Loretánská kaple v Praze

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Kaple Panny Marie loretánské v Praze
Kaple Panny Marie loretánské v areálu Pražské Lorety
Kaple Panny Marie loretánské v areálu Pražské Lorety
Místo
StátČeskoČesko Česko
ObecPraha
ČtvrťHradčany
Souřadnice
Map
Základní informace
Církevřímskokatolická
Provinciečeská
Statusloretánská kaple
Architektonický popis
ArchitektGiovanni Orsi
Stavební slohrenesance
Typ stavbyloretánská kaple
Další informace
AdresaPraha, ČeskoČesko Česko
Oficiální webhttp://www.loreta.cz
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kaple Panny Marie Loretánské či loretánská kaple v Praze nebo Pražská Loreta je kopie známé svaté chýše nacházející se v Loretu v Itálii. Nachází se uprostřed areálu Pražské Lorety v těsném sousedství kostela Narození Páně na Loretánském náměstíPraze 1Hradčanech.

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

Interiér kaple Panny Marie
Detail vnějšku kaple

Budova Loretánské kaple na Hradčanech vznikala vedle nového kláštera kapucínů – tomu pak byla později svěřena do duchovní správy. Výstavba této loretánské kaple započala dne 3. června 1626. Stavbu iniciovala a financovala hraběnka Benigna Kateřina z Lobkowicz. Ta, po bitvě na Bílé hoře, skoupila zkonfiskované majetky pražských obyvatel podobojí. Jednalo se o celou hradčanskou ulici od domu U zlaté koule (ten byl zbořen a nahradila ho kaple sv. Matouše, z níž se zachovaly jen základy pod dlažbou nádvoří Černínského paláce) až po domy (získala vše včetně pozemků) na okraji Nového Světa. Kaple byla vysvěcena 25. března 1631 kardinálem Arnoštem Vojtěchem z Harrachu.

Pražské Loretě byla zasvěcena 20. kaple Svaté cesty z Prahy do Staré Boleslavi, založené roku 1674, kterou financoval vnuk hraběnky Kateřiny, Ferdinand August z Lobkovic. Druhý hraběnčin vnuk Václav z Lobkovic byl donátorem 21. kaple této poutní cesty.[1]

Popis[editovat | editovat zdroj]

Kaple je věrnou kopií italského vzoru, stavba byla svěřena vlašskému staviteli Giovannimu Baptistovi Orsi, původem z Coma u Milána. Uvnitř kaple jsou na dvou místech zapuštěny dva trámy, dále pak jedna cihla, které pocházejí z posvátného domku v Loretu. Na hlavním oltáři stojí poutní soška madony tmavé tváře z cedrového dřeva, oltář zdobí stříbrné reliéfy. Fragmenty na stěnách byly malovány přesně podle italského originálu, zhotoveny byly v r. 1795 umělcem F. Kunzem. Pod svatou chýší je krypta rodiny Lobkoviců, v níž byla zakladatelka Lorety v roce 1654 pochována.[2]

Vnější výzdoba svaté chýše byla zhotovena místními umělci podle italského originálu Santa Casa v Loretu (od renesančního umělce Jacopa Sansovina). Fasáda italské i pražské kaple je bohatě zdobena sochami starozákonních proroků a pohanských věštkyň, majících vztah k Panně Marii. Reliéfy znázorňují scény ze života Panny Marie.

Severní strana[editovat | editovat zdroj]

6 soch: Hellespontská Sibyla, Izajáš, frýgitská Sibyla, Daniel, tiburská Sibyla, prorok Amos. Dva reliéfy: Narození a Zasnoubení Panny Marie.

Jižní strana[editovat | editovat zdroj]

6 soch: Perská Sibyla, Ezechiel, Kumská Sibyla, král David, Erythrejská Sibyla a Zachariáš. Dva reliéfy: Narození Páně a Klanění tří králů.

Východní strana[editovat | editovat zdroj]

4 sochy: Sámská Sibyla, prorok Mojžíš, Sibyla Kumana a prorok Bileán. Dva reliéfy: Smrt Panny Marie a Přenesení nazaretské chýše do Dalmacie.

Západní strana[editovat | editovat zdroj]

4 sochy: Delfská a libyjská Sibyla, prorok Jeremjáš a Ezechjáš. Reliéfy: Zvěstování a Navštívení Panny Marie.

Galerie – Santa Casa (Loreto), originály na italské Loretě[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://genealogy.euweb.cz/lobkow/lobkow9.html
  2. V. Wachsmanová-Jursová: Loreta na Hradčanech. Praha, 1941, Sdružení přátel baroka - Umělecká Beseda