Kozlíček (Valerianella)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Kozlíček

alternativní popis obrázku chybí
Kozlíček polníček (Valerianella locusta)
Vědecká klasifikace
Říše: rostliny (Plantae)
Oddělení: krytosemenné (Magnoliophyta)
Podtřída: vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád: štětkotvaré (Dipsacales)
Čeleď: zimolezovité (Caprifoliceae)
Rod: kozlíček (Valerianella)
Mill.
Druhy vyskytující se v ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kozlíček (Valerianella) je rod bylin s asi 80 druhy rozšířenými hlavně v Euroasii, Severní Americe a na severu Afriky. V České republice vyrůstají pouze jeho čtyři druhy.

Tento rod se tradičně řadil do čeledi kozlíkovitých. V současné molekulární taxonomii počínaje systémem APG II z roku 2003 jsou čeledi řádu štětkotvaré (Dipsacales) zredukovány na dvě a čeleď kozlíkovité stejně jako čeleď štětkovité (Dipsacaceae) byla vřazena do široce pojaté čeledi zimolezovité (Caprifoliaceae).[2]

Popis[editovat | editovat zdroj]

Jednoleté rostliny (některé ozimé) s přímou lodyhou která může mít na bázi růžici listů či listy v hustě nahloučených přeslenech, výše je porostlá listy vyrůstajícími vstřícně. Lodyha se obvykle blízko od báze dichaziálně větví do více odboček a ty se dále vidličnatě rozdělují. Její lysé nebo roztroušeně brvité listy jsou celistvé, většinou celokrajné nebo mají u báze malý počet zubů nebo úkrojků, listy ve spodní části lodyhy mají čepele tvaru převážně kopisťovitého a v horní části bývají užší, kopinaté až čárkovité.

Oboupohlavné, poměrně malé květy bývají sestaveny do postranních hlávkovitých květenství, někdy vyrůstají také jednotlivě v úžlabí horních větví, listeny jsou někdy podobné horním listům. Vytrvalý, nenápadný kalich s 1 až 6 zuby je většinou asymetricky a někdy je i redukován. Drobná, nálevkovitá koruna s převážně krátkou trubkou je pravidelná a mívá barvu bílou až bleděmodrou. V květu jsou tři tyčinky s prodlouženými nitkami ukotvených v korunní trubce z níž prašníky vyčnívají. Trojdílný spodní semeník, s vajíčkem jen v jednou oddílu, nese čnělku s trojlaločnou bliznou. Plod je trojpouzdrá jednosemenná nažka, jedno fertilní pouzdro obsahuje semeno a dvě menší jsou sterilní. Vytrvalý suchý kalich často vytváří na zralé nažce zubatý nebo zvonkovitý lem.

Některé druhy kozlíčku jsou považovány za plevelné rostliny, jiných se využívá v počátku růstu k přípravě rozličných salátů bohatých na vitamíny. Odtud plyne i pojmenování rodu (anglicky) Cornsalad nebo (německy) Feldsalat.[3][4]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. DANIHELKA, Jiří; CHRTEK, Jindřich; KAPLAN, Zdeněk. Checklist of vascular plants of the Czech Republic. Preslia [online]. Botanický ústav, AV ČR, Průhonice, 2012, čís. 84 [cit. 26.08.2013], s. 647-811. Dostupné online. ISSN 0032-7786.  (anglicky) 
  2. BREMER, B. et al.. Botanical Journal of the Linnean Society: An Update of the APG Classification .... [s.l.] : [s.n.], 2009.  
  3. ZIEGLER, Radek. Rozšíření kozlíčků (Valerianella) V České republice. Brno, 2012 [cit. 26.08.2013]. Bakalářská práce. Masarykova univerzita v Brně. Vedoucí práce Jiří Danihelka. Dostupné online.
  4. BERTOVÁ, Lydia. Flóra Slovenska IV/2: Valerianella [online]. VEDA, Vydavateľstvo Slovenskej akadémie vied, Bratislava, SK, [cit. 2013-08-26]. S. 101. Dostupné online. (slovensky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]