Molochov

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Molochov
Molochov s obchodem erotického zboží namísto někdejší kavárny Letná, foto 2010
Základní informace
Sloh funkcionalismus
Architekti Josef Havlíček, Otto Kohn a Karl Kohn
Poloha
Adresa Milady Horákové 862/72, Bubeneč, Praha 7, ČeskoČesko Česko
Ulice Milady Horákové
Souřadnice
Molochov
Molochov
Další informace
Rejstříkové číslo památky 40592/1-1558 (PkMISSezObr)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Molochov je lidový název pro funkcionalistický blok třinácti luxusních nájemních domů na pražské Letné s nádherným výhledem na Pražský hrad a Letenskou pláň. Původ jména „Molochov“ pochází pravděpodobně již z doby stavby z konce 30. let jako negativní označení této mohutné budovy (od slova moloch) stavebními dělníky. Stavba byla dokončena roku 1938.[1]

Nyní zčásti zanedbaný Molochov dominuje Letenské pláni (dnes třída ulici Milady Horákové č. o. 72–96, v době stavby Belcrediho třída). Ze zadní strany je ohraničen uličkou U letenské vodárny a ze stran ulicemi U Sparty a Korunovační. Složitá majetková struktura jednotlivých domů a bytů komplikuje rekonstrukci domu. V polovině listopadu 2017 mělo 6 ze 13 domů opravenou fasádu směřující na Letnou (včetně keramických obkladů lodžií) a 1 dům i fasádu do ulice U letenské vodárny.

Za jednotnou fasádou se skrývá soubor třinácti šestipatrových činžovních domů s betonovým a v jednom případě železobetonovým skeletem. Dům je 252 m dlouhý a 16,5 m široký. Byty jsou různých velikostí – od nejmenších jednopokojových pro někdejší domovníky až po desetipokojový byt přes celé patro. Ten po roce 1948 rádi zabírali komunističtí ministři.

Nejluxusnější vchod je obložen carrarským mramorem z italských dolů. Dům je pokryt nyní již poničeným keramickým obkladem, zakryt plochou střechou a ustupujícím posledním patrem. Obsahuje velmi zajímavé kovové prvky od zábradlí přes poštovní schránky po například kovové části dveří atd. Stavbu realizovala firma Ing. Jaromíra Bečky.

Slavní obyvatelé[editovat | editovat zdroj]

Do války zde dominovali bohatí obchodníci, z nichž část skončila během války v koncentračních táborech a nahradila je nacistická smetánka a zaměstnanci říšského filmového průmyslu. Po roce 1948 začali uprázdněná místa nahrazovat představitelé komunistického režimu a tlak na nahrazování nájemníků vznikal i z nedalekého ministerstva vnitra.

Mezi známé obyvatele domu patřil ministr zahraničí Bohuslav Chňoupek[2] či komunistický ministr spojů Karel Hoffman[3], který zde obýval celé patro, ale také řada dalších ministrů a prominentů režimu.

Autoři[editovat | editovat zdroj]

Domy měly být původně stavěny odděleně různými architekty, až později přišlo rozhodnutí budovu sjednotit fasádou. Nakonec byl postaven v letech 1936–1938 architekty Josefem Havlíčkem (mj. autor sjednocující fasády) a bratry Otto Kohnem a Karlem Kohnem (mj. autory okrajových domů a také původního projektu). Oba bratři Kohnové byli před postupujícími nacistickými vojsky nuceni v roce 1938 uprchnout s rodinami do Ekvádoru. Otto Kohn byl biologickým otcem Miloše Formana.

Na vnitřním řešení se však nadále podíleli i další architekti: Ernst Mühlstein a Victor Fürth (navrhli i již zmíněný mramorový vchod), František Votava a Leo Lauermann.

Ochrana[editovat | editovat zdroj]

Dům je památkově chráněn, je zapsán pod rejstříkovým číslem 40592/1-1558. Ochrana mu byla přiznána od 1. ledna 1964.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.praha7.cz/historicke-budovy-a-mista/soubor-cinzovnich-domu-molochov-milady-horakove.html
  2. http://www.zachranmeletnou.cz/6932/zl_clanek/soumrak-nad-letnou/ Historka o Chňoupkovi v Molochově
  3. http://archiv.neviditelnypes.lidovky.cz/clanky/2002/09/24793_13_7_0.html Hoffmann v Molochově

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]