Moskevská státní konzervatoř

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Moskevská státní konzervatoř P. I. Čajkovského
Московская государственная консерватория имени П. И. Чайковского
Moskevská státní konzervatoř
Moskevská státní konzervatoř
ZkratkaМГК им. П. И. Чайковского
Rok založení1866
Typ školyVysoká hudební škola
Počty akademiků
Studentů celkem526 (1900)
Další informace
SídloMoskva
AdresaMoskva, 125 009, Rusko
Zeměpisné souřadnice
http://www.mosconsv.ru/
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Moskevská státní konzervatoř P. I. Čajkovského (rusky Московская государственная консерватория имени П. И. Чайковского) je nejvýznamnější hudební vzdělávací instituceMoskvě. Dodnes je považována za jednu z nejlepších vysokých hudebních škol světa. Jeden ze světově nejprestižnějších koncertních sálů je Velký sál Moskevské konzervatoře.

Dějiny školy[editovat | editovat zdroj]

Koncertní síň nové budovy Moskevské státní konzervatoře

Moskevskou konzervatoř založil v roce 1866 Nikolaj Rubinštejn, bratr ruského klavíristy a skladatele Antona Rubinštejna, společně s knížetem Nikolajem Petrovičem Trubeckým. Od počátku zde jako pedagog působil také skladatel Petr Iljič Čajkovskij, jehož jméno konzervatoř nese od roku 1940. Studoval zde a později učil také Aram Chačaturjan.

Historie Moskevské konzervatoře je bohatá a světové renomé tohoto zařízení, které má ve skutečnosti vysokoškolský status, přetrvává samozřejmě do současnosti. Interpretační kvality jejích pedagogů i absolventů jsou pověstné, jejich pracovní nasazení též. Kromě výuky je to i množství koncertů, které se během roku odehrají ve čtyřech sálech konzervatoře. Na nich, kromě špičkových zahraničních i domácích umělců, hrají své absolventské, třídní, nebo abonentní koncerty také studenti a pedagogové školy. A právě požadavky výuky a pokrytí těchto veřejných produkcí tvoří každodenní intenzivní pracovní náplň neméně významné knihovny.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]