Markantun de Dominis

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jeho biskupská milost
Markantun de Dominis
Primas dalmatský a celého Chorvatska
Arcibiskup splitsko-makarský
Církevřímskokatolická
Provinciesplitská
Arcidiecézesplitsko-makarská
Jmenování1602
Emeritura1616
Zasvěcený život
Institutjezuité
Vykonávané úřady a funkce
Zastávané úřady
Osobní údaje
Datum narození1560
Místo narozeníRab
Datum úmrtí8. září 1624
Místo úmrtíŘím
Povoláníteolog, fyzik, kněz, filozof, spisovatel, matematik, arcibiskup a učitel
multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Markantun de Dominis (chorvatsky Marko Antun Domnianić nebo Gospodnetić[1] [2], italsky Marco Antonio de Dominis, 1560, Rab8. září 1624 Řím) byl chorvatský jezuita, matematik, fyzik a filozof. V letech 1600–1602 byl biskupem v Senji, a v letech 1602–1616 arcibiskupem splitským a primasem dalmatským a celého Chorvatska.[3]

Život[editovat | editovat zdroj]

Titulní strana de Dominisovy knihy Euripus aneb o přílivech a odlivech moře

Pocházel ze šlechtického rodu Dominisů z ostrova Rab, který dle tradice pochází z knížecího rodu krkských Frankopanů.

Vzdělání získal na jezuitských kolejích v Loretu a Padově Itálii, kde vstoupil do jezuitského řádu. Poté vyučoval rétoriku, logiku, filozofii, matematiku a přírodopis ve Veroně, Brescii a Padově.[4][5]

V roce 1596 vystoupil z jezuitského řádu a stal se administrátorem senjské diecéze a o čtyři roky později byl jmenován jejím biskupem. V Senji pobýval dva roky, než ho 15. listopadu 1602 papež Klement VIII. jmenoval arcibiskupem splitským. Ve Splitu napsal své celoživotní dílo De republica ecclesiastica, v němž obhajuje dialog uvnitř církví a jejich sjednocení, což z něj činí předchůdce ekumenismu.[5]

V období 1604-1607 pobýval v Římě a Benátkách a poté se vrátil do Splitu, kde napsal pojednání De radiis visus et lucis in vitris, perspectivis et iride, vydané v Benátkách v roce 1611.

V roce 1615 se dostal do konfliktu s duchovními a dalšími biskupy ve své domovině, načež odešel do Benátek a v roce 1616 se vzdal titulu splitského arcibiskupa.

V Heidelbergu publikoval zuřivou kritiku katolické církve. Odešel z Německa do Anglie, kde na Cambridgeské univerzitě získal doktorát z teologie, a stal se tak prvním Chorvatem, který získal tento titul na některé anglické univerzitě.[5]

V Londýně v roce 1617 vydal první díl knihy De republica ecclesiastica, která se brzy objevila na Index librorum prohibitorum. Ve stejném roce přednášel v Oxfordu a Cambridgi.

Závěr života[editovat | editovat zdroj]

V roce 1622, po zvolení papeže Řehoře XV., opustil Londýn a přes Brusel se vrátil do Říma. O dva roky později se dostal do konfliktu s inkvizicí, byl prohlášen za kacíře a uvězněn na Andělském hradě, kde nakonec 20. prosince zemřel.

Nad jeho mrtvolou byl v kostele Santa Maria nad Minervou vynesen soud. Na příkaz inkvizice byla jeho mrtvola vytažena z rakve, tažena ulicemi Říma a nakonec veřejně spálena v Campo de' Fiori a 21. prosince 1624 jeho ostatky vhozeny do Tibery spolu s jeho spisy.

Vědecký přínos[editovat | editovat zdroj]

Kromě svých pojednání o církvi, experimentoval de Dominis také s fyzikálními jevy, když např. interpretoval vzhled duhy na základě rozptylu bílého světla. V díle Euripus seu de fluxu et reflexu maris sententia (1624) vysvětluje, že příčinou mořského přílivu a odlivu je vliv Slunce a Měsíce.[5] Na začátku 18. století Isaac Newton ve svém díle Optika (1704) přiznává Dominisovi zásluhy za vysvětlení duhy pomocí dvou lomů a jednoho odrazu světla na dešťových kapkách.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Markantun de Dominis na chorvatské Wikipedii.

  1. Tudjina, Vesna, Ime, prezime i godina rođenja M. A. de Dominisa, u Senjski zbornik 33, 45-50 (2006.)
  2. HKV
  3. AMOIC - MARKANTUN de DOMINIS. web.archive.org [online]. 2011-12-11 [cit. 2023-05-09]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2011-12-11. 
  4. Dominis, Marco Antonio de. Svazek Volume 8. [s.l.]: [s.n.] Dostupné online. 
  5. a b c d Opća i nacionalna enciklopedija u 20 svezaka, sv. V., str. 162.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Opća i nacionalna enciklopedija u 20 svezaka, sv. V., Pro Leksis, Zagreb, 2005.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Předchůdce:
Antun de Dominis
Znak z doby nástupu biskup senjský
16001602
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Marcello Marchesi