Moučné pytle

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zdroje k infoboxu
Přírodní památka
Moučné pytle
květen 2014
Základní informace
Vyhlášení 16. dubna 1997[1]
Nadm. výška 620-643[1] m n. m.
Rozloha 0,61 ha[1] km²
Poloha
Stát Česká republikaČeská republika Česká republika
Okres Sokolov
Umístění Loket
Souřadnice
Moučné pytle
Moučné pytle
Další informace
Kód 1852
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videaCommons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Přírodní památky v Česku

Moučné pytle je přírodní památka v okrese Sokolov, vyhlášená v roce 1997 v Chráněné krajinné oblasti Slavkovský les. Předmětem ochrany je několik skalních výchozů a skalek se zřetelnou blokovou odlučností žuly, vytvářejících tzv. mrazové sruby. Moučné pytle jsou součástí Geoparku Egeria, části Česko-bavorského geoparku.[2] Péčí o území je pověřena správa CHKO Slavkovský les.

Přírodní poměry[editovat | editovat zdroj]

Lokalita leží přibližně 1 km západně od obce Cihelny, 3,2 km SV od Bořířan u Horního Slavkova, 2,8 km jižně od Doubí u Karlových Varů. Na některých vrcholech jsou vyvinuty skalní mísy.[3] Skalní útvary se nacházejí v protáhlé partii pásma Kozích hřbetů, ve vrcholové části Jeleního vrchu (643,6 m n. m.). Je ukázkou blokové (žokovité) odlučnosti žuly, která se projevuje vznikem plochých a oblých balvanů. Ty jsou na sebe jakoby naskládány a odtud je i název „Moučné pytle“. Nejvyšší skalní věž je vysoká 7 m a na jejím temeni jsou vyvinuty tři skalní mísy.[2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c PP Moučné pytle [online]. AOPK ČR [cit. 2010-12-12]. Dostupné online. (česky) 
  2. a b TVRDÝ, Jaromír. Česko-Bavorský Geopark, Průvodce č. 5. Sokolov: Muzeum Sokolov, 2012. Kapitola Geologické zajímavosti – Karlovy Vary a okolí, s. 23. 
  3. ZAHRADNICKÝ, Jiří; MACKOVČIN, Peter a kol. Chráněná území ČR sv. XI – Plzeňsko a Karlovarsko. 1. vyd. Praha: Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, 2004. ISBN 80-86064-68-9. S. 528. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]