Lněnka zobánkatá

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxLněnka zobánkatá
alternativní popis obrázku chybí
Lněnka zobánkatá (Thesium rostratum)
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídavyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řádsantálotvaré (Santales)
Čeleďsantálovité (Santalaceae)
Rodlněnka (Thesium)
Binomické jméno
Thesium rostratum
Mert. et W.D.J.Koch, 1826
Synonyma
 • Linosyris rostrata
 • Thesium heerii
 • Thesium macranthum
 • Thesium preslii [1]
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Lněnka zobánkatá (Thesium rostratum) je v České republice velmi vzácná, kriticky ohrožená poloparazitická rostlina, druh z velmi širokého rodu lněnka.

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

Druh je rozšířen na poměrně malém území ve Střední Evropě. Nejčastěji v oblastech přilehlých k Alpám, v Rakousku (nejvíce), Německu, Švýcarsku, Itálii a Slovinsku. Izolovaně vyrůstají populaceChorvatsku a v České republice. Roste nejčastěji na vápnitých slatinných loukách bohatých na minerály či ve světlých dubových nebo borových lesích na vápencovém podloží.

V ČR je historicky doložena ze 4 lokalit v mezofytiku a termofytiku středních a západních Čech. V současnosti roste v nepočetné populaci na jediném místě na Kladenskunárodní přírodní památce Cikánský dolík, která je součásti přírodního parku Džbán ležící v křídovém masívu. Lněnka zobánkatá je součásti společenstev svazů Quercion pubescenti-petraeaea Caricion davallianae.[2][3]

Popis[editovat | editovat zdroj]

Je to vytrvalá rostlina, hemikryptofyt, s tlustým vícehlavým oddenkem který dosahuje délky 4 až 5 cm. Vyrůstají z něho přímé, většinou nevětvené a lysé lodyhy vysoké 10 až 30 cm které hustě porůstají úzkými, jednožilnými, na koncích zašpičatělými listy dlouhými 2 až 6 cm. Přibližně ve 2/3 délky lodyhy přecházejí v jednoduchý hrozen tvořený v téměř pravém úhlu vyrůstajícími odstálými květonosnými větvičkami 2 až 10 mm dlouhými s jediným úzkým listenem 0,5 až 2 cm dlouhým a drobným květem s krátkou nebo žádnou stopkou, listence chybějí. Nad hroznem vyrůstá ještě neplodný listnatý chochol.

Pětičetné květy s vytrvalým okvětím trubkovitého až nálevkovitého tvaru, asi do poloviny rozeklaným, mají nápadně podlouhlé okvětní lístky které jsou zvenku zelenavé a zevnitř bílé. Rostliny vykvétají v květnu a červnu, opylují se entomogamicky (za nektar) nebo autogamicky. Ploidie je 2n = 26.

Plody jsou krátce stopkaté až přisedlé, 3 mm dlouhé a 2 mm široké, vejčitě kulovité, žluté až žlutohnědé barvy, podélně žilkované a asi dvakrát kratší než vytrvalé okvětí na jejich vrcholku.[2][3][4][5]

Ekobiologie[editovat | editovat zdroj]

Nenápadná, poloparazitická rostlina která parazituje na kořenech různých rostlin ke kterým se přichycuje svými haustoriemi. Rozmnožuje se výhradně semeny. Z parazitovaných rostlin čerpá vodu, cukry a další živiny. [6]

Ohrožení[editovat | editovat zdroj]

Rozsah míst na kterých lněnka zobánkatá vyrůstá i počty jedinců se během let snižují a nejsou zcela známy požadavky jejichž zajištění by pomohlo ke stabilizaci a opětovnému rozšíření druhu. Pro zachování dobrých světelných poměrů se v současnosti alespoň její stanoviště v době od konce srpna do konce září pravidelně kosí.

V seznamu zvláště chráněných druhů rostlin uvedeném ve vyhlášce MŽP ČR č. 395/1992 Sb. ve znění vyhl. č. 175/2006 Sb. je lněnka zobánkatá prohlášena za druh kriticky ohrožený (§ 1) a také podle "Seznamu cévnatých rostlin květeny České republiky" z roku 2012 je zařazena mezi druhy kriticky ohrožené (C1 b).[2][3][7][8]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. BioLib.cz – Thesium rostratum (lněnka zobánkatá) [online]. BioLib.cz [cit. 2013-02-23]. Dostupné online. 
 2. a b c MRÁZEK, Tomáš. BOTANY.cz: Lněnka zobánkatá [online]. O. s. Přírodovědná společnost, BOTANY.cz, rev. 13.06.2008 [cit. 2013-02-23]. Dostupné online. (česky) 
 3. a b c DVOŘÁK, Václav. Natura Bohemica: Lněnka zobánkatá [online]. Natura Bohemica, Olomouc, rev. 01.07.2010 [cit. 2013-02-23]. Dostupné online. (česky) 
 4. DVOŘÁK, Václav. Kriticky a silně ohrožené druhy rodu Thesium v ČR. Olomouc, 2010. Diplomová práce. Univerzita Palackého v Olomouci. Vedoucí práce Martin Dančák. Dostupné online.
 5. Databáze C1 rostlin: Lněnka zobánkatá [online]. AOPK ČR, Informační systém ochrany přírody, Praha [cit. 2013-02-23]. Dostupné online. (česky) 
 6. DOSTÁLEK, Tomáš; Münzbergové Zuzana. Kdo jsou hostitelé našich lněnek. S. 211, Academia, Středisko společných činností AV ČR, v. v. i., Praha. Živa [online]. 2010 [cit. 23.02.2013]. Čís. 5, s. 211. Dostupné online. ISSN 0044-4812. (česky) 
 7. Vyhláška MŽP ČR č. 395/1992 Sb. ve znění vyhl. č. 175/2006 Sb. [online]. Ministerstvo životního prostředí ČR, Praha [cit. 2013-02-23]. Dostupné online. (česky) 
 8. DANIHELKA, Jiří; Chrtek Jindřich; Kaplan Zdeněk. Checklist of vascular plants of the Czech Republic. S. 647-811, Botanický ústav, AV ČR, Průhonice. Preslia [online]. 2012 [cit. 23.02.2013]. Čís. 84, s. 647-811. Dostupné online. ISSN 0032-7786. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]