Mateřídouška úzkolistá

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxMateřídouška úzkolistá
alternativní popis obrázku chybí
Mateřídouška úzkolistá (Thymus serpyllum)
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídavyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řádhluchavkotvaré (Lamiales)
Čeleďhluchavkovité (Lamiaceae)
Rodmateřídouška (Thymus)
Binomické jméno
Thymus serpyllum
L., 1753
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mateřídouška úzkolistá (Thymus serpyllum) je aromatická léčivá a medonosná rostlina z čeledi hluchavkovitých. Roste v severní části Evropy (včetně Česka) a na Sibiři.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Mateřídouška je drobná bylina nebo polokeř s plazivou, u země dřevnatějící, monopodiálně větvenou lodyhou vysokou max. 30 cm. Po rozemnutí je pro ni typická jemná vůně. Listy jsou čárkovité, kopinaté až úzce obvejčité, boční žilky se ani na okrajích nespojují. Květy jsou drobné a fialové, v lichopřeslenech uspořádaných do kulovitého koncového lichoklasu. Kvete v červenci až srpnu.

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

Vyskytuje se v severní polovině Evropy až do nadmořských výšek alpínského pásma a na západní Sibiři.[1] Roste převážně na písčinách, mezích nebo ve světlých borových lesích. Preferuje písčité substráty kyselé nebo neutrální reakce. V ČR se vyskytuje roztroušeně na většině území, hojnější je v severozápadních a středních Čechách (okolí Prahy, Podkrušnohoří, Polabí), v podhůří Šumavy, na Znojemsku či Hodonínsku.[2] Patří zde mezi vzácnější druhy vyžadující pozornost (kategorie C4a).[3]

Mateřídouška úzkolistá: ilustrace

Použití[editovat | editovat zdroj]

Mateřídouškový čaj je účinný pří onemocněních horních cest dýchacích (kašel, chřipka, zánět průdušek), při poruchách zažívání spojených s plynatostí a kolikami (zvyšuje vylučování žaludečních šťáv). Rovněž navozuje klid, příjemný spánek, pomáhá při bolestech hlavy, závratích a nervových slabostech.

Účinné látky[editovat | editovat zdroj]

Obsahuje množství silic (thymol, cymol, karvakrol, linalol, terpineol), kyselinu ursolovou, flavonoidy, flavony, karvanol, třísloviny a hořčiny.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Thymus serpyllum L. | Plants of the World Online | Kew Science. Plants of the World Online [online]. [cit. 2023-06-26]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. KYBAL, Jan; KAPLICKÁ, Jiřina. Naše a cizí koření. Praha: Státní zemědělské nakladatelství, 1988. Kapitola Mateřídouška úzkolistá, s. 204. 
  3. Thymus serpyllum – mateřídouška úzkolistá • Pladias: Databáze české flóry a vegetace. pladias.cz [online]. [cit. 2023-06-26]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]