Vrbina obecná

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Lysimachia vulgaris)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxVrbina obecná
alternativní popis obrázku chybí
Vrbina obecná (Lysimachia vulgaris)
Stupeň ohrožení podle IUCN
málo dotčený
málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říše rostliny (Plantae)
Podříše cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád vřesovcotvaré (Ericales)
Čeleď prvosenkovité (Primulaceae)
Rod vrbina (Lysimachia)
Binomické jméno
Lysimachia vulgaris
L., 1753
Synonyma
 • Lysimachia davurica
 • Lysimachia elata
 • Lysimachia kablikiana
 • Lysimachia paludosa
 • Lysimachia tomentosa [2]
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vrbina obecná (Lysimachia vulgaris) je žlutě kvetoucí vlhkomilná bylina dosahující výšky okolo 0,5 až 1 m, druh mnohočetného rodu vrbina.

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Vyskytuje se v mírném podnebném pásu Eurasie, na západě od Pyrenejského poloostrova a Britských ostrovů až po ruský Dálný východ, Čínu a Japonsko. Mimo to vyrůstá v severní Africe a také v Severní Americe a na Novém Zélandu, kam byla zavlečena.

Roste nejčastěji v přirozeně vlhkých místech, na březích vodních toků a nádrží, zamokřených loukách, v lužních lesích a dalším místech s vysokou hladinou spodní vody, případně i přímo ve stojaté vodě. Vyhovují ji stanoviště s lehkými písčitými i těžkými jílovitými půdami u kterých na pH v podstatě příliš nezáleží, stejně jako na míře oslunění. Ovšem na plném slunci mívá podstatně větší a vybarvenější květy.

České republice se vrbina obecná nachází místně od nížin až do podhůří, hlavní těžiště výskytu je v mezofytiku, v některých teplejších oblastech Moravy a v Českém krasu ale zcela chybí. Je diagnostickým druhem vlhkých olšin ve svazu Alno-Ulmion nebo vlhkých vysokostébelných niv ve svazu Veronico longifoliae-Lysimachion vulgaris.[2][3][4]

Popis[editovat | editovat zdroj]

Vytrvalá rostlina která podle místních podmínek vyrůstá do výše 50 až 120 cm (výjimečně). Má přímý oddenek se svazčitými kořeny a narůžovělými dlouhými vodorovnými výběžky s obnovovacími pupeny (hemikryptofyt). Z oddenku vyrůstá zelená až světlavě hnědá, zaobleně šestihranná, přímá, pýřitá až nahoře větvená lodyha. Je porostlá protistojnými nebo v troj či vzácněji ve čtyřčetných přeslenech vyrůstajícími listyřapíkem dlouhým 1 až 6 mm. Jejich tmavě zelené celokrajné čepele o délce 7 až 12 cm a šířce 1,5 až 4 cm jsou tvaru eliptického, nebo vejčitě eliptického až kopinatého, na okraji jsou podvinuté, u baze tupé nebo klínovité a u vrcholu většinou špičaté, na rubu jsou žláznatě pýřité. Čárkovité, velmi tenké listeny mají po okrajích úzký oranžový lem.

Pětičetné, široce zvonkovité květy mající v průměru 1,5 až 2 cm jsou sestaveny do konečné bohaté laty jejíž spodní větvičky vyrůstají z paždí listů a horní z paždí listenů. Vejčité nebo kopinaté kališní lístky, 3,5 až 6 × 1 až 1,5 mm, mívají někdy červenavý lem. Kolovitá koruna má zlatožluté lístky dlouhé 8 až 12 mm, mají v krátké trubce červenavý nádech a jsou na koncích ostré. nitky pěti tyčinek, kratších než koruna, jsou vespod rozšířeny a částečně spolu srostlé do kroužku; téměř zakrývají vejčitý semeníkčnělku dlouhou od 4 do 5 mm. Vykvétají v červenci a srpnu, opylovány jsou létajícím hmyzem (nemají nektar ale hodně pylu) nebo dochází k samoopylení.

Plody jsou kulovité mnohosemenné tobolky rostoucí na vzpřímených plodních stopkách. Tobolky o velikosti 3,5 až 5 mm jsou lysé a otvírají se pěti chlopněmi, semena mají bradavičnatý povrch. Vrbina obecná, které není v České republice ohrožena ani chráněna, se přirozeně rozmnožuje semeny nebo oddenky.[2][3][4][5][6]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. The IUCN Red List of Threatened Species 2020.3. 10. prosince 2020. Dostupné online. [cit. 2020-12-29]
 2. a b c RAK, Lubomír. BOTANY.cz: Vrbina obecná [online]. BOTANY.cz, rev. 6.07.2007 [cit. 2012-10-26]. Dostupné online. (česky) 
 3. a b HRONEŠ, Michal. Natura Bohemica: Vrbina obecná [online]. Natura Bohemica, Olomouc, rev. 16.09.2008 [cit. 2012-10-26]. Dostupné online. (česky) 
 4. a b Plants For a Future: Lysimachia vulgaris [online]. Plants For a Future, Dawlish, Devon, UK [cit. 2012-10-26]. Dostupné online. (anglicky) 
 5. POLÍVKA, František. Názorná květena zemí koruny české: Vrbina obecná [online]. Wendys, Zdeněk Pazdera, 1901 [cit. 2012-10-26]. S. 41. Dostupné online. (česky) 
 6. Flora of North America: Lysimachia vulgaris [online]. Missouri Botanical Garden, St. Louis, MO & Harvard University Herbaria, Cambridge, MA, USA [cit. 2012-10-26]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]