Lev Sergejevič Těrmen

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Lev Sergejevič Těrmen
Lev Termen playing - cropped.jpg
Narození 27. srpna 1896
Petrohrad
Úmrtí 3. listopadu 1993 (ve věku 97 let)
Moskva
Místo odpočinku Kuncevský hřbitov
Alma mater The First Saint-Petersburg Gymnasium
Politická strana Komunistická strana Sovětského svazu
Manžel(ka) Lavinia Williams (do 1938)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Lev Sergejevič Těrmen (Лев Сергеевич Термен; 15.jul./ 27. srpna 1896greg. Sankt-Petěrburg3. listopadu 1993 Moskva) byl ruský fyzik a vynálezce. V západní Evropě a Spojených státech byl znám jako Leo Sergejewitsch Thèremin.

Narodil se v Petrohradě. Předkem jeho otce byl francouzský hugenot, matka byla německého původu. Měl sestru Helenu. Vystudoval fyziku a také hru na violoncello. Vojenskou službu absolvoval jako podporučík Radiotechnického pluku, po bolševickém převratu se stal náčelníkem Carskoselské radiostanice. V roce 1920 přešel do laboratoře profesora Ioffeho ve Fyzikálně-technickém ústavu. Tam si povšiml, že kapacita lidského těla může ovlivňovat frekvenci elektronkového oscilátoru. S využitím tohoto jevu zkonstruoval monofonní hudební nástroj, který nazval etherphone a pro který se později ujalo označení theremin či též termenvox. Ve 20. letech svůj nástroj předváděl v Sovětském svazu a dalších evropských zemích. V roce 1928 odešel do USA, kde se věnoval vývoji elektronických hudebních nástrojů i dalších přístrojů a dle některých zdrojů i vyzvědačské činnosti[zdroj?]. V roce 1938 se vrátil zpět do Sovětského svazu (podle některých zdrojů se jednalo o únos agenty NKVD[zdroj?]) a krátce poté byl zatčen, uvězněn v Butyrské věznici a obviněn z účasti na vraždě Kirova. Na krátký čas se ocitl v gulagu na Kolymě, ale po zjištění jeho schopností si jej k sobě v roce 1940 vyžádal A. N. Tupolev, působící v té době v Omsku. Zde také vyvinul odposlechové zařízení Buran, tajně nainstalované na velvyslanectví USA v Moskvě. Za jeho vývoj mu sovětská vláda jako jedinému odsouzenému vězni udělila Stalinovu cenu prvního stupně.[zdroj?] V roce 1946 požádal o penzi a až do svého úmrtí v roce 1993 pracoval v MGU jako mechanik v laboratoři akustiky. Zemřel v Moskvě v roce 1993.

Významné vynálezy[editovat | editovat zdroj]

Leon Theremin.jpg

Hudební nástroje[editovat | editovat zdroj]

Jiná elektronika[editovat | editovat zdroj]

  • kapacitní zabezpečovací zařízení
  • jedno z prvních použitelných ruských televizních zařízení pro přenos obrazů kabelem, pravděpodobně pro potřeby ministerstva vnitra
  • odposlechové zařízení „Буран“
  • zařízení pro distanční řízení bezpilotních letounů
  • automatizované námořní značkovací bóje

Další témata[editovat | editovat zdroj]

Divadelní hra[editovat | editovat zdroj]

V roce 2005 uvedlo Dejvické divadlo hru Petra Zelenky Teremin inspirovanou Těrmenovým pobytem ve Spojených státech. V hlavní roli exceloval Ivan Trojan.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]