Viktor Vekselberg

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Viktor Vekselberg
Vekselberg viktor feliksovich.jpg
Narození 14. dubna 1957 (61 let)
Drohobyč
Ocenění Řád Za zásluhy o vlast 4. třídy
Řád Alexandra Něvského
Decoration "For Beneficence"
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Viktor Felixovič Vekselberg (* 14. dubna 1957 Drohobyč, Ukrajina, Sovětský svaz) je ruský podnikatel a manažer, předseda představenstva společnosti RUSAL a předseda představenstva ZAO Renova. Není čistě židovského původu, narodil se židovskému otci a ruské matce.

Majetek[editovat | editovat zdroj]

Jeho majetek je odhadován na 12,4 miliard dolarů, což znamená osmé místo v pořadí majetku ruských podnikatelů na počátku roku 2012 a 64. místo na celém světě (podle časopisu Forbes). Je významným podnikatelem ve výrobě hliníku nejen v Rusku, ale v celosvětovém měřítku. Dále podniká ve výrobě titanu, v těžbě nafty a zemního plynu v Rusku a má značné aktivity ve Švýcarsku, mj. ve strojírenství (firma OC Oerlikon).

V únoru 2004 koupil Vekselberg kolekci 11 Fabergého vajec z majetku americké rodiny Forbes v londýnském dražebním domě Sotheby´s za odhadem 90 až 120 miliónů US dolarů a převezl je zpět do Ruska.[1]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Viz "Buying Putin's Indulgences", Energy Tribune, 26. března 2012. http://www.energytribune.com/articles.cfm?aid=681 (dostupné online).