Moskevská státní konzervatoř

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Moskevská státní konzervatoř

Moskevská státní konzervatoř P. I. Čajkovského (rusky Московская Государственная Консерватория им. П. И. Чайковского) je nejvyšší hudební vzdělávací instituce v Moskvě. Dodnes je ceněna jako jedna z nejlepších vysokých hudebních škol světa. Jeden ze světově nejprestižnějších koncertních sálů je Velký sál Moskevské konzervatoře.

Historie Moskevské konzervatoře je bohatá a slavná a světové renomé tohoto učiliště, které má ve skutečnosti vysokoškolský status, přetrvává samozřejmě do současnosti. Interpretační kvality jejich pedagogů i absolventů jsou pověstné, jejich pracovní nasazení též. Kromě výuky je to i množství koncertů, které se během roku odehrají ve čtyřech sálech konzervatoře. Na nich, kromě špičkových zahraničních i domácích umělců, hrají své absolventské, třídní, nebo abonentní koncerty i studenti a pedagogové školy. A právě požadavky výuky a pokrytí těchto veřejných produkcí tvoří každodenní intenzivní pracovní náplň neméně významné knihovny.

Moskevská konzervatoř založil roku 1866 Nikolaj Rubinštejn (bratr ruského klavíristy a skladatele Antona Rubinštejna) a kníže Nikolaj Petrovič Trubeckoj. Ruský skladatel Petr Iljič Čajkovskij zde od počátku působil jako pedagog. Od roku 1940 nese konzervatoř jeho jméno.