je tak obviněn ze zpronevěry a hrozí mu 10 let vězení. Na základě ruské žádosti na něj vydal zatykač Interpol.[3]

V roce 2011 Pugačov, který obvinění označuje za absurdní,[1] Rusko opustil. Se svou partnerkou a třemi dětmi se usadil v Londýně. V létě 2015, přestože mu byl zabaven pas, uprchl přes Paříž do Nice (od roku 2009 je francouzským občanem). Důvodem podle něj byly výhrůžky smrtí.[1]

V září 2015 podal na Rusko u arbitrážního soudu v Haagu žalobu, díky níž chce získat přes 10 miliard dolarů (asi 242 miliard Kč) jako odškodnění za rozpad svého podnikatelského impéria.[3]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c HARDING, Luke. Sergei Pugachev: 'Putin's banker' now lives in fear of man he put into power. The Guardian [online]. 2015-7-28. Dostupné online. (anglicky) 
  2. ČTK. "Putinův bankéř" Pugačov žaluje Rusko, po Moskvě chce 10 miliard dolarů. Aktuálně.cz [online]. 2015-9-22. Dostupné online. 
  3. a b ČTK. ‚Putinův bankéř‘ je v nemilosti, chce po Rusku miliardové odškodnění. Lidovky.cz [online]. 2015-9-22. Dostupné online.