Lev Sergejevič Těrmen

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Lev Sergejevič Těrmen
Lev Termen playing - cropped.jpg
Narození 27. srpna 1896 nebo 28. srpna 1896
Petrohrad
Úmrtí 3. listopadu 1993 (ve věku 97 let)
Moskva
Místo pohřbení Kuncevský hřbitov
Alma mater Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ16684052 (do 1916)
Petrohradská konzervatoř (do 1916)
Petrohradská státní polytechnická univerzita
První klasické petrohradské gymnázium
Povolání vynálezce, inženýr, fyzik, vědec, hudebník a violoncellista
Zaměstnavatelé Moskevská státní konzervatoř
Lomonosovova univerzita
Politická strana Komunistická strana Sovětského svazu
Manžel(ka) Lavinia Williams (do 1938)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Lev Sergejevič Těrmen (Лев Сергеевич Термен; 15.jul./ 27. srpna 1896greg. Sankt-Petěrburg3. listopadu 1993 Moskva)[1] byl ruský fyzik a vynálezce. V západní Evropě a Spojených státech byl znám jako Leo Sergejewitsch Thèremin. Vynalezl např. elektronický hudební nástroj theremin.

Život[editovat | editovat zdroj]

Leo Theremin hrající na theremin, 1924

Narodil se v Petrohradě. Předkem jeho otce byl francouzský hugenot, matka byla německého původu. Měl sestru Helenu. Vystudoval fyziku a také hru na violoncello. Vojenskou službu absolvoval jako podporučík Radiotechnického pluku, po bolševickém převratu se stal náčelníkem Carskoselské radiostanice.

V roce 1920 přešel do laboratoře profesora Ioffeho ve Fyzikálně-technickém ústavu. Tam si povšiml, že kapacita lidského těla může ovlivňovat frekvenci elektronkového oscilátoru. S využitím tohoto jevu zkonstruoval monofonní hudební nástroj, který nazval etherphone a pro který se později ujalo označení theremin[1] či též termenvox (терменвокс). Ve 20. letech svůj nástroj předváděl v Sovětském svazu a dalších evropských zemích.

V roce 1928 odešel do USA, kde se věnoval vývoji elektronických hudebních nástrojů i dalších přístrojů a dle některých zdrojů i vyzvědačské činnosti[1]. V roce 1938 se vrátil zpět do Sovětského svazu[1] (podle některých zdrojů se jednalo o únos agenty NKVD[zdroj?]) a krátce poté byl zatčen, uvězněn v Butyrské věznici a obviněn z účasti na vraždě Kirova.

Na krátký čas se ocitl v gulagu na Kolymě, ale po zjištění jeho schopností si jej k sobě v roce 1940 vyžádal A. N. Tupolev, působící v té době v Omsku. Zde také vyvinul odposlechové zařízení Buran, tajně nainstalované na velvyslanectví USA v Moskvě. Za jeho vývoj mu sovětská vláda jako jedinému odsouzenému vězni udělila Stalinovu cenu prvního stupně.[1]

V roce 1946 požádal o penzi a až do svého úmrtí v roce 1993 pracoval v MGU jako mechanik v laboratoři akustiky. Zemřel v Moskvě v roce 1993.

Významné vynálezy[editovat | editovat zdroj]

Hudební nástroje[editovat | editovat zdroj]

Jiná elektronika[editovat | editovat zdroj]

  • kapacitní zabezpečovací zařízení
  • jedno z prvních použitelných ruských televizních zařízení pro přenos obrazů kabelem, pravděpodobně pro potřeby ministerstva vnitra
  • odposlechové zařízení „Буран“
  • zařízení pro distanční řízení bezpilotních letounů
  • automatizované námořní značkovací bóje

Další témata[editovat | editovat zdroj]

Divadelní hra[editovat | editovat zdroj]

V roce 2005 uvedlo Dejvické divadlo hru Petra Zelenky Teremin inspirovanou Těrmenovým pobytem ve Spojených státech. V hlavní roli exceloval Ivan Trojan.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c d e Velká ruská encyklopedie [online]. Ruská akademie věd [cit. 2020-05-03]. Heslo ТЕРМЕ́Н. Dostupné online. (rusky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]