Krvavec

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Možná hledáte: Krkavec.
Jak číst taxoboxKrvavec
alternativní popis obrázku chybí
Krvavec bělokvětý (Sanguisorba albiflora)
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídavyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řádrůžotvaré (Rosales)
Čeleďrůžovité (Rosaceae)
Rodkrvavec (Sanguisorba)
L., 1753
Druhy vyskytující se v ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Krvavec (Sanguisorba) je rod většinou vytrvalých bylin z čeledi růžovitých. Rostliny tohoto druhu pocházejí z Eurasie a Severní Ameriky a druhotně se dostaly do Austrálie i na Nový Zéland. Rod je tvořen patnácti[1] až třiceti[2] druhy, v České republice se vyskytují tři druhy[3].

Popis[editovat | editovat zdroj]

Vytrvalé nebo jednoleté rostliny se zhrubnutým kořenem nebo oddenkem. Přímé nebo krátce vystoupavé lodyhy jsou většinou rozvětvené, bývají chlupaté nebo lysé a mohou dorůst až do 2 m výšky. Přízemní listy v růžici jsou řapíkaté, elipsovité, lichozpeřené, až 50 cm dlouhé a většinou mají trvalé palisty, jejich zubaté lístky někdy mají řapíčky. Na lodyze vyrůstají listy střídavě, vzhledově jsou přízemním obdobné, ale menší.

Květenství jsou hustý klas nebo hlávka rostoucí na tenkých bezlistých větvičkách. Jsou tvořena až padesáti přisedlými nebo krátce stopkatými květy s listenem a listenci. Květenství obsahuje květy buď jen oboupohlavné, nebo oboupohlavné a současně samčí i samičí. Květy jsou bez korunních lístků. Kališní lístky jsou zelenavé, bílé nebo až tmavě purpurové a na bázi jsou vrostlé do číšky, která se při dozrávání plodu zvětšuje. Květ má čtyři až třicet tyčinek dlouhých jako kalich nebo delších a jeden až dva pestíky s jednoduchou čnělku s kulovitou nebo rozvětvenou štětičkovitou bliznou. Některé druhy opyluje hlavně vítr a jiné hmyz. Plodem jsou hnědé nažky v suché číšce.[1][2][4][5][6]


Význam[editovat | editovat zdroj]

Rostliny rodu krvavec mají jen omezený ekonomický význam, např. druh krvavec toten se používal v lidovém léčitelství jako léčivka, z mladých listů krvavce menšího se vařila zeleninová polévka nebo se místně vyséval jako krmivo pro domácí býložravce. Výše uvedené druhy jsou také živnými rostlinami pro housenky některých druhů motýlů.[7]

Etymologie[editovat | editovat zdroj]

Rodové jméno „krvavec“ získal tento rod podle schopností některých druhů, obsahující hodně saponinů, tříslovin, flavonoidů a fytoncidních látek, zastavovat vnitřní krvácení.[8]

Taxonomie[editovat | editovat zdroj]

V České republice rostou tyto tři druhy:

V Evropě se vyskytuje ještě těchto pět druhů:

 • Sanguisorba albanica András. et Jáv.
 • Sanguisorba ancistroides (Desf.) Ces.
 • Sanguisorba cretica Hayek
 • Sanguisorba dodecandra Moretti
 • Sanguisorba hybrida (L.) Nordborg.[9]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. a b WEAKLEY, Alan S. Flora of North America: Sanguisorba [online]. Missouri Botanical Garden, St. Louis, MO & Harvard University Herbaria, Cambridge, MA, USA [cit. 2015-12-12]. Dostupné online. (anglicky) 
 2. a b LI, Čao-Luang; IKEDA, Hiroshi; OHBA, Hideaki. Flora of China: Sanguisorba [online]. Missouri Botanical Garden, St. Louis, MO & Harvard University Herbaria, Cambridge, MA, USA [cit. 2015-12-12]. Dostupné online. (anglicky) 
 3. a b DANIHELKA, Jiří; CHRTEK, Jindřich; KAPLAN, Zdeněk. Checklist of vascular plants of the Czech Republic. S. 647–811. Preslia [online]. Botanický ústav, AV ČR, Průhonice, 2012 [cit. 12.12.2015]. Roč. 84, čís. 3, s. 647–811. Dostupné online. ISSN 0032-7786. (anglicky) 
 4. BERTOVÁ, Lydia. Flóra Slovenska IV/3: Krvavec [online]. VEDA, Vydavateľstvo Slovenskej akadémie vied, Bratislava, SK, 1992 [cit. 2015-12-12]. S. 100–102. Dostupné v archivu pořízeném dne 2015-12-22. ISBN 80-224-0077-7. (slovensky) 
 5. SPOONER, Amanda. FloraBase the Western Australian Flora: Sanguisorba [online]. Department of Parks and Wildlife, Western Australian Herbarium, Kensington, WA, AU, rev. 03.10.2008 [cit. 2015-12-12]. Dostupné online. (anglicky) 
 6. WEBB, C. J.; SYKES, W. R.; GARNOCK-JONES, P. J. Flora of New Zealand: Sanguisorba [online]. Lancare Research, Manaaki Whenua Press, Lincoln, NZ, rev. 1988 [cit. 2015-12-12]. Dostupné online. (anglicky) 
 7. RAVENSCROFT, Dean. GardenersHQ: Sanguisorba [online]. Gardeners HQ and Plant-Biology [cit. 2015-12-12]. Dostupné online. (anglicky) 
 8. POLÍVKA, František. Názorná květena zemí koruny české: Toten lékařský [online]. Wendys, Zdeněk Pazdera, 1901 [cit. 2015-12-12]. S. 516. Dostupné online. 
 9. Flora Europaea: Sanguisorba [online]. Royal Botanic Garden, Edinburg, UK [cit. 2015-12-12]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]