Novojasenevskaja

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Stanice Novojasenevskaja

Novojasenevskaja (rusky Новоясеневская), dříve Bitcevskij park (rusky Битцевский парк), je stanice moskevského metra. Svůj dřívější název nesla podle nedalekého stejnojmenného parku.

Charakter stanice[editovat | editovat zdroj]

Novojasenevskaja se nachází na Kalužsko-Rižské lince, v její jižní části. Je to podzemní, mělce založená (7 m pod povrchem) hloubená stanice, navržená a postavená podle jednotného projektu. Její nástupiště je ostrovní, podpírané dvěma řadami sloupů. Ty jsou obložené tmavě růžovým mramorem, stěny za kolejemi pak obkládají zelené plasticky tvarované dlaždice, spolu s mramorem zmíněného typu.

Stanice má celkem dva výstupy, avšak vzhledem k nízké vytíženosti jednoho z nich se používá pouze západní. Ten vyúsťuje do mělce založeného vestibulu pod Novojaseněvský prospekt. Stanici denně využije 17 000 lidí, na celkovém vytížení celé sítě metra se podílí 0,2 %.

Stanice byla otevřena 17. ledna 1990, je nejmladší ze stanic na celé lince. Počítá se s tím, že sem bude zavedena linka lehkého metra Butovskaja, a to po novém úseku, který sem povede ze stanice Bulvar Dmitrija Donskogo.

1. června 2009 byla stanice přejmenována na současný název.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]


← směr Medvědkovo Metro v MoskvěKalužsko-Rižskaja – 6 směr Novojasenevskaja
Jaseněvo Novojasenevskaja  
MedvědkovoBabuškinskajaSviblovoBotaničeskij sadVDNChAleksejevskajaRižskajaProspekt Mira 5SucharjevskajaTurgeněvskaja 1 10Kitaj-gorod 7Treťjakovskaja 2 8Okťabrskaja 5ŠabolovskajaLeninskij prospektAkademičeskajaProfsojuznajaNovyje ČerjomuškiKalužskajaBěljajevoKonkovoŤoplij StanJaseněvoNovojasenevskaja